Mini festival; ’Tünel Şenliği’

Mini festival; ’Tünel Şenliği’

17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali 1 Temmuz Perşembe akşamı Esma Sultan’da düzenlenecek açılış konseriyle başlıyor. İstanbul ve elbette tüm ülke bir yaz daha her sene olduğu gibi yine daha çok caz konuşacak, caz dinleyecek, konserler arasında koşturacak, bilet soracak... Ülke olarak son yıllarımız hep sıkıntı ve sorunlarla geçti, kendimize içinde bol caz olan bir nefes alma imkanı tanımamız lazım. İşte festival bize şaşırtıcı derecede serin ve yağışlı geçen bu yaz günleri içinde bu fırsatı sunuyor. Festival bize aynı zamanda içinde başka fırsatlar barındıran sürprizler de hazırladı. ’Festival içinde festival’ işlevi gören "Tünel Şenliği"de 3 Temmuz Cumartesi günü gerçekleşecek


Beyoğlu, Tünel Meydanı merkez alınarak düzenlenen mini festival meydanın çevresinde konumlanan mekanları kapsamına almış. Akşamüstü saatlerinde başlayacak olan "Tünel Şenliği" gece yarısı Pazarın ilk saatlerine kadar sürecek bir dolu etkinliğe ev sahipliği yapacak. The Marmara Pera Cafe, Otto Sofyalı, X Restaurant, Tünel Leblon, Nardis Jazz Club gibi önde gelen mekanlar ürlü çeşitli caz etkinlikleriyle ve en güzeli tek biletle tüm etkinliklere erişim imkanı sağlıyor.

Sadece bu kadar da değil, bu hafta sonu aslında Cuma gecesi ile başlıyor demek daha doğru olacak. İKSV’nin kendi binasında bu sezon açtığı Salon festivalin ilk konserine de sahne olacak. Bas gitarın efsane isimlerinden Larry Graham festivalin ’hafta sonu partileri’ ismini verdiği kapsamda Cuma gecesi saat 23 sıralarında Salon’da olacak. Pazar gününü atlamayalım, geleneksel "Caz Vapuru" yine hareket ediyor. Boğazın diğer ucuna kadar gidecek olan caz vapurunda müzikseverlere boğaz gezisi boyunca New Orleans’lı Panorama Jazz Band ve İstanbul Saksofon Quartet eşlik edecek.
Hepsi bu kadar değil, "Tünel Şenliği" ve bu üç gün içinde yapılacak diğer etkinlikler hakkındaki bilgilere gelin daha detaylı bakalım.


Festival bu hafta cazseverleri sokaklara çağırıyor..


İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından Garanti Bankası sponsorluğunda 1-20 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen 17. Uluslararası İstanbul Caz Festivali bu yazının yayına giriş tarihi itibariyle yarın başlıyor. 1 Temmuz Perşembe akşamı The Marmara Esma Sultan’da gerçekleştirilecek açılış töreni ve konseri ile başlıyor. 20 Temmuz’a kadar devam edecek festival, 50’nin üzerinde konserle cazın coşkusunu İstanbul sokaklarından boğazın sularına taşıyarak İstanbul’u bir “caz kenti”ne dönüştürecek. İlk hafta sonunda gerçekleşecek olan Tünel Şenliği, Hafta Sonu Partisi ve Caz Vapuru ile de tüm şehre yayılacak!


Festival içinde festival; 1 biletle, 8 farklı mekanda, 21 konser...


İstanbul Caz Festivali bu yıl bir ilki gerçekleştirerek Tünel’i bir şenlik alanına çevirecek! Festivalin ilk hafta sonu, 3 Temmuz Cumartesi günü düzenlenecek Tünel Şenliği’yle festival, kentin kültür-sanat yaşamının nabzının attığı Tünel ve Galata bölgesinde “festival içinde festival” yaratacak.

Coca-Cola eş-sponsorluğu ve Beyoğlu Belediyesi işbirliğiyle düzenlenen Tünel Şenliği, 
3 Temmuz Cumartesi akşamı saat 18.00’den itibaren gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam edecek. Seyirciler şenlik biletleriyle, Salon, Nardis Jazz Club, Muammer Karaca Tiyatrosu ve özel bir konser ile kapılarını festival izleyicilerine açacak olan Hollanda Konsolosluğu Bahçesi gibi farklı mekânlar arasında mekik dokuyarak gece boyunca birçok konser izleyebilecek.

Şenlikte, Tünel ve Galata meydanlarında kurulacak ana sahnelerde ardı ardına konserler gerçekleşirken, Beyoğlu–Şişhane-Galata-Asmalımescit bölgelerinde sokaklarda ve değişik mekânlarda gerçekleşecek atölye çalışmaları, özel sergiler, ikramlar ve etkinliklerle, “festival içinde festival” geç saatlere kadar devam edecek. Coca-Cola "Dolan-Bak" organizasyonuyla da Tünel Şenliği izleyicileri interaktif eğlenceli bir oyuna davet ediyor olacak.

