Joan Baez kariyerini büyük bir finalle sonlandırmaya hazırlanıyor; "Ben tarih yapmam, ben tarihim!"

Joan Baez kariyerini büyük bir finalle sonlandırmaya hazırlanıyor; "Ben tarih yapmam, ben tarihim!"

Aslında Joan Baez basına kendiyle ilgili bu kadar çarpıcı başlıklar verir miydi emin değiliz ama vermediyse de bu kez verdi ve başlık kadar büyük, etkili bir sebebi var. Tam 60 yıldır müziğin içinde olan, yakın-orta tarihin bilinen bütün dönemlerinde yaşayan Baez yayınladığı son albümü "Whistle Down the Wind"in (Rüzgarda Islık Çalmak) ardından İsveç`te vereceği ilk konserle başlayacak sekiz aylık dünya turnesinin ardından profesyonel müzik kariyerini sonlandıracağını açıkladı.

* * *

77 yaşındaki sanatçı basına yaptığı açıklamada `bu büyük bir karar ama bana çok doğru geliyor` dedi. 55 yıldır oturduğu evde 2013 yılında 100 yaşındaki annesini kaybeden Baez "anneme sanırım ilk bırakacağım dediğimde annem 95`di, bana; `ah! ama tatlım hayranların ne yapacak` dedi. Üç yıl sonra anneme dedim ki; `sanırım bu kez bırakacağım` ve annem de bu kez `Ah tatlım artık yeterince yaptın` dedi."

* * *

Kristal saflığında soprano sesiyle dünyanın neresinde bir itiraz yükselse şarkıları ve desteğiyle orada olan Baez vokal koçuna ne zaman bırakması gerektiğini sormuş, koçu ona `sesin bunu sana söyleyecektir` diyerek cevap vermiş. `Sonuçta bu bir kas ve her sene daha sıkı çalışmak durumundasınız` diyen koçuyla son dönem yaptığı çalışmalarda şarkılarını biraz daha hızlandırmayı istemiş, bu değişiklikten hoşnut kaldığını söyleyen sanatçı `bu daha farklı bir sesti, büyük bir adımdı, yüksek notalardan vazgeçmeye başladım çünkü artık zaten o notalara artık çıkamıyordum` diyordu. Yapımcısı Joe Henry, Baez`in ses paletindeki değişimin şarkılarındaki hikayeleri anlatmasında bir etki yaratmadığında ısrarlı.

* * *

Joan Baez aslında 60 yıl önce müziğe başladığı günlerdeki müzikal ve siyasal hasletleri neyse o hasletleri hâlâ pek değişmedi ama kadınların o günlerden bu yana hayatın içinde daha fazla yeralmasından dolayı mutluyum diyor. İki yıl önce Uluslararası Af Örgütü`nce onurlandırıldığı gecede yaptığı konuşmada 1960`ların protest politik dönemini romantize etmeye karşı uyaran sanatçı verdiği aptalca kararınsa ikinci Woodstock`a sahip çıkmak olduğunu belirtti.

* * *

Profesyonel kariyerini sonlandırsa da daha müziğe başlamadığı günlerden beri içinde yeraldığı, tercih edeceği eylemlere katılmayı kesinlikle sürdüreceğini söyleyen Baez son yıllarda Amerika`da yükselen itirazların haklılığından memnun olduğunu söylüyor.

Cazkolik.com / 21 Mart 2018, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.