Bodrum II. Karsanat Caz Festivali 19-21 Mayıs tarihleri arasında

Bodrum II. Karsanat Caz Festivali 19-21 Mayıs tarihleri arasında

Gün batımında caz keyfi; Bodrum II. Karsanat Caz Festivali 19-21 Mayıs arası tatil günlerinde Bodrum Marina`da üç gün caz konserleri sizi bekliyor olacak.

 

Peki neler, kimler var? Sizi hiç oyalamadan anlatalım.

 

19 Mayıs 2011, Perşembe

 

Önder FOCAN Meltem EGE Quintet, BODRUM ÖZEL ADAPOLİKLİNİK sponsorluğunda, konuk olacaklar. New York doğumlu Meltem Ege Bilkent Üniversitesi Piyano bölümünden mezun olduktan sonra katıldığı 12. “Lady Summertime” caz yarışmasında (Finlandiya) birinci, 2008 Litvanya “Jazz Voices” yarışmasında yine birincilikle ödüllendirildi. 2007`de Berklee’de caz vokal bölümüne kabul edilen sanatçı, eğitimini 2010 yılında bir çok ödüller alarak üstün başarı ile tamamladı. Uluslararası bir çok festivalde ülkemizi temsil eden sanatçı beste çalışmalarını da sürdürmekte ve 2009 Berklee beste dalında ikincilik ödülü sahibi. Grubun diğer elemanları yine Türkiye’nin önde gelen caz sanatçıları Önder Focan (gitar), Şenova Ülker (trompet), Erdal Akyol (kontrabas) ve Ediz Hafızoğlu’ndan (davul) oluşuyor. Bir çok CD kaydı olan Focan, programda ağırlıklı olarak caz standartlarına ve kendi sözlü bestelerine yer verecek.

 

20 Mayıs 2011, Cuma

 

Mini festivalin ikinci gününü modern caza ayıran yönetim yine aynı saatte bu kez Ali Perret Dörtlüsü`nün "Atonal Standards" isimli çalışmasını Srene Golf Club ve THY sponsorluğunda konuk ediyor. Kendisi zaten Bodrum`da yaşayan Ali Perret bir önceki günün solisti Meltem Ege gibi New York doğumlu. İstanbul Devlet Konservatuarı Kompozisyon Bölümü`nü tamamladıktan sonra sonra 1980`de Berklee Jazz Kompozisyon Bölümü`nden mezun oldu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü`nün kurucularından olan sanatçı aynı bölümün başkan yardımcılığı ve başkanlık görevlerinde de bulundu. Türkiye’nin ve uluslararası caz dünyasının önde gelen çağdaş caz bestecilerinden olan Perret Avrupa, Amerika, Avustralya ve Türkiye’de düzenlenen sayısız festivale konuk oldu, Craig Haris, Ricky Ford, Butch Morris, İra Coleman, Thurman Baker, Hans Ulrich Jensens, Carla Cook, Anders Bercanz, Francis Bourec, Erkan Oğur, Arto Tunçboyacıyan gibi bir çok sanatçıyla farklı projeleri üstlendi, konserler verdi.

 

Sanatçının “Atonal Standards” adını verdiği projesi, standart caz repertuvarından derlediği parçaların yeniden yapılanması (deconstructed) ve çağdaş yorumunu içeren eserlerinden oluşuyor. Grubun diğer sanatçıları Meriç Demirkol (saksafon), Matt Hall (kontrabas) ve Selim Selçuk (davul) yine Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen caz sanatçıları. Aynı zamanda gemi kaptanı olan Ali Perret Bodrum’da yaşıyor.

 

21 Mayıs 2011, Cumartesi

 

Mini festival Bodto ve Bellapina ile 3 Rüzgar Ltd. sponsorluğunda, yine aynı saatte Donovan Mixon Asena Akan Quintet konseri ile son buluyor. Amerikalı besteci ve gitarist Donovan Mixon Manhattan School of Music’ten mezun olduktan sonra kariyerini Berklee’de sürdürerek doçent oldu. Oda orkestrası için yazdığı caz ritimleri içeren bestesi Amerikan Ulusal Sanat ödülüne layık görüldü. Müzik alanında bir çok seminer veren sanatçı Avrupa, Amerika, Çin ve Türkiye’de yüksek eğitim kurumlarında öğretim üyesi olarak görev aldı ve 1998 de “Performance Ear Training” adlı kitabı yayımlandı. Sanatçı, eğitimci olarak sürdürdüğü kariyerinin yanı sıra dünyanın önde gelen sanatçıları ile birlikte konserler verdi, festivallere katıldı ve bir çok CD, radyo-televizyon kayıtları yaptı. Konserin vokalisti Asena Akan İ.Ü. Devlet Konservatuarı Opera – Şan ve İ.Ü. Psikoloji bölümlerini bitirdikten sonra caza yöneldi ve Aydın - Randy Esen ve Donovan Mixon ile caz vokal ve teori üzerinde çalışmalar yaptı. Caz vokalisti olarak sürdürdüğü çalışmalarının yanı sıra beste çalışmaları da yapan Akan`ın konser programı Donovan Mixon’un Latin tınıları taşıyan besteleri ve vokalde Akan’ın yorumlayacağı Brezilya esintili Bossanova klasiklerin içeriyor.

 

Bodrum Karya Kültür ve Sanat Derneği Başkanı ve Festival Sanat Yönetmeni Gülderen Erdoğmuş, Bodrum Marina Yacht Club’de günbatımında sürecek olan üç günlük caz maratonunda, evrensel sanat ve festival etkinlikleriyle, Bodrum’un sadece turizm metropolü olarak değil, bir kültür ve sanat metropolü olarak da yer edinebileceğini ve bu amaç doğrultusunda çalıştıklarını ve festivali uluslar arası boyuta taşımayı hedeflediklerini belirtiyor. Bu bağlamda, daimi sponsorları Bodrum ve Ortakent Belediyeleri, Seçkin Konaklar, Cafe Cafen ve Akustik Travel’ın ve diğer sponsorların değerli katkılarıyla ancak etkinliklerin sürebileceğini ve sanatseverlere hizmet götürebileceklerini vurguluyor.

 

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da konserlere giriş ücretsiz olduğunu haberin son ve belki de en önemli notu olarak ekleyelim.

 

Cazkolik.com / 12 Mayıs 2011, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.