Mehmet Polat'ın ud ile yolculuğu yeni albümü "The Promise" ile sürüyor

Mehmet Polat'ın ud ile yolculuğu yeni albümü "The Promise" ile sürüyor

İki sene önce yayınladığı "Ageless Garden" albümü sonrası tutkunu olduğumuz, bir solukta önceki çalışmalarını adeta yutarak dinlediğimiz bir ud sanatçısı Mehmet Polat. Her albümü dinleyenin içindeki ümidi yeşertiyor.

 

Hayatını Avrupa'da sürdüren Polat bereketli ve çalışkan bir sanatçı. Son beş yılda bizim saydığımız kendine ait beş albüm oldu. 2014 yılında "Next Spring", 2017'de "Ask Your Heart", iki sene önce "Ageless Garden" ve geçen sene "Quantum Leap". Şimdi de "The Promise". Adı gibi söz vermenin ümit veren yanına dikkat çeken, doğrudan kalbe hitabeden bir albüm.

 

Ud virtüözü Polat'ın enstrümanına dair keşifleri kendi gibi, eşlik eden sanatçı dostlarını ve biz dinleyicisini de peşinden sürüklüyor.

 

Yeni çalışması "The Promise" enfes bir çalışma olan "Firefighters" ile açılıyor. Amsterdamlı kontrbasçı Daniel van Huffelen'in konuk olduğu bir albüm açılışı olmuş. Mehmet Polat ile Nisan ortası verdikleri konserden görüntüsünü izlemiştik ikiliyi Amsterdams Andalusisch Orkest olarak. Avrupa kendi Endülüs kökenlerini keşfederken sanki bizim daha çok burada yapmamız gerekenleri onlar orada yapıyormuş gibi geliyor dinleyene. Ellerine sağlık.

 

"The Promise" albümünde zengin ve renkli bir konuk ve enstrüman profili var. Alper Kekeç def ve darbukada, Cemil Koçgiri tanburda, Daniel van Huffelen kontrbasta, Elnur Mikayilov kemançede, Joan Terol Amigo davulda, Mikail Aslan klarnet ve vokalde, Ruven rupik perküsyonlarda, Shwan Sluaiman bir parçanın vokalinde, Sinan Arat ise neyde yer almış. Bu kadar renkli kimliklerin müzikleri de aynı coşkuda olmuş.

 

Albümde yer alan 12 bestenin tümünün Mehmet Polat'a ait olduğu çalışmayı Bandcamp üzerinden satın almak mümkün olduğu gibi eğer bu haberi Hollanda, Belçika veya Lüksemburg'dan okuyorsanız bizzat albümün kendisini de müzik mağazalarından satın alabilirsiniz. Elbette, tüm dijital platformlarda mevcut.

 

Şimdi, Polat'ın müziğini takip eden Türkiye'den bizler de hazır artık sınırlar salgın sonrası açılmaya başlamışken ilk fırsatta sahnede izleme imkanı buluruz bu harika kadroyu.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 07 Temmuz 2020, Salı

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.