Kerem Görsev Trio ve Ayhan Sicimoğlu İzmir Ahmet Adnan Saygun konser salonunu dolduran müzikseverlere harika bir konser izlettiler...

Kerem Görsev Trio ve Ayhan Sicimoğlu İzmir Ahmet Adnan Saygun konser salonunu dolduran müzikseverlere harika bir konser izlettiler...

Cazkolik’in İstanbul dışındaki en yoğun okuru İzmir’dendir ve haklı olarak da İzmirli okurlarımızdan İzmir’deki caz aktivitelerini öğrenmek ve daha çok duyurmak konusunda mailler gelir sıklıkla. İşin doğrusu, caz konserlerini, festivalleri yalnızca basın bültenlerine odaklı duyurmak müziksever olarak en başta bizi hiç tatmin etmiyor, gerçekleşen etkinliğin öncesi, aktivite sırası ve sonrasıyla çok daha önemli detaylara sahip görürüz her zaman. Ama bundan böyle İzmir’in caz gündemini daha yakından izleme şansına sahip olabileceğiz. Bunu bizlere sağlayacak olan da Hacettepe’de Deneysel Psikoloji alanında yaptığı master sonrasında bir süre New York’da yaşayarak İzmir’e dönen ve Cazkolik’te bundan böyle cazseverler için başta hem New York gibi bir dünya caz başkentinin caz ortamına dair nabzını hem de İzmir’in caz gündemini takip edip aktaracak olan sevgili Beliz Hazan ve Ege Üniversitesi’nde Reklamcılık Master’ı yapan Yasemin Seymenoğlu olacak.

 

Ne güzel ki ilk yazı bir tesadüf olarak Kerem Görsev’in yeni albümü "Therapy" sonrası ilk konserine denk geldi, aksi taktirde Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde binden fazla cazseverin konseri tıka basa doldurduğunu belki de bilemeyecek, konseri izleme ve aktarma şansına sahip olamayacaktık.

 

Ama artık tüm bunları yakından izleme şansına sevgili yazarlarımızın içten çabaları sayesinde sahip olabileceğiz. Ve... işte ilk konser söyleşimiz de aşağıda...

 


 

 

Bir önceki albüm ’Diversion’ gibi ’Therapy’ sonrası ilk buluşma da İzmir’de, İzmirlilerle gerçekleşti

 

İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde caz ve latin müziğin muhteşem buluşmasına 4 Aralık Cumartesi akşamı İzmirli sanatseverler büyük bir coşkuyla eşlik etti. Kerem Görsev (piyano), Ayhan Sicimoğlu (perküsyon), Kağan Yıldız (kontrbas) ve Ferit Odman (davul)’dan oluşan grup sahnedeki dinamizmini seyirciye yansıtarak muhteşem bir konsere imza attı.

 

Konser öncesi, caza gönülden bağlı olan Kerem Görsev, Ferit Odman ve Kağan Yıldız ile birlikte son çıkardıkları albüm “Therapy" ve İzmir hakkında kısa bir söyleşi yaptık. Konser esnasında Ayhan Sicimoğlu’nun Kerem Görsev için taktığı lakâp gibi Kerem Gör-Sev’di o. Görür görmez insanın kanı kaynayabilir ona! İki psikolog olarak aslında merak ettiklerimiz “Therapy” albümünün Görsev’in kendisi ve dinleyicilerin iç yolculuğundaki yeriydi. Her albümünün ruhsal yolculuğunun bir parçası olduğunu belirten Görsev, samimiyetle verdiği cevaplarda herkesin hata yapabileceğini, hataların bitmeyeceğini fakat bunların farkına varılması gerektiğini belirterek bu albümün de kızı için çok değerli bir miras olduğunu dile getirdi. 61 dakikalık albümü dinledikten sonra her dinleyicinin kendi iç yolculuğuna çıkacağını, “Ben şimdi ne yapıyorum,  bundan sonra ne yapacağım, müzik bana bu yapacaklarımda hangi kapıları açabilir’’ diye düşünebilmesini sağlayacağına inandığını söyledi. Albümü hazırlarken de milletini, ülkesini çok sevdiği için onlara karşı sorumlu olduğuna dair duygularını paylaştı.

