Seksen yaşına basan Ahmad Jamal'a plâkçısından hediye

Seksen yaşına basan Ahmad Jamal'a plâkçısından hediye

 

Caz efsanesi Ahmad Jamal'ın 1956 ile 1962 yılları arası Argo firmasından çıkan albümleri yeniden yayınlandı

 

 

 

New Mosaic Records başlattığı yeni albüm yayınlama serisini taçlandıran özel bir çalışmayla gündemde. Arşiv çalışması olarak çıkan "The Complete Ahmad Jamal Trio Argo Sessios 1956-1962" Jamal'ın ilk dönem kayıtlarının yer aldığı 9 CD'lik bir derleme.

 

Jamal 1950'li yılların ortalarından itibaren stüdyo kayıtlarına Argo firması ile başlamıştı. Chicago'lu Chess Recording'in alt firması olan Argo'daki kayıtlar 56-62 yılları arasına ait. Miles Davis'in o dönem 'bugünlerde tüm ilhamım Ahmad Jamal'ın müziğinden kaynaklanıyor" dediği piyanist bu sene 80 yaşına bastı. 80 yaş dönemi sanatçının Ahmad's Blues, Poinciana, But Not For Me, Billy Boy gibi ünlü albümlerinin de günler oluyor

 

9 CD'de o yıllarda yayınlanmış 12 longplay bir araya getirilmiş ve toplam 136 adet parçanın içinde 23 adet daha önce yayınlanmamış parçalar var. Tam bir koleksiyoner çalışması... Deluxe kitapçık dahil!

 

Ahmad Jamal'ın elli yılı aşan müzisyenliğine baktığınızda cazın doğasında varolan patlayıcı bileşenleri yeniden tanımlayıp, paketlediğini görür, melodik, ritmik ve enerjik bestelerinin Red Garland, McCoy Tyner, Herbie Hancock gibi isimlerin öncü müziklerini işaret ettiğini farkedersiniz.

 

Böylesi önemli bir çalışmayı aldığınızda sadece 9 CD'lik bir pakete sahip olmuyorsunuz, Ahmad Jamal gibi bir müzisyenin doğuş yıllarına, müziğinin kendini evriltmesine, bugünlere uzanan yollara döşenen ilk taşlara da sahip oluyorsunuz.

 

Albümün prodüktörlüğünü yapan Michael Cuscuna yazdığı notta şöyle söylüyor; "Bu çalışma Ahmad Jamal'ın hayır duasını alarak yola çıktı. İlk olarak derlediğimiz bu kalabalık ve karmaşık, yayınlanmamış bir dolu materyali kendisine götürüp dinlettik, bu olağanüstü sıradışı trionun (Ahmad Jamal (piyano), Israel Cosby (bas) ve Vernel Fournie (davul) kastediyor) efsanesini daha da yaygınlaştırmış durumdayız. Kayıtların birinde sorun çıktı, iki yıl boyunca bu kayıtların Avrupa, Japonya ve Amerika'da değişik yerlerde elden geçirilip temizlenmesini sağladık. Duyacaklarınız tümüyle digital kaynaklardan yeniden elden geçirilerek hazırlanmış parçalardır.

 

Bu notla birlikte 9 CD'nin içinde yer alan o dönem LP'lerinin hangileri olduğuna bakalım; Count Em 88, But Not For Me, Ahmad Jamal Trio Volume IV, Portfolio of Ahmad Jamal, Jamal At The Penthouse, Happy Moods, At The Pershing, Listen To The Ahmad Jamal Quintet, Ahmad Jamal's Alhambra, All Of You, Ahmad Jamal At The Blackhawk, Sunset, The Best Of Chess Jazz.

 

Cazkolik.com / 27 Temmuz 2010, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.