Anadolu Müzik Kültürleri Derneği Covid-19 salgını süresince müzisyenlerin uğradığı hak ihlalleri ve müzik sektörünün durumuna dair ayrıntılı bir rapor yayınladı

Anadolu Müzik Kültürleri Derneği Covid-19 salgını süresince müzisyenlerin uğradığı hak ihlalleri ve müzik sektörünün durumuna dair ayrıntılı bir rapor yayınladı

Covid-19 salgını dünyada en fazla müzisyenler ve müzikle ilgili sektörleri etkiledi. Bu son bir yılda müzisyenler ve sektör bakımından varoluşsal bir soruna dönüşen salgına dair başta müzisyenler ve ilgili herkes dikkat çekmeye çalışıyor ama ilgililer/yetkililer geçici bile olamayan özensiz çözümler dışında bu sorunu ciddiyetle ele almadı. Müzisyenler ve müzik sektörü salgının can yakıcı sürecinde bir anda kenara atıldı, sorunları ve çığlıkları görmezden gelindi.

 

Ankara merkezli Anadolu Müzik Kültürleri Derneği bu can alıcı soruna dair yayın yönetmenliğini Mahmut Ölmez'in yaptığı, Ezgi Tekin Arıcı ve Cansu Özbay tarafından Mehmet Arslanboğa'nın editörlüğünde hazırladığı "Müzisyenlerin Uğradığı hak İhlallerini İzliyoruz" isimli bir rapor yayınladı.

 

Bu kapsamlı rapor mevcut durumu saptadığı kadar, Türkiye'de müzik sektörüne dair genel bir bakış yanında sektörün paydaşlarının salgın öncesi ekonomik durumlarından telif haklarına, mesleki tanım ve örgütlülük durumlarından devletin salgın sürecindeki önlemlerine farklı ülkelerin bu süreçte yaşadığı tecrübelerle mukayese ederek demografik verilerle aktarıyor.

 

Tüm bu sorunlar kümesi bakımından oldukça faydalı ve dikkat çekici bir çalışma olan "Müzisyenlerin Uğradığı Hak İhlallerini İzliyoruz" raporu sorunu anlamak isteyen herkesin faydalanması gereken bir çalışma.

 

Raporu anadolumuzikkulturleri.com adresinden ücretsiz olarak temin edebilirsiniz.

 

Raporda yeralan bilgi ve grafiklerden sadece birini, Türkiye müzik endüstrisi şemasını aşağıda yayınlıyoruz, diğer tüm bilgi ve görselleri doğrudan rapordan temin edebilirsiniz.

 

Cazkolik.com / 17 Mart 2021, Çarşamba

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.