Mehmet Ali Şimayli ve arkadaşları "Portrait and a Dream" albümü ile bir albümden öte yaratıcı bir caz havzası oluşturmayı amaçlıyor

Mehmet Ali Şimayli ve arkadaşları "Portrait and a Dream" albümü ile bir albümden öte yaratıcı bir caz havzası oluşturmayı amaçlıyor

İki gündür Mehmet Ali Şimayli'nin yeni albümü "Portrait and a Dream"i dinliyorum.

 

"Portrait and a Dream" bir albüm adı olmasından öte grubun ismi, "Portre ve Bir Düş" İngilizcesi daha şiirsel duruyor ama Türkçesi de fena değil.

 

Albümün kapak görseli Şimayli'nin portresinin rüya gibi illüstre edilmiş hali. Parisli ressam Utku Varlık'ın resimlerini andırıyor.

 

Mehmet Ali Şimayli Türkiye caz sahnesinin genç davulcularından ama davula 1960'ların yenilikçi müzisyenleri gibi bulunduğu yerden daha ileriye taşınması gereken bir enstrüman olarak bakıyor.

 

Şimayli'nin üzerinde çalıştığı proje albümü "Portrait and a Dream" 21 Ocakta dinleyiciyle buluşacak.

 

Ama albümün ilk klibi 12 Ocakta yayınlandı (aşağıda izleyebilirsiniz). Klip Volkan Ergen imzalı.

 

Biz şimdiden haberi verelim, önce kliple tanışalım, ardından albüm geliyor.

 

 

Geçen Mart Hayyam Stüdyolarında kaydedilen albüm İsviçre merkezli Unit Records'tan çıkacak.

 

Albümde 9 beste yer alıyor ve kayıtlarda yer alan müzisyenler cazın genç yüzünün parlak, heyecan veren isimleri; Kerem Can Dündar (elk. gitar), Can Kuman (eletro akustik ses dizaynı), Barış Ertürk (saksofonlar), Anıl Bilgen (piyano), Cenk Esen (piyano ve klavyeler), Yiğit Can Öztop (elk. bas), Apostolis Sideris (kontrbas), İpek Göztepe (vokal) ve bir usta Randy Esen (vokal).

 

Şimayli albümünü 'merak ve heyecan dolu bir yolculuk' olarak tanımlıyor. Topluluğu sadece bir müzik grubu değil, aynı zamanda bir paylaşım alanı olarak görüyor ki bu açıdan topluluğun ileriki dönem caz ortamında yeni bir havza yaratacağını rahatlıkla öngörebiliriz. İlk albümde yer alan müzikler böyle olacağına dair net fikir veriyor.

 

Zaten Şimayli de, albümde yer alan müzikleri 'muhtelif ilham kaynaklarından beslenerek oluşan materyali çıkış noktası kabul edip sanatçıların kendi üslup ve yorumlarını katmak' olarak tarif ediyor.

 

Kullandığı bir diğer güzel tabir de 'eklektik bir bütün' olması, ki, bu tanımlama başka paragraflara gerek bırakmayacak kadar açık anlatıyor.

 

Türkiye'de cazın genç, yaratıcı ve dinamik yüzü adına bu albümün haberini yapmak bizim için de heyecan verici. Şimayli'nin dediği gibi; 'bu bir araya geliş, emeği geçen bütün müzisyenler ve katkıda bulunanlar tarafından 2021 yılına bırakılmış bir nottur'

 

Bana göre, bu notun gelecek günlere bırakacağı izdüşümleri takip etmek de heyecan verici olacak.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 14 Ocak 2022, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.