Heyecanı incelikle dengeleyen, yenilikle parlatan bir müzisyen

Heyecanı incelikle dengeleyen, yenilikle parlatan bir müzisyen

Ulysses Owens Jr. ile ilk tanışmam Christian McBride Trio konserinde olmuştu. McBride kendisini takdim ederken “Ulysses, Amerikan Ekspress kartım gibi onu yanımdan hiç ayırmam” sözlerini kullanmıştı. Bu benzetme kendisinin her kapıyı açabilecek yetenekte bir anahtar olduğunu gösteriyordu. Kendi neslinin gözde davulcularından Owens Jr.‘ın 19 kişilik orkestrasıyla kaydettiği ve Outside Music'ten çıkan ilk albümü "Soul Conversations" 7 Mayıs’ta yayınlandı.

 

Caz orkestraları, büyük orkestralar davulcuların uyumlu yeteneklerini muhtemelen en güzel vitrine çıkarabilecekleri yerlerdir. Bu albümde Owens, enerjili ve solocuların kişisel yeteneklerine de bolca zaman ayırılan bir kayıt gerçekleştirmiş. Soul Conversations albümünde kendisine trumpetlerde Walter Cano, Benny Benack III, Summer Camargo ve Giveton Gelin; trombonlarda Eric Miller, Gina Benalcazar, Wyatt Forhan, Chris Glassman, Seth Weaver ve Michael Dease (aynı zamanda yardımcı prodüktör koltuğunda) altocular Alexa Tarantino ve Erena Terakubo, tenorda Diego Rivera ve Daniel Dickinson; baritonda Andy Gatauskas ve Takeshi Ohbayashi, basta Yasushi Nakamura, vokallerde Charles Turner III ve özel bir misafir vibrafonda Stefon Harris eşlik ediyor. 2019 Aralık ayında Dizzy’s Club at Jazz at Lincoln Center’da canlı kaydedilmiş. Canlı kayıt olmasına rağmen oldukça temiz ama seyirci coşkusunun da bütünüyle kayda geçirildiği geniş bir kayıt olmuş. Farklı bir deyişle Soul Conversations, büyük bir orkestranın coşkulu bir performansını yakalayarak heyecanı incelikle, ustalıkla dengeleyen ve dizginsiz yeniliklerle parlatan büyük bir grubun elektriğini belgeliyor.

 

Grubun kuruluş hikayesi, henüz çok yeni. İki yıl önceye dayanıyor, Owens Jr.'ın ünlü New Century Jazz Quintet'ini Dizzy’s'de bir hafta süren bir gecede doldurmak için grubu bir araya getirmesiyle aynı sahnede başladı. O zamanlar "New Century Jazz Big Band" olarak ilan edilen bu orkestra muazzam bir övgü aldı. Hatta Wynton Marsalis ve The Lincoln Center Orchestra'nın Rose Hall'daki performansınlarında da sahnenin hakkını sonuna kadar verdiler. "Herkes [büyük grubun] haftanın geri kalanında geri gelip gelmediğini sorup durdu." Grup iki yıl sonra geri döndüğünde izleyiciler, heyecan verici materyallerden oluşan başta Art Blakey ve Jazz Messengers olmak üzere geçmişin ikonik gruplarından ardından yetişen çok cinsiyetli ve çok etnik gruplu yaş aralığı 20’li ve 40’lı yaşlardan oluşan bir grupla karşılaştı. Owens Jr. grubundan bahsederken, "Grup sadece genç müzisyenler için değil, çalışmalarını çalmak isteyen genç aranjörler için de bir beşik haline geldi" diyor.

 

Owens Jr. ‘ın albümde 3 bestesi bulunuyor. Beardom X, Redchair ve Ohbayashi ile ortak çalışmaları, albümün isim parçası Soul Conversations. Beardom X müzisyenler için bir masterclass niteliğinde sayılabilecek ikonik anlara ev sahipliği eden bir çalışma. Redchair, solocuların birinci sınıf icralarıyla taçlanan bir orkestral balad. Soul Conversations ise Owens Jr.’ın ve biz dinleyicilerin yıllarca devam etmesini isteyeceği orkestrasının albümün finalinde imza attıkları soul-jazz eksenli bir geriye yaslanıp keyif alma bestesi. Albümde ayrıca Coltrane’in Giant Steps’i, Porcaro’nun Michael Jackson ve Miles’ın icralarıyla parlattıkları Human Nature’ı gibi nefis aranjmanlarını da keyifle dinleyebilirsiniz.

