İstanbul Jazz Center'ın Nisan ayı sürprizi

İstanbul Jazz Center'ın Nisan ayı sürprizi

JC’s yıl boyunca İstanbullu cazseverlerin yüzünü güldürdü. Düzenlediği konserler bizlere ne kadar özel bir caz şehrinde yaşadığımızı hatırlattı. Pek çok önemli caz müzisyeni artık İstanbul’a gelmeyi seviyor, istiyor... Kulübün Nisan güneşini ısıtacak sürprizi ise Dena DeRose. Caz vokalin ve piyanonun güçlü ismi, "All My Love"ın solisti 16-17-18 Nisan’da burada.


Kariyeri boyunca 3 kez Grammy’e aday olan, solist ve grup lideri olarak 6 albüm kaydeden ve bu albümlerden "Another World" ve "I Can See Clearly Now" ile yılın en iyi albümü ve en iyi vocal caz albümü ödüllerini alan Dena DeRose, Washington City Paper tarafından "Shirley Horn’dan beri en yaratıcı ve iyi caz vocalist-piyanisti" olarak gösterilmişti. Vokal tekniğindeki ustalığı, piyano stilindeki akıcılık ile harmanlayan DeRose, hem sesi hem usta piyanistliği ile Garanti Caz Yeşili Konserler Serisi dahilinde İstanbul Jazz Center’da salonda bulunanlara gerçek bir caz deneyimi yaşatacak.


DeRose’un müziğe olan yeteneği henüz 3 yaşında iken oyuncak orgu ile çaldığı melodilerin güzelliğinin annesi tarafından farkedilmesi ile olmuş. Çocukluğu boyunca klasik piyano eğitimi alan DeRose’un cazla ilişiği 17 yaşındayken bir grup ile Count Basie bestelerini yorumlamaya başlaması ile yakın tarihlere denk düşüyor. DeRose cazla tanışmasının ardından, o zamanlar Binghamton’daki tek caz eğitmeni olan Doug Beardsley ile çalışmaya başlamış ve bugüne değin Ray Brown, Clark Terry, Marian McPartland, Benny Golson, Ken Peplowski, Phil Woods, David ’Fathead’ Newman, Rufus Reid, Mark Murphy ve Slide Hampton gibi caz dünyasının önemli bir çok ismi ile aynı sahneyi paylaşmıştır.


Bir çok caz festivalinin yanı sıra; New York’ta Blue Note, Smoke ve The Jazz Standard; Seattle’da Jazz, Wahington’da Kennedy Center, Tokyo’da Body and Soul ve Roma’da Alexander Platz gibi dünyanın sayılı caz kuluplerinde sahne alan DeRose’un hem vokalist hem piyanist olarak dehasından ve yeteneğinden New York Times, Downbeat, Jazz Times, LA Times, Seattle Times, Jazz Is, France’s Jazz Hot, Italy’s Ancona gibi önemli yayın organlarınca, defalarca övgüyle söz edilmiştir.


Müzisyen kimliğinin yanı sıra eğitimci kimliği ile de müzik dünyasında önemli bir yere sahip olan DeRose bu sıralar Graz’daki The University of Music and Dramatic Arts’ın caz departmanının başında olmasının yanı sıra; The Dave Brubeck Institute ve Berkeley Jazz School gibi sayılı dünyanın sayılı caz eğitim kurumlarında da workshop’lar vermeyi sürdürüyor.


San Jose Mercury yazarı Richard Scheinin şöyle diyor Dena DeRose için:


"Dena DeRose keyif yayıyor, bu ne ruh! Eğer Derose şehrinize geldiyse ve onu dinlemeye karar verdiyseniz salona erken gidin, çünkü muhtemelen oturacak yer bulmakta güçlük çekeceksiniz…"


Cazkolik.com / 11 Nisan 2009, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.