İngiltere'nin en iyi müzik enstrümanları müzeleri

İngiltere'nin en iyi müzik enstrümanları müzeleri

Türkiye'de şu an bildiğimiz Bursa'da caz müzisyeni ve besteci Mehmet Ali Sanlıkol'un merhum babasına ait müzik enstrümanlarından oluşan kapsamlı bir Sanlıkol Bursa Müzik Enstrümanları Müzesi var ve ayrıca, AKM Müzik Platformu'nda kapsamlı bir Türk Çalgıları Sergisi var ama Batı müziği konusunda merkez ülkelerden İngiltere'nin müzik birikimi bize göre daha fazla. Aşağıda, BBC Müzik Dergisi'nin yayınladığı İngiltere'nin Müzik Enstrümanları Müzeleri listesi bunu kanıtlıyor.

 

Cazkolik.com

 


 

 

Kraliyet Müzik Koleji Müzesi

 

 

İlk durak, South Kensington'daki Royal College of Music Müzesi. 1894 yılında açıldığında koleksiyonunda yaklaşık 250 enstrüman varken, şimdi çoğu depoda olmak üzere 15 binden fazla enstrümana sahip ve enstrümanlar tarihi üzerinden müzik tarihini görmek mümkün. Güzel aydınlatılmış vitrinler, geniş tarihsel dönemden ki hayattaki en eski gitar dahil, farklı şekillerde çalınabilen bir dizi telli enstrümana ev sahipliği yapıyor bu müze, ancak, deposunda kayıt cihazları ve envai çeşit nefesli enstrümanlar da bulunuyor. Yine de müzeye hakim olan bir dizi klavye enstrümanıdır. Bilinen en eski telli klavye olan 1480 tarihli bir klavisiteryum'u bu müzede görebilirsiniz. Müzede, ücretsiz gezilebilen "Müzik, Göç ve Hareketlilik" sergisi Nazi Avrupasından İngiltereye göçen müzisyenlerin hikâyesini anlatıyor. Sergi 16 Nisana kadar gezilebilir.

 

 

Horniman Müzesi

 

 

İkinci durak Horniman Müzesi. Bu müzede 1.300 müzik aleti bulunuyor. 1901 yılında Frederick Horniman tarafından doğal tarih, kültürel eserler ve müzik enstrümanlarını kapsayan bir depo olarak kurulan müze, kurucusunun amaçladığı gibi ücretsiz gezilebiliyor. Müzenin Müzik Koleksiyonları ve Kültürleri kıdemli küratörü Mimi Waitzman, "Müzemizdeki koleksiyon, müzik türü ne olursa olsun ziyaretçileri enstrüman çeşitliliğini görmeye davet ediyor" diyor.

 

 

Müzik Müzesi

 

 

Londra Brentford'daki Müzik Müzesi, minyatür müzik kutuları ve otomatik çalan kemanlardan piyanolara ve orkestralara (bir orkestrayı veya grubu taklit eden makineler) müzikal reprodüksiyon kavramına vurgu yapıyor ve elbette, gramofonun tarihini de anlatıyor. Mütevelli heyeti başkanı Steve Barrett-White, "Yaklaşık dört yüzyıllık sürede üretilmiş eserlere sahibiz" diyor. Klasik dahil birçok müzik türünü temsil eden enstrümanlar bunlar. Barrett-White'a göre müzenin en seçkin parçası, 1928'de New York'ta üretilen Mighty Wurlitzer tiyatro orgu. "Bu org, Wall Street zengini bir Chicago'lu tarafından yaptırılmış ama müzede sergilenmiyor, depoda duruyormuş.

 

 

Kraliyet Müzik Akademisi Müzesi

 

 

 

Royal Academy of Music piyano galerisi

 

Kraliyet Müzik Akademisi Müzesi 1822'de kurulduğundan bu yana enstrümanlar, notalar ve hatıra eşyaları toplayan müze olarak hizmet veriyor.

 

 

The British Museum

 

 

British Museum, dünyanın dört bir yanından bin yıl öncesine kadar gidebilen ünlü müzik enstrümanları koleksiyonuna sahip.

 

 

National Trust’s Fenton House

 

 

National Trust Fenton House, tamamı çalışır durumda eski klavyelerden oluşan Benton Fletcher Collection'a ev sahipliği yapan bir müze.

 

 

National Trust’s Hatchlands Park

 

 

National Trust'ın Guildford yakınlarındaki Hatchlands Park'a arabayla gitmek ve Alec Cobbe'nin eşsiz koleksiyonundan klavyeli enstrümanları görmek her zaman heyecan verici olabilir.

 

 

Waterdown House in Tunbridge Wells

 

 

 

1756 yılı Jacob Kirkman yapımı Harpsikord (Richard Burnett koleksiyonu)

 

Tarihi klavyelerden bahsetmişken, Goudhurst'teki Finchcocks Müzik Müzesi'nin 2015'te kapanması, fortepiyanist Richard Burnett'in olağanüstü tarihi klavye enstrümanları koleksiyonunun satışa çıkarması anlamına geliyordu. İyi haber şu ki, 1700'den 1824'e kadar uzanan 14 klasik örneğe, Tunbridge Wells'teki Waterdown House'daki Richard Burnett Heritage Koleksiyonu aracılığıyla erişilebilir. Ziyaretler randevuyla yapılıyor.

 

 

Oxford University’s Bate Collection

 

 

Oxford Üniversitesi merkezinin güneyindeki mütevazi Bate Collection Oxford'un kuzey-merkezinde amacına yönelik inşa edilmiş binalara aktarılmış. Koleksiyon, pazar tezgâhları ve eskici dükkanlarından satın alınan tarihi enstrümanları toplayan bir BBC yapımcısı Philip Bate'in adını taşıyor.

 

 

Royal Northern College of Music

 

 

Royal Northern College of Music'in tarihi müzik aletleri koleksiyonu ziyarete kapalı ama yaklaşık 300 enstrüman çevrimiçi olarak görülebiliyor.

 

 

University of Edinburgh

 

 

Şimdiye kadar okuduğunuz koleksiyonların hiçbiri Edinburgh Üniversitesi'ne ait olan koleksiyondakilerden daha eski değil diyor uzmanlar. Profesör John Donaldson, 19. yüzyılın ortalarında yaklaşık 200 enstrüman topladı ve 1950'lerde başlatılan aktif toplama stratejisi sayesinde şu anda 6 binden fazla enstrümana sahipler.

 

 

Glasgow’s National Piping Centre

 

 

Klasik besteciler gaydayı bestelerinde nadiren kullanmıştır. Bununla birlikte, Glasgow'un büyüleyici Piping Müzesi (thepipingcentre.co.uk) heyecan vericidir. Gayda tarihi adeta bu müzede yatıyor.

 

Bu haber orijinali BBC Müzik'de yer alan bir haberdir.

 

Cazkolik.com / 19 Mart 2023, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.