Hangi deli caz tarihini haritalandırıp şematize edebilir ki?

Hangi deli caz tarihini haritalandırıp şematize edebilir ki?

Caz tarihinin soy ağacını çıkarmak, dahası, bu tarihin parçası olan sayısız ismi birbirleriyle ilişkilendirmek çok zordur ama Dorothy isimli bu işleri yapmasıyla tanınan bir girişimci bu akıl almaz haritayı çıkarmanın bir yolunu bulmuş.

 

İngiltere merkezli bu tasarım ve uygulama stüdyosu müzik ve moda gibi alanlardan ilham alarak iyi tasarlanmış görseller yaratıyor ve bunları devasa posterlere dönüştürerek satıyor. Nitekim caz tarihini şematize ettiği bu poster de 48 küsur dolara satılıyor. Meraklısı için feda edilmeyecek bir para sayılmaz.

 

 

Yaptığı teknik bakımdan bir tür duvar sanatı, dekoratif bir görsel/poster olmasına rağmen Dorothy'nin yaptığı bu haritalama çalışması aynı zamanda oldukça da eğitici ve bilgilendirici.

 

Doroty'nin Art Studio'su üstelik bunu sadece caz için yapmadı. Rock tarihi, hip hop ve başka alanların haritalandırmasını da hazırlayıp posterler halinde satışa sundu. Üç yıl önce yayınladığımız "Rock'n Roll'un Evrim Ağacı" haberimizi ve görsellerini görmek için bu linke tıklayın.

 

 

"Jazz Love BluePrint: A History of Jazz Music" isimli bu tasarım 1950'lerden kalma bir fonografın devre şeması görseli üzerine caz tarihinin izini çıkardı. Kaliteli mavi kağıt üzerine metalik altın serigraf baskı olarak çoğaltılan poster caz tarihinin sürekli değişken ve yaratıcı haldeki müziğin evriminde kilit rol oynayan binden fazla müzisyen, sanatçı, söz yazarı ve yapımcıyı birbirleriyle olan yatay ve dikey ilişkileriyle beraber şematize etmeyi başardı. Adı geçen isimler arasında Scott Joplin ve Buddy Bolden gibi erken öncülerin yanı sıra Louis Armstrong ve Ella Fitzgerald gibi tanınmış yıldızlar ve Kamasi Washington ve Nubya Garcia gibi çağdaş müzisyenler de var.

 

Cazkolik.com / 24 Şubat 2023, Cuma

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.