Her zaman Chet Baker... Bu geceyi not alın

Her zaman Chet Baker... Bu geceyi not alın

Cazseverin gönlünde Chet Baker'ın yeri başkadır. Uyumsuz kırılgan kişiliği, bağımlılıkların yarattığı yıpranma müziğinde tema olmaktan öte varoluşuna dair kaçınılmaz içtenliğidir.

 

Popüler kültür tarihinde böylesi sanatçıların önemi büyük. 20. yüzyıl böylesi kült isimlerle dolu. Özellikle bu sanatçıların gençliklerinde yoğunlaşan kırılmalar ve fotoğraflara yansıyan tartışılmaz 'aura'ları onları seven bizlerin de ömürleri boyunca taşıdıkları hayranlık potansiyelini ortaya çıkarmıştır.

 

Daha az tanınsa da mesela Art Pepper da böyle biridir. Cazcı değilse de James Dean, Marlon Brando'nun gençlik yılları, Kurt Cobain ve daha kimler hep bu kırılgan kişiliğin dinleyicide yarattığı cazibenin taşıyıcısı olmuştur. Bu nedenle, Chet Baker'ın yeri Türk caz dinleyicisinde ayrıdır.

 

 

10 Aralık Cuma akşamı Zorlu PSM touché'de Uraz Kıvaner'in Chet Baker projesi bu hafta cazda dikkat çeken projeler arasında

 

 

Uraz Kıvaner'e sahnede tecrübeli bir kadro eşlik edecek. Saksofonda Engin Recepoğulları, kontrbasta Ozan Musluoğlu ve davulda Ferit Odman. Kıvaner piyanoda ama dahası vokalde. Baker'ın sesindeki kırılganlık ile Kıvaner'in vokal tarzı doğuştan uyumlu. Ayrıca, gecenin sürprizi ise Kıvaner'in trompet de çalacak olması.

 

Chet Baker malum trompetçi, şarkı da söylüyor, kendine has sesi var. Bu özelliklerin Uraz Kıvaner de buluşması biz cazseverlerin şansı. Kıvaner bu projeyi çok sık sahneye taşımıyor, bu yanıyla da Cuma gecesi touché de onu dinlemek kaçırılmaz bir fırsat olacak.

 

Ayrıca, saksofonda Engin Recepoğulları da gecenin sound mimarlarından biri olacak. Chet Baker'ın kişiliğinde gizlenen müziğin açığa çıkması piyano/vokal ve trompet, saksofon, bas/davul üzerinden dinleyiciyle buluşması önemli bir fırsat.

 

Cazkolik.com / 07 Aralık 2021, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.