iPhone'un yeni modeli Max 11 Pro ses ve görüntü açısından meraklısına yeni ne vaad ediyor?

iPhone'un yeni modeli Max 11 Pro ses ve görüntü açısından meraklısına yeni ne vaad ediyor?

Günün nerdeyse üçte ikisini ekranına bakarak geçirdiğimiz cep telefonları hepimizi yakından ilgilendirdiği gibi biz müzikseverleri de ayrıca ilgilendiriyor çünkü yolda/işte/evde dinlediğimiz müziklerin çoğunu bu cihazlardan dinliyoruz. O zaman, haliyle cep telefonları bizim için en az görüntü ve konuşma kadar ses ve müzik bakımından da önemli hale geliyor.

 

Mutlaka duymuşsunuzdur, iPhone yaptığı en iyi telefon olarak 11 Pro Max'i duyurdu. Bu iddialı bir cümle. Gerçekten öyle mi. What HiFi editörleri 11 Pro Max'i masaya yatırarak cihazın her yanını incik cincik incelememiş. Bu haberde onların yalancısıyız ama adamlar uzman. Daha önce birçok hifi içeriklerini yayınladık, hatta kimilerini test etme imkanımız oldu, belirttikleri notlar tutarlı geliyor.

 

Hem Apple hem kimi uzmanlar bakımından 11 Max Pro şimdiye kadar yapılmış en iyi akıllı telefon olarak ilan edilse de en azından fiyat bakımından çoğumuza uygun değil. Alamayacağımız için Türkiye fiyatını merak dahi etmedik ama Avrupa fiyatı 1149 Euro iken ABD fiyatı 1099 ile 1899 $ arası. Siz ordan çarpın bulun. Bu fiyatlar 64 GB için olanı, diğerleri daha pahalı.

 

 

Ayrıntılı teknik dataya bizim açımızdan girmeye gerek yok, bu detayları eksiksiz anlatan sektörün önemli portalları var. Biz işin daha görsel ve ses kısmına odaklanalım.

 

Telefonun alt kısmında biri hoparlör olan iki delikli ızgara var. Bu ızgaraların biri hoparlör tamam ama diğeri bir halta yaramıyor, sadece simetri olsun diye konmuş, yani öbüründen ses geliyor diye düşünmeyin.

 

Arka panelin sol üst köşesinde kamera değil artık kamera sistemleri dememiz gereken entegre bir oluşum var. Aslında diğer markalar da böyle. Bu açıdan Apple'a özel bir durum yok.

 

11 Max Pro firmanın beyanına göre şimdiye kadar çıkmış en güçlü akıllı telefon olmasının yanısıra aynı zamanda en akıllı telfon olma iddiasında. A13 isimli biyonik çipiyle oldukça hızlı. Bir önceki model de hızlıymış aslında ama yeni modelin müzikseverlere en güzel hediyesi ekstra 15 saat kesintisiz müzik dinletebilmesi. Eğer bu kadar kesintisiz müzik dinlerim diyen varsa bu notu bir kenara yazsın.

 

Uzmanlar bu telefonun devrim niteliğindeki asıl özelliğinin kamera kısmında olduğunu belirtiyor. Daha doğrusu bir değil 3 kamera. Ultra geniş bir seçenek ve 2x optik zoom lens. Uzmanlar kameranın ekstra bitleri olduğunu söylüyor, bu da geniş açılı çekimlerde sol ve sağ kenar alanları n hafif blurlaşarak netliğin ortaya doğru yoğunlaşmasını sağlıyor ve geçişleri bu şekilde sürdürüyor. Böyle anlatınca kulağa güzel gibi geliyor, karar sizin. Bir diğer faydası ise stüdyoda çekilmiş gibi fotoğraflar çekmek bakımından hayli faydalıymış. Bir de, cep telefonarında oldum olası gece çekimleri belâdır, hiç güzel çıkmazlar. Bu konuda da iyi bir performansı varmış yeni modelin. Son olarak titreme azlığı da not edilmesi gerekenler arasında.

 

Böylesi üst düzey bir akıllı telefonda müzik kadar hatta daha fazla bir şeyler seyretmek lazım di mi. Yeni modelin ekranı hem iPhone 11 Pro hem son nesil iPhone XS'den daha parlakmış. Eğer HDR video çekecekseniz 800 nit parlaklık 1200 nike kadar yükselebiliyormuş ki progesyonel olduğunu belirtiyorlar. Ayrıca, hem Dolby Vision hem HDR10'u desteklediğini de belirtelim. Başka o kadar çok ayrıntı var ki oralara girsek işin içinden çıkamayız. Tipik bir son kullanıcı refleksiyle bakıyoruz alamayacağımız bu cihaza.

 

Gelelim bizim için bu haberin en önemli kısmına; Sound

 

İster Bluetooth ister kabloluyla dinleyin arada fark yok bir cümlede yazıp geçiyoruz ama bilenler çok uzun çileli yollardan bu noktaya gelindiğini gayet bilir. Whathifi.com'un yaptığı testlerin en önemli özelliği ses uzmanlarının acımasızlığıdır, bizzat onların belirtiğine göre 11 Max Pro'da müziği renklendirme denilen ve haliyle hifi'cıların nefret ettiği süslemeli şeylerin hiçbiri yok, tam istediğimiz gibi müzik ne ise bize onu dinletiyor. Bazen öyle müzikler dinlersiniz ki bırakın üst düzey bir sistemde dinlemeyi, orta halli bir sistemde dinlediğiniz de dahi peki beni m o dinlediğim şey neydi dersiniz, bu telefonla işte bunlar olmuyormuş. Soundda incelik ve kalite.

 

Sesle ilgili dinleme tavsiyelerinden biri de kablosuz hoparlör aracılığıyla satın almadan önce mağazadaki test cihazlarından birinden dinleme yapmanız. Sesin açık ve ferah gelişine kendiniz şahit olun diyorlar. Salgın bitip de mağazalar açılınca ilk fırsatta yapmak lazım.

 

Seste hiç mi eksisi yok derseniz, evet, varmış deriz, mesela Bluetooth speakerlara göre baslardaki ağırlık ve derinlik biraz daha eksik olduğunu belirtiyorlar.

 

ve sonuç olarak

 

Birçok açıdan iPhone Max 11 Pro tam olarak 'beklenen şeye en yakın şey'miş. Önceki modele göre boyutlar olarak biraz daha büyük. Bir önceki model cadde ise bu yenisi size bulvar gibi gelecektir. Ama şunu da eklemeli, verdiğiniz paranın büyük kısmını kameraya ödediğinizi bilin, ses onun yanında küçük kardeş gibi kalıyor ama ikisi de lazım di mi. Eğer benim için sadece ses önemli diyorsanız tavsiyemiz daha iyi başka marka ve modelleri de mutlaka inceleyerek iyice mukayese etmeniz olacaktır.

 

Cazkolik.com / 11 Mayıs 2020, Pazartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.