Netflix ve bilumum kopyalarından sıkılan sinema tutkunları için Festivalscope iyi bir alternatif olabilir

Netflix ve bilumum kopyalarından sıkılan sinema tutkunları için Festivalscope iyi bir alternatif olabilir

Kovid-19 salgını hayatın kurallarını alt üst ediyor. Alıştığımız, kendimizi ait hissettiğimiz ne varsa son bir yıl tümünden mahrum kaldık. Festivaller yok, konserler yok, klüpler kapalı, sinemalar kapalı, salonlar kapalı, her yer kapalı. İnternet istediğimiz çözüm değilse de elimizde başka bir şey yok ve biraraya gelmenin şimdilik tek yolu gibi görünüyor en azından salgın geçene kadar.

 

Görünen o ki bu salgın Netflix ve avaneleri tarafından dünyanın başına musallat edilmiş olabilir. Bu komplo teorisi giderek daha akla yakın geliyor. Şu an dünyanın elinde az sayıdaki çıkış kapısından biri gibi görünen bu nevi platformların çoğunun içi ne kadar izlersen izle hiç bir şekilde tatmin etmeyen boş filmler ve içeriklerle dolu. Müzikte de, diğer sanat dallarında da yeni alternatifler ortaya çıkmaya başladı. Festivalscope bunlardan biri.

 

Farklı ülkelerden 13 kişinin biraraya gelerek oluşturduğu Festivalscope AB destekli bir festival filmleri platformu. Yapmaya çalıştıkları işi "Uluslararası Film Festivalleri salgınla alt üst oldu ve çevrimiçi bir deney olan şey çoğu zaman bir hayatta kalma meselesi haline geldi. Festivalleri yeniden sinemalarda izlemeyi özlüyoruz, o zamana kadar, medya ortaklarıyla birlikte ve daha düşük maliyetlerle, onlara teknik ve promosyon imkanı sunarak, mümkün olan en iyi şekilde çevrimiçi olarak başlamalarına yardımcı olmak için çabalıyoruz. Dünyanın dört bir yanından film severler, birleşin! ve bağımsız sinemayı yaşatmak için çabalarımıza katılın! Cesur olun ve sizin için özenle seçilmiş yarının yeteneklerini keşfedin! Prestijli festivallerin programlamasını takip edin ve diğerlerini keşfedin!" diyerek özetliyorlar.

 

Platformda Türkiye'den film festivalleri de var. 17. Akbank Film Festivali, 40. İstanbul Film Festivali, Beykoz Kunduranın düzenlediği bir festival ve şimdi bunlara bir yenisi daha eklendi.

 

 

Kimseyi Geride Bırakma Film Günleri

 

 

Dünya Sağlık Örgütü, T.C. Sağlık bakanlığı ortaklığında Avrupa Birliği'nin finansal desteğiyle gerçekleşen "Kimseyi Geride Bırakma Film Günleri" bu platformda yayında.

 

Ücretsiz olarak izlenecek filmler Türkçe dahil farklı dillerde alt yazılı olarak gösteriliyor.

 

Cazkolik.com / 06 Nisan 2021, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.