Tünel Şenliği kapsamında, Larry Graham & Graham Central Station, The Panorama Jazz Band, Emir Ersoy Projecto Cubano, Maffy Falay Sextet, Jungle Boldie, Timuçin Şahin Quintet ve 2010 Türkiye’de Japonya yılı etkinlikleri kapsamında konser verecek Michiko Ogawa gibi isimler yer alıyor.  Şenlik programında The Panorama Jazz Band’in sokak konserleri, ünlü vurmalı çalgılar ustası Mısırlı Ahmet’in kurduğu Galata Ritimhanesi’nde özel bir ritim atölyesi ve çeşitli DJ performansları da yer alacak. Tünel Şenliği’nde ayrıca genç caz grupları, Gri Trio, BÜMK Caz Korosu, Plongeur Quartet ve Jazzso Quartet de sahne alacak.

Tasarımını ve küratörlüğünü Banané sanat platformunun üstlendiği Coca-Cola “Dolan-Bak” enstalasyonu ise, Coca-Cola kasaları ve teneke kutuları kullanılarak yapılmış nesnelerden oluşuyor. Geri dönüşümün önemine dikkat çeken bu etkinliğe katılan sanatçılar arasında Fatih Yılmaz ve Uçman Balaban (Rokkas vs. Sukkas) ile Dünya Atay bulunuyor. Aynı zamanda etkileşimli bir etkinlik olan Dolan-Bak, bu ilginç enstalasyonu izlemek üzere gelen ziyaretçileri bizzat yapım aşamasına dahil ediyor.  Tünel’de Şah Kulu Bostan sokakta yer alacak Coca-Cola “Dolan-Bak” enstalasyonu, 18.00-23.00 saatleri arasında katılıma açık olacak.


Tünel Şenliği Restoranlara da Sıçrıyor!Tünel Şenliği kapsamında, Cafe Marmara Pera, Şimdi (Asmalımescit), X Teras (Şişhane), Leblon (Tünel), Otto Tünel, Miss Pizza (Şişhane), Lokal (Tünel Meydanı), Building ve Mavra (Galata) gibi restoran, kafe, barlarda şenliğe özel DJ Set’ler ve Happy Hour’lar gerçekleşecek. Lale Plak, Arter ve Borusan Müzik Evi ise gece yarısına kadar ziyaretçilere açık olacak… Tünel bölgesinin birbirinden renkli mekânlarında gece boyunca sürecek etkinliğin programı hazırlanan özel haritadan takip edilebilecek.


SALON’da hafta sonu partileri başlıyor; Bas gitarda slap tekniğinin

yaratıcısı Larry Graham, 
2 Temmuz Cuma gecesi Salon’da...


İstanbul Caz Festivali’nin ilk yıllarına damgasını vuran, birbirinden renkli grupların sahne aldığı parti geceleri bu yıldan itibaren tekrar hayata geçiyor. İKSV binasında yer alan Salon’da gerçekleşecek Hafta Sonu Partileri, konuklarına funk, soul, Latin ve afro-beat tarzlarının en gözde gruplarıyla neşe ve coşku içinde geçecek geceler yaşatacak.

2 Temmuz Cuma akşamı saat 23.00’te Salon’da gerçekleşecek Hafta Sonu Partileri’nin ilk gecesinde basgitarda “slap” tekniğinin yaratıcısı, Amerikalı bariton şarkıcı, müzisyen, besteci ve plak yapımcısı Larry Graham ve uzun yıllar Prince ile dünyayı turladığı grubu Graham Central Station sahne alacak.  Sly & The Family Stone’un saykadelik soul tarzını şekillendirdiği yıllarda, farklı bas tekniği ve bariton vokaliyle “Dance to the Music” gibi hitlere imzasını atan Larry Graham, 72’de bu efsane funk grubundan ayrılarak Graham Central Station’ı kurdu. 80’lerde kariyerine solo çalışmalarla devam eden Graham, 90’ların başında yeniden bir araya getirdiği bu toplulukla uzun yıllar Prince’le birlikte dünyayı turladı.


Caz Vapuru 4 Temmuz  Pazar günü demir alıyor!


İstanbul Caz Festivali’nin vazgeçilmezleri arasında yer alan Caz Vapuru 4 Temmuz Pazar günü İstanbullu caz severlere boğaz sularında renkli müziklerle eğlenceli bir gün yaşatacak. 
Caz Vapuru, 4 Temmuz Pazar günü saat 11.00’de Kabataş Vapur İskelesi’nden hareket edecek.  Caz Vapuru’nun bu yılki konukları, New Orleans’lı, enerjik bando The Panorama Jazz Band ve repertuarlarında caz standartlarından ünlü müzikallere çeşitli parçalar bulunan İstanbul Saksafon Kuartet olacak. Caz Vapuru, İstanbul Boğazı boyunca giderek Anadolu Kavağı’na ulaşacak, iki saatlik bir moladan sonra saat 16.00’da Kabataş’a geri dönecek.

Cazkolik.com / 30 Haziran 2010, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.