Gizemli piyanist ve besteci 17 yıl sonra yeni bir albüm yayınladı

Gizemli piyanist ve besteci 17 yıl sonra yeni bir albüm yayınladı

 

Ömer Göksel; "TR-34674"

 

 

Türkiye caz sahnesinin bir anlamda gizemli sanatçısı, piyanist ve besteci Ömer Göksel 2007 yılında "Istanbul Superband Plays; Ömer Göksel" adını verdiği oldukça etkileyici bir big band albümü yayınlamıştı.

 

Aycan Teztel yönetimindeki Istanbul Superband Orkestra yirmi beş sanatçıyla ile rekor sayıda müzisyen albümde yer alıyordu, yani, neresinden baksanız sıradışı bir prodüksüyon idi o albüm. 2003 yılında başlayan kayıt yolculuğu albümün yayınlanmasıyla son bulmuştu, hatta, o albüme dair Türk caz tarihinin önde gelen big band albümlerinden olduğunu yazıp çizmiştik. Parçaların arasında albümün açılışında yer alan "Tren" isimli müthiş bir aranjman vardı ki haberi okuyan herkesin dinlemesini tavsiye ederiz.

 

Ama sonra, Ömer Göksel o albümden sonra da sessizliğe gömüldü. Kimi sanatçı dostlarının çalışmalarında yer almasıyla arada adına nadiren rastlıyorduk ama herhangi bir prodüksüyon yapmıyordu, en azından bizim haberimiz olmadı, konser salonlarında da adını rastamadık.

 

Ta ki 30 Martta yayınlanan TR-34674 isimli solo piyano albümüne kadar.

 

2007 albümü ne kadar yoğun bir kayıt oldu ise bu albüm tersine tek kişilik bir piyano gösterisi olmuş.

 

Her biri kısa kısa toplam 23 parçanın yer aldığı, genellikle piyano etüdleri gibi kişisel ifadelerin derlendiği, muhtemelen çoğu doğaçlama bir piyano anlatısı.

 

Albümün adı dikkat çekiyor; "TR-34674". Posta kodu olduğu muhakkak. 34674 Kuzguncuk'un posta kodu. Anlaşılan Ömer Göksel albümüne evi veya stüdyosunun olduğu posta kodunu ad olarak vermeyi tercih etmiş.

 

Cazkolik.com / 11 Haziran 2024, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.