Fenomen dizi Squid Game'in müziklerini yapan caz eğitimli müzisyen?

Fenomen dizi Squid Game'in müziklerini yapan caz eğitimli müzisyen?

Netflix'in bir ayda 111 milyon kez izlendiği söylenen en popüler dizisi Squid Game'i izlemeyen kalmamıştır herhalde, ya da, en azından herkes duymuştur diyelim.

 

Dizi müzik kullanımıyla da ön plana çıktı ama kullanılan müzikler ve o müziklerin aranjörü ile ilgili fazla şey söylenmedi. BBC'nin klasik müzik dergisi yazarı Michael Bleek güzel bir iş yaparak bu konunun peşine takılmış ve ayrıntılı bir haber yayınlamış. Biz de onun haberinden kısa derleme yaparak merak edilenleri aktarıyoruz.

 

Dizinin yaratıcısı olan Hwang Dong-hyuk'un hayata geçirdiği dizi akılda kalıcı müziği kadar bazı orijinal melodileriyle de öne çıktı.

 

Diziyi anlatmaya gerek yok, herkes biliyor ama müziğini kimin yazdığını söyleyelim; Squid Game'in müziğini Güney Kore'nin en yüksek profilli multi enstrümantalist ve bestecilerinden Jung Jae-il yazmış. Bu isim size tanıdık gelmediyse yönetmen Bong Joon-ho'nun Oscar ödüllü "Parazit" filmini ya da ondan önceki "Haemoo" isimli filmi bilirsiniz işte, o filmlerin müziklerini yapan kişi Jung Jae-il.

 

Cazkolik okurları için önemli bilgi ise Jung Jae-il'in Seul'deki caz akademisinde okuması olacaktır. Daha 15 yaşında film müziği işlerine başlayan sanatçı buralarda pek tanınmasa da kendi ülkesinin Park Hyo-shin gibi yıldızlarıyla çalışıyor.

 

Squid Game'in dizisi aynı zamanda '23' olarak tanınan esraengiz görünümlü bir sanatçı olan Park Min-ju'nun da müziklerini kullanmış.

 

BBC yazarı Bleek'e göre ise diziyi müzik konusunda fenomen yapan şarkı ise bir halk şarkısı olan "Way Back Then" isimli müzik olmuş.

 

Squid Game'de kullanılan müzikler arasında bir de klasik müzik bestesi var, hangi beste o?

 

Hani dizide yarışmacıların her sabah uyandığı müzik olan beste Haydn'ın trompet konçertosunun üçüncü bölümü imiş.

 

Squid Game'in müzikleri dijital platformlarda yayında imiş, meraklısı oralardan bularak dinleyebilir.

 

Cazkolik.com / 27 Ekim 2021, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.