360 derece ses özellikli iki yeni hoparlör duyuruldu

360 derece ses özellikli iki yeni hoparlör duyuruldu

Sony yeni döneme damga vurmasını umduğu iki yeni kablosuz hoparlörünü duyurdu. Hoparlörler, bulunduğu odayı sesle dolduran bir teknolojiye sahip olma iddiasında.

 

SRS-RA5000 ve SRS-RA3000 isimli hoparlörler Sony'nin geliştirdiği 360 Reality Audio özelliğini destekleyen Sürükleyici Ses Geliştirme (Immersive Audio Enhancement) özelliğine sahip. 360 Reality Audio adıyla duyurulan teknoloji 360 derecelik ses oluşturan uzamsal bir ses formatı. Sürükleyici Ses Geliştirme ise stereo sesi yükselterek surround etkisi üretmesiyle tanınıyor.

 

Bu hoparlörler aynı zamanda yüksek çözünürlüklü ses (Hi-Res Audio) sertifikasının yanısıra ikisinde de müziği dikey olarak yaymak için sesi yukarı ateşleyen üç, yatay olarak da yine üç orta hoparlöre sahip.

 

RA3000'in içinde tam aralıklı bir hoparlör, sesi her yöne odaya yayan çok yönlü bir difüzör ve basları işlemek için çiftli, pasif bir radyatör bulunuyor. Üst üste binen hüzme tweeter'ları yukarı doğru dalga cephesi oluşturarak sesi dikey olarak yayarak sürükleyici hale getiriyor.

 

Her iki hoparlör de bulunduğu odaya göre kalibre edilebilir özellikte ürünler. RA5000'de bir düğmeyi basılı tutarak hoparlörün çevresi için ayrıntılı ses kalibrasyon ayarını gerçekleştirmeniz mümkün. RA3000 ise herhangi bir düğmeye basılmaya gerek duymadan kendini otomatik olarak kalibre edebiliyor.

 

Her iki hoparlör de Google Assistant, Chromecast ve Alexa gibi cihazlarla çalışarak onlara ses kontrolleri yapabilme yeteneği kazandırıyor. Hoparlörlerde Bluetooth ve Wi-Fi standart olarak yüklü iken aynı zamanda çok odalı hoparlörler olarak da çalışabiliyorlar, böylece, her odada aynı veya birbirinden farklı melodiler çalabiliyorsunuz.

 

Bu hoparlörler, uyumlu Sony TV'lerle de çalışabiliyor. Tasarımda her ikisi de siyah gövde üzerinde kontrast bakır renk vurgularına sahipken, RA3000 ayrıca gümüş desenli açık gri kumaş gövde opsiyonuna sahip. RA3000 ayrıca neme dayanıklı bir ürün olduğu için banyo veya mutfak için de ideal bir hoparlör.

 

 

Şubatta satışa çıkacak hoparlörlerin SRS-RA5000 olanı 600 € iken, SRS-RA3000 olanı 360 € civarında olacak

 

Sony, 360 Reality Audio opsiyonuna video akışını da ekledi. Bundaki amaç, salonlardaki canlı konser hissini yaratmak olarak tarif ediliyor. Firma, şu sıra büyük müzik şirketleri ve servis sağlayıcılarla video içeriğini yayınlamak için görüşmeleri sürdürüyor.

 

Firma, dinleyicinin işitme özelliklerini analiz eden kişiselleştirilmiş kulaklık teknolojisi ile akıllı telefon ve otomobillerin 360 Reality Audio sisteminin kullanımını sağlayan bir teknolojiye sahip olduğunu da belirtiyor.

 

Cazkolik.com / 09 Ocak 2021, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.