İstanbul Jazz Center Ron Carter, Mulgrew Miller ve Russell Malone`lu "The Golden Striker" ile sezonun en dikkat çekmeye aday konserlerine iki gece üstüste imza atmaya hazırlanıyor.

İstanbul Jazz Center Ron Carter, Mulgrew Miller ve Russell Malone`lu "The Golden Striker" ile sezonun en dikkat çekmeye aday konserlerine iki gece üstüste imza atmaya hazırlanıyor.

Dinlemeye başladığınız müzik "The Golden Striker" albümüne adını veren parçadır.


Cazkolik olarak mümkün olan her haberi duyurmaya, her konser ya da albümden sizi haberdar etmeye ve içerikleri hakkında bilgilenmenizi sağlamaya çalışıyoruz ama şimdi sözünü edeceğimiz trio tüm bunların ötesinde bir ilgiyle şımartılmayı kesinlikle hem de fazlasıyla hakediyor.

Dürüst olmak açısından eleştirimizi en baştan söyleyelim ama sonra yiğidi öldürüp hakkını da teslim edelim. 23 ve 24 Mart tarihlerinde bu çok önem verdiğimiz üçlüyü ağırlayacak olan İstanbul Jazz Center etkinliklerini duyurmak açısından maalesef hep sorunlu bir yer oldu, keşke bu konuda daha aktif ve yapıcı olsalar, sadece cep telefonlarına mesaj atmakla olmuyor ne yazık ki, oysa bu yazının konusu olan trionun şu günlerde medyayı sarsıyor olması lazımdı. Elbette tüm bunlar yönetimin bileceği bir şey, bize sadece konuya dikkat çekmek düşüyor fakat söylediklerimiz bu önemli mekanda verilen kimi konserlerinde İstanbul caz ortamının festivaller dahil olmak üzere tüm konserlerin caz açısından önüne geçecek öneme sahip olabildiği gerçeğini de değiştirmiyor. İşte, az önceki dostane hatırlatıcı girişin ardından sözünü etmeye çalıştığımız şey ise tam da bu nitelikte.

Ron Carter; "The Golden Striker" İstanbul Jazz Center`da...

Caz tanrısından üç ismi bir araya getirmesini isteseniz size ancak bu üçlüyle cevap verir. Tabii işin esprisi ama Ron Carter, Mulgrew Miller ve Russell Malone`un nasıl bir trio olduğunu anlatmak maksadımız. Üçlünün 2003 yılında yayınladıkları albümleri bu adı taşıyordu; "The Golden Striker". Trionun en belirgin yanı şöyle bir baktığınızda hemen dikkatinizi çekecektir, "davulsuz bir üçlü"... Basta Ron Carter, piyanoda Mulgrew Miller ve gitarda Russell Malone`un olduğu ekip aynı isimli albümün tıpatıp kadrosu.

Caz tarihinin son kırk yılının en önemli basçılarından, hatta bir çok eleştirmenin Charles Mingus, Paul Chambers ile adını yanyana yazdığı büyük müzisyen, olağanüstü müzisyenliği yanında muazzam bir mizaca sahip biri aynı zamanda. Daha onu uzun boyu, daimi fit ve şık görünümü, takmadan sahneye çıkmadığı papyonu, şimdi değil ama eskilerde ağzından eksik etmediği piposuyla sahnede gördüğünüz zaman birazdan dinleyeceklerinizin mükemmel bir müzik olacağı konusunda referans verir adeta, en başta bu güveni hissedersiniz. Piyanist Mulgrew Miller`da aslına bakarsanız Carter`ın verdiği duygunun benzerini piyanoda tattıran bir isim ve şu anda yaşayan en önemli caz piyanistlerinden biri, olağanüstü modern swingi ile post bop modern cazın kitabına kendi sayfasını ekleyen bir adam. Geçtiğimiz ay Ankara Caz Festivali`nde konser veren Miller`ın buraya sık sık yolunun düşüyor olması Türk caz ortamı için gerçekten gurur verici. Gitarist Russell Malone`da eş ruhun devamı bir isim ve en gençleri, hem stili hem de sakin ve muhteşem profesyonelliği ile ve o da yakın tarihlerde başka bir konseptte yine İstanbul`daydı.

İki günlük program içerisinde kuşkusuz sapacakları farklı ara yollar olacaktır ama "The Golden Striker" albümünden söz edecek olursak eğer, Carter`ın lirik akışkanlıktaki bas cümlelerinin lezzetine doyamayacak, Miller`ın "A Theme in 3-4" melodisindeki muazzam duygusuna kadeh yetiştiremeyecek, gitarın "Autumn Leaves" yorumundaki tadına doyamayacaksınız, Miller`ın olağanüstü yorumu sahip olduğunuz tüm caz duygunuzu alt üst edecek ve bu müziğe aşık olduğunuz için bin kere şükredeceksiniz. Abartmadığımıza emin olunuz. "Cedar Tree" size bunu bizim adımıza ispat edecektir.

Katılacak mutlu azınlığın unutamayacakları caz gecesi anıları için şimdiden tebrik ederiz.

Etkinliğin Biletix sayfasına erişmek için lütfen TIKLAYINIZ!

Cazkolik.com / 17 Mart 2011, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.