`Nasıl bir şarkı söylemektir o, içine işliyor insanın...` Cenk Erdem bu kez caz fusion grubundan kırkında pop starlığına uzanan Sia`yı yazdı.

`Nasıl bir şarkı söylemektir o, içine işliyor insanın...` Cenk Erdem bu kez caz fusion grubundan kırkında pop starlığına uzanan Sia`yı yazdı.

Paçalarından duygu akıyor...

Nasıl bir şarkı söylemektir o...

İçine işliyor insanın.

Listeler Adele ve Justin Bieber’a teslim olmuşken (Adele şahane de Justin’i bilemiyorum), usul usul ve acının zarafetiyle döküyor incilerini Sia...

Sia‘nın son albümü “This Is Acting”den peş peşe şarkılar yayınlanıyor ve o can yakan şarkı söyleyişiyle kalitesi, derinliği yine kalbe dokunuyor.

* * *

Hadi diyelim Adele’i bir kenara koyarsak piyasanın tekerlemeleri ve cıvık ergen müzikleri arasında yıllarca emek vermiş, çok değerli bir şarkıcı ve şarkı yazarı Sia.

Doksanlarda Avustralyalı caz füzyon grubu Crisp’in solisti olarak, sonrasında lounge müzikler yapan ‘Zero 7’ ile şarkılar söyleyerek, ikibinlerin başından beri bir sürü solo albüme imza atarak tırmalarken, kırk yaşında ancak meşhur canım Sia.

* * *

Misal, 2010 çıkışlı ‘You’ve Changed’ gibi çok sıkı elektronik pop şarkıları da var aslında; bir oturun geçmişinden de dinleyin derim, öyle güzeller ki... Gel gelelim ondört dakikada yazdığını söylediği ve formül yazar gibi döktürdüğü dev bir Rihanna hiti olan ‘Diamonds’ ile fark edilip, Katy Perry ‘Firework’, kendi sesiyle David Guetta ve ‘Titanium’ derken birçok pop devi için ardı ardına hitler yaratıp, önce bir hit makinesi olarak parlamış oldu Sia. İkinci akıllı adımını daha önceki albümlerinden farklı olarak başka isimlerle yakaladığı hitlerin formüllerine yakın bir albümle, altıncı albümü ‘1000 Forms Of Fear’ ile atmış oldu. ‘Chandelier’ ve ‘Elastic Heart’ gibi iki dev hitle Sia artık bir global pop star olarak arenada... Olağanüstü şarkı söyleyen Sia, yeni albümünde bir tür meydan okuyarak daha önce Adele, Rihanna, Beyonce gibi isimlere yazdığı ancak bir şekilde hanımefendilerin burun kıvırdığı şarkıları söylüyor.

Albümün öksüz kalan şarkıları arasında misal Adele için düşündüğü ‘Alive’ bir çıkış şarkısı olarak son derece kaliteli bir pop şarkısı. Bir önceki single çalışması ‘Bird Set As Free’ ilk olarak Rihanna için yazılmış, hatta sonra Adele’e gitmiş ve kimseler almamış. Oysa ki yine duygusu çok güçlü ve yangın gibi bir şarkı. Biz daha o şarkının acısını atlamadan bu kez yeni şarkısı ‘Unstoppable’ ayrıca can havliyle dinleniyor.

* * *

Velhasıl, yedinci albümde yine karnınıza yumruk gibi inen sözler ve melodiler döktürmüş Sia. Besteci, prodüktör ve söz yazarı zenginliği bir yana, son dönemlerde piyasada ne kadar süperstar varsa hepsinde Sia imzalı şarkılar görmeye devam ediyor olacağız üstelik.

* * *

Albüm, müzik endüstrisinin en prestijli dergileri Billboard ve Rolling Stone’dan tam puan aldı bile. Sia’nın epeydir ortak çalışmalar sürdürdüğü prodüktör Greg Kurstin ile yeniden buluştuğu albümde yer alan şarkıların yapım aşamasında, Sia’ya şarkıları yazarken eşlik eden isimler arasında Adele ve Kanye West var, daha ne olsun? Şarkılar arasında özellikle ‘First Fighting A Sandstorm’ parçasını aranızda seksenlerden Belinda Carlisle’ı sevenler varsa benim için ayrıca şöyle güzel bir hayal kurarak dinlesin.

Yeni albümde favorilerimden bir diğeri ‘Sweet Design’ ise şarkı söyleme isteği uyandırıyor ve müthiş enerjik bir şarkı, o enerji fazla gelince hele bir de dertlenince kendimizi kesmek için yeniden ‘Bird Set As Free’ ve ‘Unstoppable’ şarkılarına dönebiliyoruz.

Ben diyeyim, albümün paçalarından duygu akıyor.

Cenk Erdemhttps://twitter.com/shinyyylove

Cazkolik.com / 23 Şubat 2016, Salı

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cenk Erdem

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.