Münih Hi-End fuarının gözde ürünü Cambridge Audio CXN100'u Tamer Tekelioğlu yazdı

Münih Hi-End fuarının gözde ürünü Cambridge Audio CXN100'u Tamer Tekelioğlu yazdı

 

Cambridge Audio CXN100

 

 

 

Her yıl merakla beklediğimiz Münih Hi-End Fuarı için geri sayım başlarken firmalar da yeni modellerini duyurmaya başladılar. Geçen aylarda FiiO Walkman Kasetçalar ile farklı bir hareket yapmıştı ve burada yazmıştık, geçtiğimiz hafta da Cambridge Audio MXN10 ve AXN10 serisi Stream Player modellerinden sonra N serisinin en yeni modeli olan CXN100 ü duyurdu. CXN100, MXN10 ve AXN10 serisinin özelliklerini tek bir gövdede birleştiren ve ekran ilavesi ile kullanımı daha keyifli ve rahat hale getiren orta/üst segment bir cihaz. Henüz ülkemizde satışı yok ancak Münih Fuarından sonra gelir diye umuyoruz. Şimdi cihazı kısaca tanıyalım.

 

Cihazda ilk fark edilen özellik büyük ve yüksek çözünürlüklü bir renkli ekran. Yukarıda belirttiğimiz üzere firma N serisi Streamer’larda boyutları küçük tutmuş ve ekran kullanmamış idi. Ekran   albüm kapağı, şarkı adı, süresi gibi standart özelliklerin yanında çözünürlük ve format ile ilgili bilgileri de görmemize imkân veriyor. Diğer önemli özelliği ise daha üstün bir ses sunan yeni ESS serisi ES9028Q2M SABRE32 DAC ve Gen 4 StreamMagic modülü kullanılmış olması. Böylece daha saf bir sinyal için yeniden tasarlanmış ses kalitesini daha üst seviyeye taşınmış.

 

 

Pürüzsüz ses seviyesi kadranı ve geniş renkli ekran, CXN100'den müzik çalma deneyimini bir üst seviyeye taşımış. StreamMagic uygulaması uzaktan kumanda olarak kullanılıyor ancak CXC ve CXA modelleri ile birlikte verilen klasik uzaktan kumanda ile de çalışabiliyor.

 

Stream müziğin rahatlığı bir zamanlar ses kalitesinin düşüklüğü nedeniyle bir miktar hayal kırıklığı yaşatmış idi. Daha iyi CODEC'ler, geniş bant hızları ve CXN100 gibi ürünler sayesinde artık durum böyle değil. Dijital formatın kolayca ve zahmetsiz bir şekilde erişilebilirliğini sunmak üzere tasarlanmış bu cihaz, markanın 55 yılı aşkın bir süredir Hi-Fi tasarımı ve 10 yılı aşkın süredir StreamMagic platformunu mükemmelleştiren ses iyileştirmeleri de beraberinde getirmiş.

 

 

CXN100, mevcut en iyi ses kalitesi için internet radyosu, Spotify Connect, Tidal Connect, Qobuz ve Deezer gibi abonelikli yüksek çözünürlüklü yayın kanallarını destekliyor. Önceki XN serileri MQA formatını desteklemiyorken bizim açımızdan bu cihazın en önemli özelliği MQA formatını desteklemesi. Bununla birlikte yerleşik Apple Airplay2 ve Chromecast ile Apple Music, Amazon Music, BBC Sounds ve daha fazlasına de cihaz üzerinden erişebiliyor. CXN100 aynı zamanda ileride adını çok işiteceğimiz bir uygulama olan Roon'a Hazır olup dijital müzik tarama deneyiminizi tek bir yerde birleştirebiliyor.

 

 

 

StreamMagic

 

 

“DAC, CXN100'ün kalbiyse, StreamMagic Gen 4 modülü de onun beynidir” diyor firmanın tasarımcıları ve mühendisleri. On yılı aşkın süredir sürekli geliştirilen özel yapım yayın platformu ve uygulaması olan StreamMagic Gen 4 cihazın herhangi bir dijital kaynaktan akıcı, kesintisiz ve istikrarlı dinleme deneyimi sunuyor bizlere. CXN100'ün donanım yazılımı, güncellemeleri almak ve yeni hizmetlere erişim sağlamak için kablosuz olarak da yükseltilebiliyor.

 

 

 

Teknik özellikler

 

 

Cihazın teknik tarafına kısaca bakacak olursak, CXN100'ün devresi ESS DAC devresinin en yeni sürümü olan ES9028Q2M SABRE32 Dijital Analog Dönüştürücünün 32 bit özelliklerinden yararlanmak için tamamen yeniden tasarlanmış. Kullanıcı ile orijinal kayıt arasına hiçbir şeyin girmemesini sağlamak için ses sinyali yolu basitleştirilmiş ve yüksek kalitede bileşenler kullanılmış böylece performansın daha da artırılması sağlanmış. Sonuç olarak dijital sesle sıklıkla ilişkilendirilmeyen bir sıcaklık, derinlik ve nüans ortaya çıkmış. WiFi ve Bluetooth için iki ayrı anten, Dijital ve Analog (RCA Out) çıkışlar, Balanced Out, Koaksiyel ve TOSLINK, Ethernet ve USB girişi gibi portlar cihazın arka panelinde standart olarak yer almış.

 

 

ESS ES9028Q2M SABRE32 Referans DAC - Dijital/Analog dönüşümünde en doğal ses kalitesi.

 

StreamMagic Gen4 modülü - Tam akış özellikleri ve MQA desteği.

 

Mümkün olan en iyi ses için yerleşik Spotify Connect, TIDAL Connect, Qobuz ve Deezer uygulaması.

 

Yüksek çözünürlüklü İnternet Radyosu - MPEG-DASH desteği.

 

Roon Ready - Dijital müzik koleksiyonunu birleştirilmiş olarak sunan uygulamaya hazırlık modülü.

 

Çok Odalı Özellik - Google Home, Apple Airplay ve Roon çok odalı sistemlere uyum.

 

Esnek Bağlantı - USB ses, Koaksiyel ve TOSLINK ile veya yerleşik Chromecast, AirPlay 2 ve Bluetooth ile kablosuz bağlantı.

 

Cambridge Audio CXN100 tüm bu özellikleri ile ‘Fiyat/Kalite’ performansı açısından da uygun bir performans sergiliyor diyebiliriz. What Hi-Fi tarafından 5 yıldız verilen cihazın İngiltere satış fiyatı £899 olarak belirlenmiş.

 

Tamer Tekelioğlu

 

Cazkolik.com / 04 Mayıs 2024, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Tamer Tekelioğlu

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.