Ses sisteminizin tizlerini test edecek müzikler

Ses sisteminizin tizlerini test edecek müzikler

Odyofiller genellikle bas seslere bakar denir ama ses sistemlerinin tiz seslere karşı da dürüst olma zorunluluğu var. Bas testi çoktur ama tiz ses testi için öneriler nisbeten azdır. Konunun uzmanı Simon Lucas WhatHiFi Magazine'de işimize yarayacak müziklerden oluşan bir test geliştirmiş. Lucas'ın önerilerini dinlerken hem ses sisteminizi test edin hem seçtiği müziklerin özelliklerine ayrıca bakmayı ihmal etmeyin.

 


 

Hız testi için:

 

Laurie Anderson; "Born, Never Asked"

 

Avangart bir sanatçı olarak tanınsa da Laurie Anderson'ın eğitimi başlangıçta heykel ve keman üzerine idi ancak yoğunlaştığı alanlar pop müzikaller, görsel ve performans sanatlar oldu. Anderson'ın "Big Science" albümündeki "Born, Never Asked" isimli parçası tahta perküsifler, el çarpışları, keman gibi kontrast seslerle ses sisteminizin yüksek frekanslı tepkisinin canlılığını test etmek için iyi bir fırsat sunuyor. Keskin keman sistemin tiz hızını derinlemesine inceliyor ki bu enstrüman köprüde manyetik bant başlığı olan kendi tasarımı olan bir enstrümandır.

 

Ayrıca şunları da dinleyebilirsiniz:
- Agnostic Mountain Gospel Choir; "Rainstorms in My Knees"
- The Durutti Column; "Sketch for a Summer"

 


 

Bozulma testi için:

 

Keith Jarrett; Samuel Barber's Piano Concerto, Op. 38 - 1. Allegro Appassionata

 

Keith Jarrett, Samuel Barber'ın Piyano Konçertosu Op.38 ile mücadele etmek için ideal bir piyanisttir ve icrası, bestenin kendisi kadar sert ve zarif şekilde abartısızdır. İşte, bu 12 dakika boyunca, icra esnasında çok sayıda yüksek frekanslı sinyalin bozulmasını tanımlamak veya sisteminizin ustalığını göstermesini imkan vermesi bakımından sayısız fırsat yaratır.

 

Ayrıca şunları da dinleyebilirsiniz:
- Duke Ellington John Coltrane; "In a Sentimental Mood"
- Lambchop; "The Daily Growl"

 


 

Genişleme testi için:

 

John Cage; Quartet 1 (Moderate)

 

John Cage'in belirsiz ve aleatorik müzik konusundaki temel fikirlerinden bazıları Quartet 1'de (Orta) dinlenebilir ve bu çalışma, ses sisteminizin yüksek frekanslı uzantısının incelenmesi bakımından zorlu olduğu kadar kullanışlıdır da. Yalnızca vurmalılardan oluşturulması sisteminizin insanî işitme sınırlarına ulaşma yeteneğini test etmekle kalmaz, aynı zamanda, işitme duyunuzun tek seferde beş dakika boyunca öngörülemeyen tekrarları tolere etme yeteneğini de test eder.

 

Ayrıca şunları da dinleyebilirsiniz:
- Cornershop; "6am Jullander Shere"
- Múm; "I'm 9 Today"

 


 

Ataklık testi için:

 

Miles Davis; "Concierto de Aranjeuz (Adagio)"

 

"Sketches of Spain" 1960 yılında yayınlandığında Miles Davis kendini yeni keşiflere aç bir müzisyen olarak kurgulama sürecindeydi. Miles'ın, Joaquín Rodrigo'nun "Concierto de Aranjuez" performansı (ve Gil Evans'ın düzenlemesi), caz ve Avrupa klasik tarzlarını önceki veya sonraki tüm denemelerden daha başarılı ve daha tatmin edici şekilde birleştirmişti. Ancak Davis, Concierto de Aranjuez'daki melodinin güçlü olduğunu iddia etse de onu ne kadar yumuşak çalarsanız o kadar güçlü olur diyerek bu kaydın sahip olduğunuz sistemin yeteneğini parlattığını da gösterir. Flugelhorn, trompet, kastanyetler ve perküsyonlar arasında tiz ataklar renkli keifler sunar.

 

Ayrıca şunları da dinleyin:
- Brian Eno; "Dust Shuffle"
- Sergio Mendes Brasil "'66; Night and Day"

 


 

Pürüzsüzlük testi için:

 

Faust; "The Sad Skinhead"

 

Kötü şöhrete sahip efsane grup Faust'un yayınladığı son albüm "Faust IV" idi. Bununla birlikte, bu testteki amaç bakımından sisteminizin yüksek frekanslı karakterinin yumuşaklığını başka pek az örneğin yapabileceğinden daha iyi yapan bir parçadır. Parçada yer alan bağırışlar, vurmalı enstrümanlar, tiz gitar ve kısa klavye girişleri, ilkel marimba cümlelerinin hepsi test için oldukça işe yarar görünüyor.