 

Uzun lafın kısası Soul Conversations, Ulysses Owens Jr ‘ın  gelecek vaadeden  yeni orkestrasının ilerideki albümlerini heyecanla bekleyeceğimiz türden bir tanışma albümü olma niteliğinde.

 

Burak Sülünbaz

 

Cazkolik.com / 05 Haziran 2021, Cumartesi

 

 


 

 

Ulysses Owens Jr.; A musician who balances excitement gracefully and shines with innovation

 

My first meeting with Ulysses Owens Jr. was at the Christian McBride Trio concert. McBride dubs drummer Ulysses Owens Jr. his American Express, as he’s loath to leave home without him. This analogy showed that he is a kind of key capable of opening every door. One of the favorite drummers of his generation, Owens Jr. drummer’s recording debut with his exciting new 19-piece outfit, the UOJ Big Band, as well as the artist’s first release on Outside in Music released on May 7th.

 

Jazz orchestras, are probably best places where drummers can showcase their harmonious talents . On this album, Owens has recorded a vigorous recording that devotes a lot of time to the personal talents of the soloists. Alongside Owens Jr., Soul Conversations features trumpeters Walter Cano , Benny Benack III , Summer Camargo and Giveton Gelin; trombonists Eric Miller, Gina Benalcazar, Wyatt Forhan, Chris Glassman, Seth Weaver and Michael Dease who also serves as the album’s associate producer; alto players Alexa Tarantino and Erena Terakubo , tenor players Diego Rivera and Daniel Dickinson; and baritone player Andy Gatauskas as well as pianist Takeshi Ohbayashi , bassist Yasushi Nakamura , vocalist Charles Turner III and special guest vibraphonist Stefon Harris . It was recorded live at Dizzy’s Club at Jazz at Lincoln Center in December 2019. Although it was a live recording, it was quite clean, but also good captured of the enthusiasm of the audience. In other words, Soul Conversations documents the electricity of a large group that captures the enthusiastic performance of a large orchestra, balancing the excitement gracefully, expertly and shining with unbridled innovations.

 

The story of the band’s inception began two years. Started on the same stage when Owens Jr. put the band together to fill their famous New Century Jazz Quintet on a week-long night at Dizzy's. Advertised as the "New Century Jazz Big Band" at the time, this orchestra received enormous praise, reportedly even giving Wynton Marsalis and The Lincoln Center Orchestra’s performance in the Rose Hall a “worthy run for their money”. "Everyone kept asking if [the big group] was coming back for the rest of the week." When the band returned two years later, the audience encountered a multigenerational - the members’ ages range from early 20s to their early 40’s - as its multi-gender and multi-ethnic, and the group’s repertoire contains compositions by a multitude of the group’s members. After iconic bands of the past, notably Art Blakey and Jazz Messengers, made up of exciting material. Owens Jr. says "The band has become a cradle not only for young musicians, but also for young arrangers who want to play their work,".

 

The band leader composed three pieces featured on this release. Beardom X, Redchair and collaboration with Ohbayashi, title track of the album Soul Conversations. Beardom X is a masterclass for musicians, hosting iconic moments. The Redchair is an orchestral ballad crowned with top-notch performances by soloists. On the other hand Soul Conversations, (as signiture track of the album) is a soul-jazz-based laid back track you can enjoy the composition of Owens Jr. new orchestra, which we listeners will want them to continue for years,  In the album, you can also enjoy the exquisite arrangements such as Coltrane’s  Giant Steps, Porcaro's Human Nature famous from performances of Michael Jackson and Miles Davis.

 

Long story short, Soul Conversations is the kind of introductory album that we are eagerly awaiting future albums of Ulysses Owens Jr.'s promising new orchestra.

 

Cazkolik.com / June 5, 2021, Saturday

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Burak Sülünbaz

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.