Mike Stern'den dostlarıyla keyifle kaydettiği fusion enerjisi yüksek elektrikli bir albüm

Mike Stern'den dostlarıyla keyifle kaydettiği fusion enerjisi yüksek elektrikli bir albüm

Mike Stern’ün kişiliğinin ve kimliğinin bizce en iyi iki yanı pozitif ve enerjik kişiliği (Aytek Şermet’in tabiriyle dünya şekeri bir insan) müzikal olarak da bitmek bilmez enerjisi ile yeni ve iyi olanı arayan müzisyen tarafı. Bu yanıyla onu bir çeşit müzikal maceraperest olarak da adlandırmak mümkün. Geçmişte Miles Davis, David Sanborn, Steps Ahead, Brecker Brothers gibi isimlerle ortak çalışmalar yaptı. Günümüzün ise en saygın jazz fusion müzisyenlerinden biri. Belki başlangıçta Larry Coryell, John Scofield gibi müzisyenlerden etkilerle başladığı gitarını bugün kendi imzası sounda çevirmeyi başarmış ender gitaristlerden biri.

 

Mike Stern yeni albümü "Big Neighborhood"u Amerikada Ağustos ayında çıkardı. Geçtiğimiz günlerde sitemizde günün albümü kısmında bir parçasını dinlemiş olabilirsiniz. Stern'ün albümü bir başka tanınmış gitarist ve dostu Steve Vai ile beraber çaldığı parçayla açılıyor, parça yüksek enerjili bir anafor gibi çekiyor insanı içine. Stern ve Vai kuşkusuz ki çalarken eğleniyorlar, mutlular, bunu dinleyenle de paylaşıyorlar.

 

Albümün en önemli özelliği ise isminden de anlayacağınız gibi bir anlamda dostların buluşması, biraraya gelmesi. Steve Vai'yi söyledik ama onun yanında yine gitarist olarak Eric Johnson, genç güzel Brezilyalı basçı, Akbank Caz Festivali'nde Joe Lovano ile sahnede izleyeceğimiz Esperanza Spalding ve bir başka basçı Richard Bona ki onu da Akbank Festivali'nde izleyeceğiz. Medeski Martin and Wood, davulda Dave Weckl, piyanoda Terri Lyn Carrington, Cindy Blackman, Lionel Cordew, yine basçılar Chris Minh Doky, Lincoln Goines, beraberlerinde trompette Randy Brecker, saksafonda Bob Malach farklı parçalarda Stern'in albümünde kendisine eşlik etmişler.

 

Sevenlerinin her halükarda alacağını bildiğimiz albümü yüksek enerjili, elektrikli füzyon müziği sevenlere de hararetle tavsiye ediyoruz.

 

Cazkolik.com / 18 Eylül 2009, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.