Instagram’da hesap hırsızlarına dikkat! Çalınan hesaplar nasıl kurtarılır?

Instagram’da hesap hırsızlarına dikkat! Çalınan hesaplar nasıl kurtarılır?

Özellikle ünlü isimlerin hesaplarının çalınmasıyla basında gündeme gelen ama aslında hepimizin derdi olan ve son dönem bilhassa Instagram hesaplarının çalınmasıyla çok konuşulan hırsızlığa karşı ne yapılmalı?

 

Hesapları çalan hırsızlar genellikle iade etmek için şantajla para istiyor ve vermeyenlerin yazışma ve fotoğraflarını ifşa etmekle tehdit ediyor ya da buh hesapları kullanarak dolandırıcılık yapmaya çalışıyorlar.

 

 

Peki, sosyal medya hırsızlıklarına karşı ne yapmalı? Çalınan Instagram hesapları nasıl kurtarılıyor? Önleminizi alın

 

 

Hesap hırsızlıklarına karşı uyarılarda bulunan Sosyal Medya İtibar Yönetimi Uzmanı Aras Abdullahoğlu hırsızlıkları önlemek için bazı bilgiler verdi.

 

Başka biri hesabınıza giriş yaptığı anda haberinizin olması için şüpheli giriş uyarılarının açılması gerektiğini vurgulayan Abdullahoğlu, hesabınıza kayıtlı e-posta ve telefon numarasının güncel olması gerektiğini söyledi. Aras Abdullahoğlu’nun açıkladığı önlemler arasında hesap güvenliği için en az altı rakam, harf ve noktalama işaretlerinden oluşan güçlü bir şifre oluşturulması ve bunun internette kullanılan diğer şifrelerden farklı olması gibi noktalar bulunuyor.

 

Siber hırsızlıklara karşı alınması gereken diğer önlemleri ise Abdullahoğlu şöyle özetliyor:

 

• Instagram hesaplarında 'iki faktörlü kimlik doğrulama' özelliği açılmalı.

 

• Instagram hesabına ait parola bir başka kişiyle, bir uygulamayla ya da web sitesiyle paylaşılmamalı.

 

• Hesaba güvenli olmayan bir bir Wi-Fi ağı veya cihaz üzerinden girilmemeli.

 

• Hesaba ortak kullanılan teknolojik cihazlarla girildiğinde mutlaka çıkış yapılmalı.

 

• Instagram hesabının 'Beni hatırla' özelliği aktif olmamalı. Bu özellik açık kaldığına tarayıcılar kapatılsa bile başka kişiler sosyal medya hesaplarına ulaşabiliyorlar.

 

 

Peki, hesap nasıl kurtarılır?

 

 

Çalınan Instagram hesabınızı kurtarmanız için yapmanız gereken ilk şey Instagram ile iletişime geçerek hacklendiğinizi belirtmek.

 

Bunun için hesabınızın “Ayarlar” kısmından “Yardım Merkezi’ne” girerek “Giriş yapma ve Sorun Giderme” bölümüne gitmeniz gerek. Daha sonra, “Hesabımın bir başkasının eline geçtiğini düşünüyorum” kısmına giriş yapmalısınız. security@mail.instagram.com’dan e-posta adresinizin değiştiğini bildiren bir e-posta almanız durumunda “Bu değişikliği geri al” seçeneğini işaretlemeniz, şifrenizin değiştirilmesi durumunda ise Instagram’dan bir giriş bağlantısı veya güvenlik kodu talep etmeniz gerekiyor.

 

Giriş bağlantısı talebi için “Giriş” ekranında “Yardım al” veya “Şifreni mi unuttun?” seçeneğine tıklayarak hesabınızla ilgili kullanıcı adını, e-posta adresini veya telefon numarasını girin ve ardından “İleri” seçeneğine dokunun. E-posta adresinizi ya da telefon numaranızı seçtikten sonra “Giriş bağlantısı gönder” seçeneğine dokunun. Bu adımları uygulamanıza rağmen hesabınızı geri alamazsanız, “Daha fazla yardıma ihtiyacım var” linkini tıklayarak gerekli yönlendirmeleri uygulamalısınız. Bu da sonuç vermezse vakit kaybetmeden bir siber güvenlik uzmanından destek almanız yararınıza olacaktır.

 

Cazkolik.com / 20 Eylül 2021, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X