Netflix, yeni codec desteğiyle Android cihazlarda ses kalitesini etkili şekilde artırıyor

Netflix, yeni codec desteğiyle Android cihazlarda ses kalitesini etkili şekilde artırıyor

Netflix'in geçen sene test etmeye başladığı Shuffle Play (*) özelliği yaygınlaşırken, öte yandan, dünyanın en güçlü çevrim içi video hizmeti veren firmanın Android cihazlarda xHE-AAC ses codec bileşeni desteğiyle gelişmiş bir ses kalitesine ulaştığı belirtildi.

 

Bu yeni codec (**) bileşeni, daha rahat dinleme için dinamik aralığı korurken yüksek ses düzeyini nasıl normalleştireceğini de açıklayarak gürültülü ortamlara rağmen anlaşılırlığın artacağı belirtiliyor. Gürültülü ortamlarda netliği artırmanın yanı sıra, bu yeni codec, aynı zamanda sesin değişken hücresel bağlantılara uyum sağlamasına da olanak tanıyacak, bu nedenle, belirsiz veya zayıf bir mobil sinyal alsanız dahi sorunsuz dinleyebileceksiniz. Netflix, 2019 yılında önce ilk video tarafında geliştirdiği bu yeniliği ses için de uygulamaya başladığını belirtiyor.

 

Bu gelişmiş ses özelliğinden yararlanmak için Netflix'i xHE-AAC codec bileşeni için yerel desteğe sahip işletim sistemi sürümleri olan Android 9 veya sonraki sürümleri çalıştıran bir cihazda izlemek gerekiyor.

 

Codec, iOS 13 ve sonraki sürümlerin yanı sıra Amazon'un Fire OS 7 ve sonraki sürümleri tarafından da destekleniyor. Netflix'in kendi blogunda yeni codeci destekleyen diğer platformlara da uygulanacağını belirtiyor.

 

(*) Shuffle Play: İzleme geçmişinize göre uygun içerikleri karşınıza çıkaran uygulamadır.

 

(**) Codec: Veri ve sinyallerin dijital ortamda sıkıştırılarak kodlanması ve tekrar çözülmesini sağlayan bir yöntemdir.

 

Cazkolik.com / 26 Ocak 2021, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X