Nardis Genç Caz Vokal Yarışması bu yıl beşinci kez düzenleniyor

Nardis Genç Caz Vokal Yarışması bu yıl beşinci kez düzenleniyor

Tüm genç caz vokalistlerinin bilgisini ve ilgisini çekmek için Nardis’ten yapılan açıklamayı aşağıda detaylı olarak bulabilirsiniz.


Nardis Jazz Club, Türkiye çapında ilgilenen tüm vokalistleri 16 Mart 2009 gecesi 5. kez yapılacak olan "Nardis Genç Vokal Yarışması"nda yer almaya çağırıyor. Yarışmanın başarılılarından biri 1-4 Nisan 2009’de Litvanya’daki 8.si yapılacak olan "Jazz Voices - 2009" Genç Jazz Şarkıcıları Yarışması’na (www.jazzvoices.lt) ve diğeri Finlandiya’nın Kajaani kentinde 9-11 Temmuzda 14cüsü yapılacak Lady Summertime’a (www.ladysummertime.com) katılmaya hak kazanacak. Katılımcıların başvurularını 2 Mart 2009 akşamına kadar yapmaları gerekiyor.


Seçmelere katılmak için adaylarda aranan şartlar; seçmelerin ne şekilde gerçekleştirileceği aşağıda belirtilmiştir.

Şartname ayrıca Nardis Jazz Club’dan (Kuledibi Sokak No:14 Galata) temin edilebilir.


Nardis Genç Caz Yarışması katılma koşulları


Amaç ve konu:


"Nardis Genç Caz Vokal Yarışması"nın amacı, Türkiye’de amatör veya profesyonel olarak müzikle uğraşan genç vokalistlerin seslerini yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da duyurmalarına destek olmaktır. AB sürecinde bulunduğu bu dönemde ülkemizin renkli kimliğini sanatçılarıyla festivallerde yansıttığı gibi, genç yetenekler aracılığıyla yarışmalarda sergilemesine önem veriyoruz. Tüm sanat dallarında olduğu gibi müzikte de gerçek anlamda bir yarışmanın olmadığına inanıyoruz. Yarışmalarda derece alanlar bu işi en iyi yapanlar olmadığı gibi, diğerleri de kötü olarak nitelendirilemez. Ancak bazı durumlarda bir kişinin diğerlerini de temsil etmek üzere seçilmesi gerekir. Onun için NARDIS olarak bu organizasyona “yarışma” adını istemeyerek veriyoruz. Bu organizasyonun sonunda “birinci” seçilmeyecek, 2. veya 3. gibi dereceler olmayacaktır. Bu yarışmada en başarılı bulunan vokalistlerden ikisi Litvanya ve Finlandiya’da yarışma hakkı kazanacak, Nardis Jazz Club programında yer alıp konser verebilecektir.


Seçim ve yöntem

- Katılımcıların demo kayıtlarını 2 Mart 2009 tarihine kadar Nardis Jazz Club’a ulaştırması gerekmektedir.?

- 2 Mart’tan itibaren demo kayıtlarının birer kopyası Seçici Kurul üyelerine ulaştırılacaktır.

- 16 Mart’ta Nardis’teki canlı performanslarla değerlendirilerek final elemelerinde değerlendirmeyi yapacak seçici kurul üyeleri:

•   Ahmet Yeşiltepe, Radyo Yayın Müdürü, NTV Radyo
•   Bülent Denli, Sabah Gazetesi
•   Caner Beklim, TRT Radyo
•   Donovan Mixon, Müzisyen
•   Feyza Eren, Müzisyen
•   Hakan Tüfekçi, Radyo Programcısı, NTV
•   Kamil Erdem, Müzisyen
•   Murat Beşer, Milliyet Gazetesi
•   Neşet Ruacan, Müzisyen
•   Önder Focan, Müzisyen
•   Sedat Ergin, Milliyet Gazetesi
•   Sevin Okyay, Radyo Programcısı, NTV, Milliyet
•   Sibel Köse, Müzisyen
•   Tunçel Gülsoy, Radyo Programcısı, NTV, Jazz Dergisi Yazarı


- 16 Mart tarihinde Seçici Kurul, Nardis’te düzenlenecek özel gecede eleme sonrası yarışmaya hak kazananları canlı grup eşliğinde dinleyip son seçmeyi yapmak üzere biraraya gelecek ve aritmetik puanlama sistemiyle kayıtları değerlendirecektir.


