Müzisyen ve besteci Oğuz Usman'ın "Unknown Territory" albümü çıktı

Müzisyen ve besteci Oğuz Usman'ın "Unknown Territory" albümü çıktı

 

Bilinmeyen bölgeye ait aidiyetsiz müzikler

 

 

Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Oğuz Usman, ‘Unknown Territory’ adını verdiği albümüyle tekno tarzında yeni bir çalışmaya imza attı.

 

Usman’ın bass music’ten trance müziğe, elektroakustikten minimalist müziğe kadar birçok farklı müzik türünden ögeyi bir araya getirdiği deneysel tekno albümü Bilgi Music Label etiketiyle dijital platformlarda dinlenebiliyor.

 

Usman’ın bass music, trance, elektroakustik, minimalist, geleneksel Afrika müziği ve synthwave gibi farklı stillerden ögeleri buluşturduğu albümdeki müzikler aidiyetsizlik hissi yaratarak dinleyiciyi 'bilinmeyen bölge'ye yerleştiriyor.

 

Albümde yer alan tüm parçaların bestesi ve yapımı Usman’a ait "Unknown Territory", Intimacy, Oddity, Enervating Happiness, Acidity, Syndrome, Question, Critical ve Obscurity adlı dokuz parçadan oluşuyor.

 

 

 

Oğuz Usman kimdir?

 

 

Müzik prodüktörü, besteci ve akademisyen Oğuz Usman, Viyana Müzik ve Gösteri Sanatları Üniversitesi’nde Michael Jarrell ile kompozisyon, Dietmar Schermann ile armoni ve kontrpuan, Marie-Agnes Dittrich ile müzik analizi, Peter Burwik ile şeflik ve Ertuğrul Sevsay ile orkestrasyon çalıştı. 2009 yılında yüksek lisans derecesi ile tamamladığı öğrenimi süresince Brian Ferneyhough, Wolfgang Rihm, Matthias Pintscher, Hans Zender, Marco Stroppa, Klaus Lang ve Vykintas Baltakas gibi uluslararası üne sahip besteciler tarafından verilen çeşitli kurs ve atölyelere katıldı. 2013 yılında İstanbul’a yerleşerek, aynı yıl Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde doktora öğrenimine başladı ve öğrenimini 2016 yılında Sanatta Yeterlik derecesi ile Hasan Uçarsu danışmanlığında tamamladı.

 

Eserleri Erik Nielsen, Peter Keusching, Simeon Pironkoff, Peter Burwik, Ensemble Kontrapunkte, Ensemble XX. Jahrhundert, PHACE Contemporary Music, Ensemble Reconsil, Ensemble Platypus, Phidias Trio Tokio, Hezarfen Ensemble ve İzmir Devlet Senfoni Orkestrası gibi Avrupa ve Asya’nın önde gelen şef ve toplulukları tarafından seslendirilen ve Wien Modern, Heidelberger Frühling, GuitarPlus Microtonal Würzburg ve İzmir Uluslararası Müzik Festivali gibi uluslararası festivallerin konuğu olan Usman, 2007 yılında Avusturya Kültür Bakanlığı tarafından Üstün Başarı Ödülü, 2009 yılında Viyana Şehri tarafından Teşvik Ödülü ve 2010 yılında Avusturya Devlet Bursu ile ödüllendirilmiştir.

 

Aktif olarak sürdürdüğü sanatsal çalışmalarının yanı sıra Rönesans müziğinden yirminci ve yirmi birinci yüzyıl müziğine kadar geniş bir alanda teorik çalışmalar yapmakta olan Oğuz Usman, İstanbul Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümünde Doç. Dr. olarak görev yapmaktadır.

 

Cazkolik.com / 19 Kasım 2023, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.