İskandinav sanatçılar, İsrail'in Eurovision 2024'e katılmasının yasaklanması çağrısında bulundu

İskandinav sanatçılar, İsrail'in Eurovision 2024'e katılmasının yasaklanması çağrısında bulundu

 

İsrail'in Eurovision'dan dışlanmasını talep eden kampanyalar arttı

 

 

Gazze'de savaş suçu işleyen İsrail'in yarışma dışı bırakılmasını talep eden imza kampanyaları artıyor.

 

Finlandiya ve İzlandalı sanatçıların yanı sıra Norveç'teki protestocular da İsrail'in Eurovision'dan men edilmesi çağrısında bulundu. Bu sanatçılar, İsrail'in Mayıs ayında İsveç'in Malmö kentinde düzenlenecek 2024 yarışmasına katılmasına karşı çıkan Filistin yanlısı sanatçı ve aktivistlerin görüşlerine katılıyor.

 

Eurovision 2024'e aralarında İsrail'in de bulunduğu 36 ülkenin katılacağının resmileştiği 5 Aralık 2023 gününden bu yana, yarışmanın boykot edilmesi çağrısında bulunanların sayısı giderek artıyor.

 

Organizasyonu yürüten Avrupa Yayın Birliği (EBU) ise Eurovision'un "apolitik" bir etkinlik olduğunu ve İsrail'in yarışmaya katılmak için koşulları yerine getirdiğini yinelemesine rağmen, bu durum, 1,400'den fazla Finlandiyalı sanatçının İzlandalı müzisyenlere katılarak İsrail'in Gazze'deki savaş suçları nedeniyle yasaklanmasını talep etmesini engellemedi.

 

Finlandiya'da yaşayan sanatçılar, müzisyenler ve müzik endüstrisi profesyonelleri tarafından imzalanan dilekçede; "Savaş suçu işleyen ve askeri işgali sürdüren bir ülkeye, müzik adına imajını parlatması için halka açık sahne verilmesi değerlerimize uygun değildir" ifadeleri yer alıyor.

 

Aralarında, 2011 yılında Finlandiya'yı Eurovision'da temsil eden Axel Ehnström'ün de bulunduğu sanatçılar, İsrail'in yarışmadan çıkarılmaması halinde Finlandiya Yayın Şirketi'nin (Yle) yarışmayı boykot etmesi ve Finlandiya'nın katılımı reddetmesi gerektiğini belirtti.

 

Dilekçenin yazarlarından Lukas Korpelainen, Hufvudstadsbladet gazetesine verdiği demeçte, İsrail'in Eurovision'a katılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

 

Korpelainen, "İsrail insan haklarını ihlal ediyor" dedi ve ekledi: "Bu ülkenin imajını parlatmak için (Eurovision'un) bir parçası olmasının doğru olmadığını düşünüyoruz."

 

Dilekçenin yazarları ayrıca Yle'yi çifte standart uygulamakla suçladı, zira yayın kuruluşu 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Rusya'nın Eurovision'a katılmasını yasaklamayı ilk talep edenler arasındaydı.

 

Yerel basında çıkan haberlere göre, Aksjonsgruppa for Palestine (Filistin için Eylem Grubu) üyesi Norveçli göstericiler geçen hafta sonu Oslo'daki NRK televizyon kanalının genel merkezi önünde toplandı.

 

Eylemciler yaptıkları basın açıklamasında "Norveç ve NRK'nın İsrail'in dışlanması için çalışmasını istiyoruz" dedi.

 

NRK daha önce yaptığı bir açıklamada "kültürel boykot çağrısı yapamayacaklarını" söylemişti. "Bu bizim yayıncılık alanımızın bir parçası değil, bu bizim için tamamen imkansız olurdu".

 

Daha önce İzlanda Besteciler ve Söz Yazarları Derneği ulusal yayın kuruluşu RUV'a yaptığı açıklamada, İsrail'in yarışmaya katılımının devam etmesi halinde üyelerinin Eurovision 2024 için yapılacak yerel seçmelere katılmayacağını açıklamıştı.

 

İzlanda'nın dilekçesinde de çifte standart konusu yinelenerek, EBU'nun 2022'de Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından Rusya'yı dışladığına dikkat çekildi.

 

Yasak çağrılarına yanıt veren İsrail'in İsveç Büyükelçisi Ziv Nevo Kulman şunları söyledi: "7 Ekim'de İsrail, vahşi bir terör örgütü tarafından acımasızca saldırıya uğradı. İsrail'in boykot edilmesini teşvik etmek Hamas'ın eylemlerini desteklemektir, terörizme ödül vermektir ve (Eurovision Yayın Birliği) ve yarışmanın değerleriyle bağdaşmamaktadır".

 

David Mouriquand imzalı haberin orijinali 16 Ocak 2024 günü euronews.com portalında yayınlanmıştır.

 

Çeviri Cazkolik.com / 17 Ocak 2024, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.