Huzurun kıyısında

Huzurun kıyısında

Bir cazseverin beğeni hazinesinde iyi bir trio müziğine her zaman yer vardır.

 

Danimarka caz sahnesinin sevilen isimlerinden basçı Richard Andersson, gitarist Per Møllehøj ve yıllar önce Brad Mehldau'nun davulcusu olarak hatırladığımız -belki hâlâ çalıyordur- Jorge Rossy, yani üç kafadar 'nerdeyse caz klasiği' bir yeni albüm yayınladı. Nerdeyse lafı bestelerden değil, onlar birer klasik, icralar ve albümün diskografimizdeki muhtemel kıymet potansiyeli bakımından 'nerdeyse'.

 

Dinlemesi öyle tatlı ki... Bir albüm süresince iç huzurun kıyısında dolaşmanın ederi 12 parça ve 1 saat 11 dakika. Güzel, tatlı bir eder bu. Ne güzel ki caz bize böylesine güzel duygular veriyor, hatta, çoğumuz huzurun kıyısından içine de girecek ama albüm bitince yine hayatla başbaşa kalacağız.

 

Bu bir gitar albümü olmasına rağmen solistin bariz belirginliği yok. Andersson'un tatlı tatlı çekiştiren bası mesela, ya da davulun, fırçaların, zillerin gezintisi kulağı okşuyor.

 

Basçı Andersson 14 yaşında havai fişek kazası sonrası görme engelli hale gelmiş, hayatında böyle üzücü bir kaza var.

 

Albüm, ağırlıklı caz klasikleri ve Andersson'un besteleriyle dolu. Harry Warren, Bronislav Kaper, Elmo Hope, Jimmy van Heusen gibi caz tarihine mâl olmuş isimlerin besteleri trionun parmakları arasında bir bir akıp gidiyor.

 

Lafı uzatmanın âlemi yok. En iyisi bu son cümleden sonra vakit kaybetmeden dinlemeye başlayın. İşinizi bir kenara bırakmanıza da gerek yok. Caz hep sizinle olsun.

 

Cazkolik.com / 15 Ağustos 2022, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.