 

Her şehrin ruhu, yaptığımız işi az da olsa etkiler. Afro-Cuban perküsyon sanatçısı Ayhan Sicimoğlu ve yetenekli caz müzisyeni Ferit Odman belli sürelerde New York’ta yaşamış. Kerem Görsev “Warm Autumn” (2001), “Meeting Point” (2003), “Back Again” (2007) albümlerini New York’ta kaydetmiş. Biz de, cazın kalbi olan New York’un konserdeki müzisyenlerin bir araya gelmesinde bir etkisinin olup olmadığını sorduk. Kerem Görsev’in cevabı, 2003 yılında kaydettikleri “Meeting Point” albümündeki gibi aslında New York’un sadece cazın değil sanatın, modanın, bilimin ve insanların buluşma noktası olduğu şeklindeydi. New York’u Amerika’nın bir şehri gibi değil, apayrı bir şey olarak gördüğünü ifade etti. New York kadar hayran olduğu diğer bir şehir ise İstanbul’du. Görsev, her fırsatta İstanbul’u ve özellikle Boğaz’ı çok sevdiğini, iki-üç ay için yurtdışına gitse bile İstanbul’da yaşamaktan büyük keyif aldığını, denizsiz bir yerde yaşamanın kendisi için çok zor olduğunu da sık sık vurguladı.

 

Çoğumuzun bildiği gibi Kerem Görsev Trio’nun bir önceki çalışması ‘Diversion’ albümü ilk olarak 6. Uluslararası İzmir Caz Festivali’nde seyirciyle buluşmuştu. 1 Aralık 2010’da da İzmir Atatürk Kültür Merkezi yeni albümlerinin İzmir seyircisiyle buluştuğu caz konserine ev sahipliği yaptı. Bütün bu doyurucu etkinliklerden yola çıkarak, İzmir’in Kerem Görsev’in hayatında nasıl bir yeri olduğunu merak ettik. Küçükken amcasının Karşıyaka’daki evinin, faytonların, İzmir’in eski cumbalı evlerinin, vapurlarının ve İzmirlilerin kendisinin ilk konserlerinden beri onu çok sıcak karşıladıklarını, bu nedenle de İzmir’in onun için ayrı bir yeri olduğunu öğrendik.

 

Son olarak sormak istediğimiz ise cazın klüpte dinlenecek bir müzik olduğu, kokteyl ortamındaki konserlerde ayakta dinlenebileceği, bir şeylere eşlik eden ya da başlı başına dinlenmesi gereken bir tarzı olduğu gibi görüş farklılıklarının varlığında Kerem Görsev’in nerede çalmayı tercih ettiğiydi. Klasik müzik kökenli olduğu için konser salonlarını tercih ettiğini samimiyetle söyledi. Herkesin belli oturma yerinin olduğu, dinleyicilerin müziğe odaklandığı, daha düzenli yerleri, yemek yerken ya da sohbet ederken müzik dinlenen klüplere tercih ediyordu. Anlaşılan, o da her sanatçı gibi izleyicilerin sadece sanatına odaklanmasını, dinleyicinin amacının sadece müzik dinlemek olmasını istiyordu. Bu saygıyı beklemekte çok da haklıydı. Adnan Saygun Sanat Merkezi bu anlamda müzisyenimizin tercihine uygundu. Muhteşem bir söyleşinin ardından artık konser salonuna doğru gitme zamanı geldi… Zaten 1153 kişilik salonu dolduran hayranları da büyük bir heyecanla onları bekliyordu.

 

Bir başka İzmir caz etkinliğinde buluşmak üzere…

 

Beliz Hazan, Yasemin Seymenoğlu

 

Cazkolik.com / 07 Aralık 2010, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.