Herlin Riley

Herlin Riley

Herlin Riley New Orleans, Louisiana doğumlu Amerikalı neo-bop caz davulcusudur. Müzikal bir ailede doğdu ve 3 yaşında davul çalmaya başladı. Lise yılları boyunca ve iki yıl kadar da üniversitede trompet eğitimi aldı, ancak bu enstrümana karşı ilgisi zamanla kayboldu ve yeniden davula odaklandı. Riley 1984-1987 yılları arasında Ahmad Jamal`in grubunun üyesiydi; 1988 yılındaysa Wynton Marsalis`e katıldı ve bu birlikteliği 1994 yılına dek sürdü. Ayrıca 1992 sonbaharında Lincoln Center Caz Orkestrası`nın ilk edisyonuyla birlikte ABD turnesine çıkarak Duke Ellington`un müziğini çaldı. Marcus Roberts, Dr. John, Harry Connick, Jr., George Benson, Bennie Wallace ve Mark Whitfield gibi sanatçıların albümlerinde çalan Herlin Riley`nin performans sergilediği bir diğer alan ise One Mo` Time ve Satchmo: America`s Musical Legend gibi tiyatro oyunlarıydı.

 

Halen Evanston`daki Northwestern Üniversitesi Bienen Müzik Okulu`nda perküsyon eğitimi veren Herlin Riley, ayrıca Jazz at Lincoln Center`daki performanslarını sürdürmekte ve Ahmad Jamal`le birlikte turne ve kayıt çalışmaları yapmaktadır, ki bu çalışmaların sonuncusu sanatçının 2013 albümü "Saturday Morning"dir. Riley`nin ayrıca lider olarak kaydettiği "Cream of the Crescent" ve "Watch What You’re Doing" adlarında iki albümü mevcuttur. Bu albümlerde sanatçıya Lincoln Center Caz Orkestrası üyesi müzisyenler eşlik etmişlerdir.

 

Herlin Riley diskografisi: Ahmad Jamal ile, Digital Works (Atlantic, 1985) Live at the Montreal Jazz Festival 1985 (Atlantic, 1985) Rossiter Road (Atlantic, 1986) Blue Moon (JazzVillage, 2012) Saturday Morning (JazzVillage, 2013), Marcus Roberts ile, Deep in the Shed (Novus 1989)

 

Arto Peştemalcıgil

 

Cazkolik.com / 15 Şubat 2012, Pazar

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Arto Peştemalcıgil

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X