- Değerlendirme sonucu en fazla aritmetik puanı toplayan “bir” aday 1-4 Nisan 2009’da Litvanya Klaipeda’daki uluslararası www.jazzvoices.lt 8. Jazz Voices 2009 International Young Jazz Voices Contest’e, “bir” aday 9-11 Temmuz 2009’da Finlandiya Kajaani’de yapılacak 14. Lady Summertime’a (www.ladysummertime.com), gönderilecek; katılım, yol ve geceleme masrafları Nardis Jazz Club tarafından karşılanacaktır.


Seçmelere katılım koşulları

- Adayların 1 Ocak 2009 tarihi itibari ile 35 yaşından gün almamaları gerekmektedir.
- Adayların teslim edecekleri başvuru dosyasında;
- CD formatında bir adet demo. Demolarda seslendirilecek repertuarın 3 değişik stilde [medium swing, up tempo, ballad, blues, funky, bossa nova veya latin gibi] seçilmesi gerekmektedir. Demoların değerlendirilmesinde kayıt kalitesi bir kriter olmadığı için profesyonel bir stüdyoda yapılması şart değildir. Çalınan eserlerin ve bir müzisyenin çaldığı enstrümanın anlaşılabilir seviyede duyulması yeterli olacaktır.
- Kısa bir özgeçmiş bulunması gerekmektedir.
- Demo gönderen tüm adaylar, bu şartnamedeki hükümleri bütünüyle kabul etmiş sayılırlar.?
- Gönderilen başvuru dosyaları ve demo kayıtları istenirse Nardis’ten geri alınabilecektir.


Değerlendirme

Seçici Kurul tarafından belirlenen ve Nardis Genç Vokal Yarışması’nda önde gelen 2 kişi 16 Mart Pazartesi gecesi dinleyiciler huzurunda ilan edilecektir. Yukarıda adı geçen ülkelerdeki etkinliklere Nardis’i ve Türkiye’yi temsil etme hakkını kazanacaklardır.


Teknik ihtiyaçlar

Nardis’teki seçmeler için gereken grup ve prova gereksinimleri karşılanacaktır.
Şehir dışından katılacak vokalistler, ulaşım ve konaklama masraflarından kendileri sorumludurlar.


Başvuru

Başvurularınızı doğrudan Nardis Jazz Club’a yapabileceğiniz gibi aşağıdaki e-posta adresleriyle iletişime geçebilirsiniz.

focan@nardisjazz.com


Cazkolik.com / 29 Ocak 2009, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

 • Instagram
 • Email

YORUMLAR

 • EVREN NEBİL
  29 Ocak 2009 Perşembe 08:28

  5 yıldır böyle bir yarışmamı varmış??? İlk defa duyuyorum. Ama sadece kadınlar için galiba!

  Bu Yoruma Cevap Yazın »
 • Işık Elpek
  30 Ocak 2009 Cuma 04:57

  Merhaba Cazkolik Öncelikle yayın hayatınızda size başarılar diliyor, bir caz sever olarak sıkıntısını duyduğum nitelikli bilgiye, habere ulaşma eksikliğine çözüm ürettiğiniz için teşekkür ediyorum. Ruha dokunan her bir caz tınısının arkasındaki öyküyü, emeği, hatta duyguyu okuma/paylaşma fırsatı bulmak, ilgili, ilgileneceğimiz haberlerden ise zamanında haberdar olmak yaşadığımız bilgi bombandırmanı - bilgi kirliliği ortamında insanı gerçekten mutlu ediyor. Sizi izlemeye keyifle devam edeceğim...

  Bu Yoruma Cevap Yazın »
 • İlkay Güven
  03 Şubat 2009 Salı 03:08

  Televizyonlar bizi öyle aptal ediyor ki çevrede böyle şeyler olduğunu göremiyoruz, düzenleyenlerin eline, katilanlarin sesine sağlık olsun. Basinda daha çok yer alsa keske!!! Bu sitede tesadufen gordum, isin ilginici ayrica burayida tesadufen gordum.

  Bu Yoruma Cevap Yazın »
 • leonardo blue
  11 Mart 2009 Çarşamba 08:20

  katıldım ama neye gore secicekler bilemiyorum . pazartesi akşamına 5 gun kaldı ses soluk yok.

  Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.