 

Ayrıca şunları da dinleyin:
- Julian Cope; "Hung Up and Hanging Out to Dry"
- The Go! Team; "Doing It Right"

 


 

Dinamik aralık testi için:

 

Yusef Lateef; "Bishop School"

 

Yusef Lateef henüz dünya müziğinin adı konmadan önce bile dünya müziği yapan bir müzisyendi. Lateef'in bambu flüt, şofar ve koto gibi ezoterik enstrümanlara düşkünlüğü ve ustalığı, ilgi alanları ve hırslarının kapsamına dair  net fikir veriyor. Bishop School'un huzursuz caz-funk parçasındaki tef ve davul perküsyonundan Lateef'in flüt girişlerine kadar tiz frekanslı bir aktivite karışımı var ve bu çalma, yumuşak ve sıcak, tiz ve acil bir şekilde, sistemdeki frekans aralığının en üstündeki dinamik tavan boşluğunu inceliyor.

 

Ayrıca şunları da dinleyin:
- Aphex İkiz; "Mookid"
- Dave Pike; "Set Mathar"

 


 

Ayrıntılandırma testi için:

 

Portishead; "Humming"

 

Portishead'in ilk albümü "Dummy"den daha karanlık ve rahatsız edici olan Portishead'in adını taşıyan ikinci albümüdür. Bu albümdeki "Humming"in tiz unsurları o kadar çok değil belki ancak her biri sisteminizin üst düzeyde zorlu bir testidir. Vinil yüzey gürültüsünün düşük akımı, mikrofon gibi ses çıkaran hi-hat, klavyeden türetilmiş theremin sesi, Beth Gibbons'ın vokalindeki ıslıklı sesler, uzun dalga bir radyo frekans sesi vs elbette bunların her birinin istenmeyen seslere dönüşme ihtimali vardır. Burada önemli olan sisteminizin onları ne kadar iyi kontrol ettiğidir ve bu da melodinin gerginliğini önemli ölçüde etkileyecektir.

 

Ayrıca şunları da dinleyin:
- Claro Intelecto; "Amino Asit"
- Rival Consoles; "Unfolding"

 


 

Çeviklik testi için:

 

Steel Pulse; "Handsworth Revolution"

 

Jamaikalı olmayan ilk grup olarak Grammy'de 'En İyi Reggae Albümü'nü 1985 yılında "Babylon the Bandit" ile kazanan Brummie kahramanları Steel Pulse tiz çeviklik söz konusu olduğu sisteminizin hünerinin kapsamlı keşfini test ediyor. Reggae'nin tersine çevrilmiş iki/dört vuruşlu ritmi için çok önemli olan yuvarlanan perküsyon, sisteminizin özellikle reggae'nin tetikleyebileceği kolayca akma kabiliyetinin mükemmel testidir. Düzgün bir şekilde ele alındığında, bu melodideki üst frekanslar, daha ünlü bas sesleri kadar heyecanlı bir kafa sallama kabiliyetine sahiptir.

 

Ayrıca şunları da dinleyin:
- Dr Alimantado; "Best Dressed Chicken in Town"
- William Onyeabor; "Good Name"

 


 

Genel denge testi için:

 

Kamasi Washington; "Clair de Lune"

 

İlk albümünüze "The Epic" adını vermek ve albümün neredeyse üç saat sürmesi kendinize alışık olmadık bir güveniniz olduğuu gösterir. Evet, Kamasi Washington'un sahip olduğu bir şey varsa şaşırtıcı virtüözlüğü, başka bir deyişle enstrümanının nüanslarına olan güvendir. Ne de olsa, Claude Debussy'nin ölümsüz Clair de Lune'unu kendince ele geçirme fikrinden kaçınmayacak çok az kişi var, onu gospelden esinlenen bir caz / klasik melezi olarak yeniden şekillendirmek şöyle dursun. Washington'un yaptığı gibi galip gelenlerin sayısı çok daha azdır. Burada olan biten bir sürü şey var ve bu bir an bile merhamet etmiyor. Solo piyanonun (zarifçe kaydedilmiş) giriş ve çıkışı arasında, frekans aralığının üst ucu, yüksek lisans derecesine layık bir sınavdır. Organizasyon, saldırı, inceltme, sadakat ... her disiplin, pirinç enstrümanlardan, seslerden, yaylardan ve perküsyondan dikkat çekiyor.

 

Ayrıca şunları da dinleyin:
- Art Blakey The Jazz Messengers; "Moanin'"
- Funkadelic; "Free Your Mind and Your Ass Will Follow"

 

Simon Lucas

 

Cazkolik.com / 07 Mart 2021, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.