CES Consumer Electronics Show'dan güzel haberler

CES Consumer Electronics Show'dan güzel haberler

Her cazseverin hayali müziği orijinaline en yakın haliyle ve yüksek kaliteli cihazlardan dinlemektir. Yani Hi-Fi, Hi-Tech, Hi-End gibi kelimelerle anılan cihazlardan. Bu merakı neye benzetebiliriz, mesela Küba puroları meşhu değil mi, örneğin Cohiba`dan, Partagas`dan bir nefes çekmek, en az 15 yıllık malt viskiyi damağınızda yuvarlamak gibi desek... Ama üst düzey odyofil cihaz ve ekipmanlarıyla ilgili haberleri sahip oldukları erişilmesi güç fiyatları nedeniyle, az sayıda azınlığın alabildiği cihazlarla sınırlayarak anlatmayı tercih etmiyoruz fakat bize cazın Hi- olup da erişilebilecek fiyat aralıklarında olan ürünler, cihazlar gelişmeler, ilginç haberler, teknolojik yenilikler, kulağımızdan içeri yeni lezzet damlacıkları bırakacak audio harikalıklar burada yerini bulacak.

 

2011 Ocak ayında dünyanın en büyük elektronik fuarı olarak kabul edilen CES`in (Consumer Electronics Show) içinde sergilenen ve cazseverlerin nabzını hızlandıracak audio gelişmeler oldu. Ünlü Jazz Times dergisinin fuara dönük olarak cazseverlerin duymak isteyeceği gelişmeleri derleyerek hazırladığı uzun dosyadan ilginç ürün ve haberleri sizlerle paylaşmak istedik.

 


 

Pikapların önlenemez yükselişi; Groove Jazz

 

Caz müziği düzenli olarak geçmişi ziyaret edip yeni şeyler bulmaya çalışır, peki, caz meraklıları niye aynı şeyi yapmasın? Elbette ses teknolojisinin cazdan on yıl ilerde olduğunu iddia etmek kolay ama caz fanları bunu kolay kabullenmezler, şu var ki ses teknolojisinde belirgin bir gelişme olmuştur ama sadece teknik özellikler olarak olmuştur oysa `iyi ses` konusunda ise daha alınacak yol vardır.

 

 

Geçmişe olan sevgi pek çok caz meraklısı ve hatırı sayılır odyofil tutkununun yeniden eski LP`lere (longplay) dönme arzusunun tetiklenmesine yol açtı. Caz albümleri konusunda CD satışları azalma eğilimi gösterirken uzunçalar (LP) satışlarında 2008 yılından 2009 yılına kadar %35 oranında artış olduğu tespit edildi. Bu durumu ikinci el plak satan mağazaların artması gerçeğinde de tespit edebilirsiniz. Caz meraklısı her dinleyici mutlaka en az bir kere bir odyofilden cazın en iyi plaklardan dinlenebileceğine dair şeyler duymuştur. Öyle ya da değil, plakların ses kalitesinin daha iyi olup olmadığı sonuca bağlanacak bir tartışma gibi görünmüyor ama burada dikkat çeken şey CD`lere dair pozitif gerçekler teknik olarak ortadayken tüketicinin plak satın almaya başlamasının sıcak bir tartışma yarattığıdır. Elbette plaklar CD`lerin teknik kapasitelerinin yanına dahi yanaşamazlar ama dinleyiciye daha sıcak gelen `sound`u olduğudur. Haa, tabii bir de şu var, hiç bir caz koleksiyoneri Reid Miles`ın efsanevi fotoğraflarıyla dolu plak kapaklarını, Leonard Feather`ın plak yazılarını, Blue Note`un biri birer klasik olmuş eşsiz plak tasarımlarını CD`lerin üzerinde daha sevimli bulmayacak, plaklarını pikaba yerleştirmeden şöyle bir özenle temizleme pikaba yerleştirme ritüelini terketmek istemeyecektir. Hiç bir CD bu zevki onlara vermeyeceği gibi hiç bir iPod türü cihaz da bu zevkin yanından dahi geçemez.

 

Ayrıca, plakların güzel 3D ya da Blue Ray gibi formatlara oranla tümüyle yeni bir ses sistemi almanızı gerektirmeyecek olmasıdır. Bu durumun kimi zaman küçük bir servet harcama ihtiyacını ortadan kaldırdığını düşünürseniz nihai tüketici için ne kadar önemli bir karar olduğu da anlaşılabilir.

 

Bu kadar plak dedikten sonra Jazz Times dergisinin yaptığı son araştırmalarda öne çıkan yeni nesil bir pikaptan söz etmekte fayda var. Pikaplar da gitarlar gibi maliyeti ne olursa olsun alma tutkusu yaratan ürünlerdir. Sahip olduğunuz her bütçeye göre bir ürün bulmanız kesinlikle mümkün. Bir kaç yüz dolara sizi mutlu edecek bir pikabı rahatlık alabilecekken bir kaç bin dolar hatta daha üstü paralarla çok daha üstün özelliklere sahip cihazları da elbette alabilirsiniz.

