Korona virüsü dünyaya hızla yayılırken müzik sektörü en kötü senaryoya hazırlanıyor

Korona virüsü dünyaya hızla yayılırken müzik sektörü en kötü senaryoya hazırlanıyor

Haber New York Times ve Pitchfork'tan derleme olmakla birlikte sorun ülkemiz için de aynı yakıcılıkta. Nitekim, gün boyu (12 Mart) iptal ve erteleme haberleri adeta yağdı. Sabaha İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kültürel etkinliklerini Nisana kadar durdurduğu haberiyle uyandık. İBB etkinlikleri İstanbul'un tamamını kapsayan tiyatrodan konsere, sergiden panellere sayısız kültürel içerik demektir. Arkasından resmi ve özel kurumlar etkinliklerini ya ertelediğini ya iptal ettiğini duyurdu. Ertelemeler sadece yerli projeler için geçerli, yurtdışından gelecek sanatçıların tümü iptal edildi. Nihayet caz dünyasının heyecanla beklediği Kenny Barron ve Dave Holland konserinin iptal edildiği haberi geldiği anlarda haber ajansları Trump'ın Avrupa'ya uçuşları durduracağını söylüyordu, aynı dakikalarda Cumhurbaşkanlığı'ndan eğitimden sosyal hayata kadar kritik önlemler alındığı açıklandı. Hayat artık durdu.


Amerikan müzik sektöründe South by Southwest film festivali iptal edilirken aynı anlarda Coachella'nın da ertelendiği haberi geliyordu. Son dönem dijital dinleme platformları gelirleri eski albüm satışları gelirlerini mumla aratır hale geldiğinden beri müzik sektöründe sanatçıların nerdeyse tek gelir kaynağı festivaller, turneler ve konserler oldu. Yayılma etkisi çok daha ciddi sonuçlara dönebileceği sanılan korona virüsünün bütün dünyada olduğu gibi müzik sektöründe yaratacağı tahribatın milyarlarca dolara ulaşacağı anlaşılıyor.


Haziranda büyük bir turneye çıkacağı duyurulan Mötley Crüe'nün menajeri Allen Kovac 'zaten turne harap oldu' açıklaması yaptı. Turneler artık bütün dünyayı kapsıyor. Pricewaterhouse Coopers geçen yıl yayınladığı raporda müzik sektöründe küresel pazarın 2020 yılında 22 milyar dolara ulaşacağını öngörüyordu. Bu öngörünün içinde telif haklarından gelen kısım son derece küçük bir bölüm, gerisi hep canlı etkinlik gelirleri idi.


Hâlâ süren konserler de var elbette. Aldığı ödüllerle gövde gösterisi yapan genç sanatçı Bille Eilish turne konserini Mimai'de başlattı, Lady Gaga da konser verenler arasında ama herkes onlar kadar şanslı değil. Pearl Jam ve Neil Young turnelerini ertelemeyi düşündüklerini açıkladı. Sektörün geneli Coachella gibi büyük oyuncunun festivali iptal etmek yerine ertelediğini açıklamasını yapılan anlaşmaların bağlayıcılığına yorumluyor, yetkililer de ilerde gerçekleştirmenin nasıl olacağına dair endişeli görünüyormuş.


Dünyanın en büyük konser ve bilet şirketi Live Nation Entertainment müdürü Michel Rapino bu tecrübenin eşsiz bir deneyim kazandıracağına inanıyormuş. Tüm taraflar şovun nasıl devam etmesi gerektiğine kafa yormalı, akıllı, sağlıklı, güvenli olmanın yollarını bulmalı diyormuş. Firmanın hisseleri bir günde borsada yüzde 16,6 değer yitirdiği gün yapmış Rapino bu açıklamayı. Tüm bunlara Almanya başbakanı Angela Merkel'in virüsün Almanların yüzde yetmişini enfekte edeceğini söylediğini hatırlarsanız eğer müzik dünyasını önümüzdeki günlerde nasıl bir senaryonun beklediği daha rahat anlaşılır.


Bir diğer yönetici ise 'ABD için bu kasırga zamanı konserleri birkaç gün ertelemeye benzemiyor' diyor. Yaşananlar erteleme lmaktan çok daha öte, birçok erteleme kararı alan firma aslında durumun iptal olduğunu ama bunu itiraf edemediklerini belirtiyor. Sorunun bir diğer ve akla az gelen tarafı sigorta poliçeleri. Pekçok sigorta firması turneleri virüse karşı sigortalamadıkları için ya da poliçelerde böyle bir olgu olmadığı için ortaya çıkacak hukuki durum içinden çıkılacak gibi değil.


Pek akla gelmeyen bir diğer sorun da müzik sektöründen ekmek yiyen enstrüman, ışık, catering, ses, efekt gibi sayısız alanın doğrudan etkilenmesi. Bu zararın içinde bu yan sektörler hesaplanmış değil. Live Nation ve AEG gibi küresel eğlence şirketlerinin bu fırtınadan sağ çıkmalarının mümkün olmadığı, batarlarsa beraberlerinde çok ağır sorunlar bırakacaklarına kesin gözüyle bakılıyor.


Cazkolik.com / 13 Mart 2020, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.