İngiltere'den güzel yeni caz albüm haberleri geliyor

İngiltere'den güzel yeni caz albüm haberleri geliyor

İngiltere'den güzel ve yeni caz albüm haberleri gelmeye devam ediyor.

 

Ill Considered temelde doğaçlama müzik yapan Londra merkezli yeni nesil bir caz üçlüsü.

 

Gruba zaman zaman farklı isimler de dahil oluyor ama üç kişi merkezli ilerleyen toplulukta Londra'da yaşayan bir Türk davulcu Emre Ramazanoğlu da var. Diğer iki isim saksofonda Idris Rahman, elektrik basta Liran Donin.

 

Bir yanıyla göçmen çocukların cazı denebilir.

 

Genellikle önceden belirlenmiş temalar üzerine doğaçlama anlık müzikler yapıyorlar. Bu ilginç üçlü yeni bir albüm yayınladı; Liminal Space.

 

Son yıllarda İngiliz, hatta Londra merkezli caz bir miktar kendini tekrara girince (misal; Nubya Garcia'nın son çalışması "Source+We Move" oldukça kötü bir meditatif çalışma olmuş, kendisine hiç yakıştırmadım) haliyle biraz şüpheyle bakalım nasıl bir albüm diye çalmaya başlıyorsun ve donk diye kafana vuran zımba gibi bir müzik.

 

"Liminal Space" albümü "First Light" isimli bir müzikle açılıyor. Kuzey Avrupa esintili bir giriş, elektrik basın çarpıcı introsu, yüzey sesleriyle ilerleyen bir saksofon ki kayıtta Theon Cross, Kaidi Akinnibi, Robin Hopcraft, Ralph Wyld gibi adını daha önce duymadığım isimler var (yalan... Theon Cross'u gayet iyi tanıyoum) ama bizim esas üçlü sabit. Aslında kalabalık bir kadro olmuş.

 

Doğaçlama caz yeni nesil müzisyenlerin adeta bir dışavurum mekanizması gibi çalışıyor. Bir bakmışsın 1960'ların free seanslarına uzanmışsın, bir bakmışsın punk rock dokular sarmış etrafını. Ama eğer ilk parça için söylersem İdris Rahman'ın tenor saksofonu başdöndürücü.

 

Geçmişteki jam sessionların geleneğine yaslanan ama daha sert müziklerin stüdyodan dışarı taştığı müzikler bunlar ve bu yeni çocuklar geniş bir besin havuzundan besleniyorlar.

 

Hadi ilk parça iyi başladı ikincide sarkar, aynı doğaçlama enerjiyi tutturabiler mi acaba diyorsun, "Sandstorm" da öyle başlıyor. Parçanın adı "Kum Fırtınası" ama parçanın Ollie Savill'li perküsyonu daha sahra altı bir beat. 45 yaşındaki Rahman'ın saksofonu hep olayın merkezinde. Bengalli baba ile İngiliz annenin bu ilginç müzisyen ve prodüktör oğlu aynı nesilden muadili Shabaka Hutchings'in bağlantılı diğer ucu gibi adeta. Yeni nesil bir çokseslilik, yeni nesil bir Afrobeat yaklaşım. Nesiller ve kökenlere dair kesin bir çizgi ama cazın geleneklerine dair kesif bir merak müziğin içinde kendini tertemiz hissettiriyor.

 

Buralarda izler miyiz bu topluluğu bilmiyorum ama Ill Considered'in yeni albümü bana güzel geldi. Son cümleyi kaleme alırken Yusef Lateef'in flütünü andıran "Loosed" çalıyordu.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 14 Kasım 2021, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.