Tüm dönemlerin önde gelen prodüktörü Quincy Jones hakkında dökümanter belgesel DVD formatında.

Tüm dönemlerin önde gelen prodüktörü Quincy Jones hakkında dökümanter belgesel DVD formatında.

Bu tarz dokümanter belgesel tadında kayıtlar Quincy Jones için yeni değil, daha önce, 90`lı yıllarda PBS Videos tarafından yayınlanan "An Evening With Quincy Jones" isimli bir çalışma var hafızalarımızda, 2000`lerin başında yayınlanmış olan bir başka çalışma "In The Pocket" adıyla yayınlanan ve prodüktörlüğünü Michael Kantor`un yaptığı bir başka albüm daha var. Ayrıca "American Masters: In The Pocket" isimli farklı isimlerin bir araya geldiği derlemelerde de her zaman yer alan bir isim Jones.

* * *

Biz yeni yayınlanan, geçtiğimiz günlerde raflara çıkan "Listen Up!"tan sözedelim size.

* * *

115 dakikalık çalışmaya ek olarak ayrıca 49 dakikalık ek görüntülerle kurgulanmış olan video kimi zaman siyah-beyaz, kimi zaman ise renkli kayıtlarla dolu. DVD 4 dilde altyazılı olarak sunuluyor; İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve Japonca. Almanca bile yapmamış olmaları ilgimizi çekti. Courtney Sale Ross ve Melissa Powell prodüktürlüğünde hazırlanan çalışma Dolby Surround 2.0 teknolojisiyle kaydedilmiş.

* * *

Filmin en dikkat çeken yanı cazın ve müziğin pek çok büyük ismiyle yapılmış olan konumşaların, kayıtların çok zengin bir içeriğe sahip olması. Bu büyük isimlerin arasında Siedah Garrett, Rashida Jones, Lloyd Jones, Jolie Jones, Ray Charles, Caiphus Semenya, Sarah Vaughan, Michael Jackson, Billy Eckstine, Tevin Campbell, Sunny D. Levine, Quincy D. III, Tina Jones, Jesse Jackson, Alex Haley, Dizzy Gillespie, Ella Fitzgerald, Lionel Hampton, Melle Mel, Sheila E., Ice-T, Flavor Flave, Big Daddy Kane, Harry Lookofsky, Frank Sinatra, James Moody, Miles Davis, Steven Spielberg, Chan Parker, Richard Brooks, James Ingram, Sidney Lumet, Oprah Winfrey, Ahmet Ertegun, El De Barge, Al B. Sure!, Herbie Hancock, Bobby Tucker, Al Jarreau, Irv Green, Clark Terry, Clarence Avant, Barbra Streisand, Bobby McFerrin, Greg Phillinganes, Benny Medina, Rod Temperton, Morris Levy, Donny McLean, Rachel Jones, Ian Prince, Kool Moe Dee, Michel Legrand, Kidada Jones, Take 6, Bruce Swedien gibi hem müziğin içinden hem de müzik dışı sektörlerden olan isimler dikkat çekici.

* * *

Bu tarz çalışmaların müzik severlere müziğin sektörel oluşumu hakkında ciddi bilgiler vermesi, müzik üretimi ve proküsüyon aşamalarının, üretiminin, pazarlanmasının ve müzisyenlerle sektörün yöneticileri arasındaki ilişkileri yönlendiren Jones gibi kişilerin aslında ne denli önemli insanlar olduklarını göstermesi açısından önemli bilgiler veren yapımlar.

* * *

İlginizi çekeceğinizi sanıyoruz ama keşke Türkçe alt yazı da olsaydı dediğinizi duyar gibiyiz, evet haklısınız, umarız bir firma buraya getirtmeye karar verirde Türkçe sorunu da halledilmiş olur.

Cazkolik.com / 16 Mart 2009, Pazartesi
 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.