 

Jazz Times yazarı Brent Butterworth ısrarla güçlü bir örnek olarak Avusturya audio markası Pro-Ject`i öneriyor, hatta cazda John Coltrane ne ise emin olun audio markası Pro-Ject`te sound`da odur teminatını dahi veriyor. Firmanın Debut III isimli ürünü 369 $ ile 500 $ arasında bir fiyat aralığına sahip. Piyano siyahı renkte olanı gerçekten şık görünüyor ama yedi farklı renkte ürünleri mevcut. İnternette Pro-Ject Debut III Turntable In Piano Black W-Ortofon OM-5 ismiyle arayabilirsiniz. Cazkolik olarak bu yazıda size sonsuz teknik özellikler sıralayacak değiliz, ne yalan pek bildiğimiz şeyler de değil, siz en iyisi Amazon.com adresindeki ilgili sayfaya tıklayarak geniş bilgi edinin. Orada bilgilendirici kullanıcı yorumları da var, mutlaka okuyun.

 

Dergi dünyanın en ünlü elektronik fuarı CES`den (Consumer Electronics Show) son haberleri de iletmiş, öne çıkan başlıkları sizler için derledik;

 

2011 Ocak ayında sonuncusu yapılan fuarda her yıl televizyonların ilgide aslan payını alırken ilk kez bu yıl bu alanda gerileme yaşandığını, ilginin audio ekipmanlarına doğru kaydığını tespit etmişler. Yılın sürpriz ürünlerinin müzik dinleme ekipmanlarında gerçekleştiği de iletilen dikkat çekici notlar arasında. Cazseverler için bunlar güzel haberler, demek ki sonraki yıllarda dinleme ekipmanları konusunda pek çok yeni ve iyi haber duyacağız demektir.

 

Küçük harikalar

 

Derginin fuarda dikkatini çeken ufak sistemlerin en yenilikçi olanı 549 dolarlık Cambridge Audio Minx olmuş. Minik küp şeklindeki hoparlörlerle greyfurttan az büyük güçlendirilmiş subwoofer oldukça ilgi çekici. Önce fazlaca küçük gelen hoparlörler gücü dışarı pomplamak için tasarlanmış. Balanced Mode Ratiator ismini verdikleri geleneksel teknolojiyi düz panel hoparlörlerin tasarımıyla harmanlayarak buluşturan özelliğe sahip.

 

 

 

Mini seriden dikkati çeken bir başka ürün ünlü Focal markasının Bird`ü. Azcık daha hantal görünümlü olmakla birlikte daha başarılı bir ürün olarak tanımlanıyor. Bird, entegre tasarlanmış ince ana ünite bir subwoofer, amplifikatör, pre-ampli ve digital-analog dönüştürücüye bağlanan iki küçük hoparlörden oluşuyor. Bu cihaza iPhone, iPad`inizi bağlayarak müzik yayını yapabilirsiniz. Dekoratif güzelliği de olan cihaz uzmanlar tarafından hayli başarılı bulunuyor ve fiyat aralıkları da 899 $ ile 1299 $ arasında değişiyor.

 

Kulak trompetleri

 

 

Geçen yıl Monster firması Miles Davis Tribute serisi adı altında cazseverlerin yoğun ilgi gösterdiği headphone serisini yayınlamıştı. Geçen yıl 499 $`a satılan seri dünyanın en iyilerinden kabul ediliyordu, hatta fiyatının yüksekliği nedeniyle alıcısıyla buluşmasının zor olduğu düşünülen ürün yakaladığı satış başarısıyla yeni sürümü fuarda görücüye çıkardı üstelik 100 dolar daha ucuza. Bu ürünü aldığınızda yanında "Sketches Of Spain"in remastered versiyonu hediye ediliyor. Koşarken dahi sorunsuz ve güzel caz dinlemeniz için tasarlanmış. Kulaklıklar için not edilen tek kötü detay kablolarının sürekli düzeltilmeyi istemesi.

 

Tabletlere digital dock`lar

 

 

iPhone`ların digital dock`ları olur da iPad`lerin olmaz mı? Elbette olur! İşte bu konuda yine başı çeken firmalardan Cambridge Audio olmuş. 279 $`lık iD100 adını verdiği ürüne ister iPad, ister iPhone, isterseniz de iPod`unuzu bağlayabiliyorsunuz. Her halükârda gerçekten temiz ses vermesiyle ünlü bir ürün olarak tanımlanıyor uzmanları tarafından. Özellikle odyofillerin ürünü beğendiğini de ekleyelim.

 

Cazkolik.com / 19 Mayıs 2011, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X