Nezih Yeşilnil "Cinemascope Project 2011"i Nardis`te cazseverlerle buluşturdu

Nezih Yeşilnil "Cinemascope Project 2011"i Nardis`te cazseverlerle buluşturdu

Nezih Yeşilnil "Cinemascope Project" 2011


Müzik ve sinema iki büyülü sanat dalı iken alınan ve çalınmayan notalarıyla müzik, sinemanın etkisini arttıran en önemli faktörüdür. Hatta, zaman zaman filmin önüne geçtiği de olur. Hatırlayın, sessiz sinemanın sesi müzik idi. Nezih Yeşilnil bu önemli projesinde dünya sinema tarihine damgasını vurmuş unutulmaz film müziklerini kendi caz birikiminin süzgecinden geçirerek bambaşka bir lezzetle dinleyicisiyle buluşturuyor.

Üc büyük usta!


Basta Nezih Yesilnil, piyanoda Baki Duyarlar ve davulda Deniz Dündar. Geçmişten günümüze bir yolcululuğa dönüşen programın başlamasıyla sesler kesildi ve dikkatler sahneye döndü. Çıt çıkmadı… Bastan gelen ilk tınılar ve… Shindler List ile açılış yapıldı… Spielberg`in büyük yankı yaratan, insanlığın uğradığı yaşadığı inanılmaz trajediyi anlatan filmin müziği Yeşilnil`in düzenlemesi ile son derece etkileyiciydi. Daha sonra yine sinema tarihinin unutulmaz filmi Cinema Paradiso`dan Love Theme ile devam eden program akışında Windmills Of Your Mind, I Will Wait For You ve ilk yarının sonlarına doğru Pulp Fiction`dan Misirliou çalındı, izleyenleri coşturdu ve alkışların hepsini topladı.


Bütün gece bizlere gerçek anlamda müzik ziyafeti yaşatan trio, caz sanatçımız ve ressam Ayşegül Yeşilnil’in sahneye davet edilmesiyle daha da büyüleyici bir havaya büründü. Uzun zamandan beri sahnelerde görmeyi özlediğimiz Ayşegül Yeşilnil’in You’d Be So Nice To Come Home To isimli şarkıda gösterdiği performans ve muhteşem scat (doğaçlama) sonrası alkışlarımız bu kez onun içindi. Yakın geçmişte yaşadıkları film konusu olacak kadar sıradışı idi. Bir caz şarkıcısının başına gelebilecek en trajik vakayı yaşamış ve işitme duyusunu yitirdikten sonra uzun süren tedaviler sonucu yeniden duymaya başlamıştı. Bunu ise sadece müziğe olan güçlü tutkusu, iradesi ve inancı ile başarmıştı. Rahmetli caz ustamız Erol Pekcan`ın "Ayşegül Yeşilnil sadece kendisi gibi söylüyor" sözleriyle taçlandırdığı Cazın Kraliçesi. Sahneye çıkmasıyla havanın birdenbire değişmesi gözlerden kaçacak gibi değildi. Yüksek duygusu ve enerjisi, şaşırtıcı ritm oyunları, dinamizmi, sahiciligi ve içtenliğiyle yine bizlerleydi. Meğer ne kadar özlemişiz sanatçımızı. Meğer o da ne kadar çok özlemiş bizleri. Yakında harika projelerle dinleyicileri ile buluşacağının müjdesini ise ilk ben vermek istiyorum.


Ve... Evet, yeniden Ayşegül Yeşilnil... Seni çok özlemişiz şimdi artık yeniden sahne zamanındır diyoruz!


Bu arada, Nezih Yeşilnil`in usta müzisyenliğinin yanı sıra usta bir eğitmen olmasınında lüksünü yaşıyor dinleyicileri. Çünkü aralarda müziklerin hangi filme ait olduğu, bestecileri, kimi zaman oyuncuları hakkında verdiği değerli bilgiler ile az sonra yorumlanacak olan şarkının anlamı kuvvetleniyor ve daha da içine giriliyor çalınan her bir notanın. Henry Mancini, Michel Legrand, Antonio Carlos Jobim ve tüm besteciler saygı ile anılıyor. Nezih Yeşilnil`in sahnedeki hakimiyeti, bilge ve sevimli enerjisi "sanatçı olunmaz sanatçı doğulur" cümlesini hatırlatıyor.


Bana büyük sürpriz olan ve heyecanlandıran, latin yorumu ile The Shadow Of Your Smile, caz müzisyenlerinin yaşamını anlatan harika filmin aynı adlı şarkısı Around Midnight, Moon River, Black Orpheus, A Felicidade ve daha nice şarkı ile o filmleri sanki yeniden izliyor ve yeniden keşfediyoruz. Nezih Yeşilnil Trio yılların uyumu sonucu tek kişi tek nefes gibi... Her birinin yapmış olduğu yüksek kalitedeki seçkin sololar bizleri düşsel yolculuğa çıkarıyor. Bambaşka renklere, bambaşka dünyalara ve bambaşka zamanlara. Bu kıymetli müzisyenlerimizin ve projenin gerek yurt dışındakı gerek ülkemizdeki en önemli caz festivallerinde konserler vermesinin muhteşem olacağını düşünüyorum. ?Duygularımı böylesine yükselten gerçekten çok emek verilmiş bir konseri dinleyebilmiş olmanın mutluluğunu ve ayrıcalığını düşünüyorum.


Ve, Yeşilnil çifti için şu cümleleri düşünüyorum...


Başarı, sadece ideallerinin peşinden giden insanlarla beraberdir ve dünya sanat tarihi, er ya da geç taviz vermeksizin sanat yapan gerçek sanatçıları yazar. Zaman içerisinde yücelen gerçek sanatçıları. ?Bu seçilmiş olan en uzun, en zor ama en onurlu yoldur. "Onlar yaşamak için müzik yapmıyorlar, onlar müzik yapmak işin yaşıyorlar..."


Leyla Diana Gücük


Cazkolik.com / 01 Mart 2011, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Leyla Diana Gücük

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

  • Gulten Yilmaz
    08 Mart 2011 Salı 04:48

    Cok tesekkurler sevgili Yesilnil"ler ve cok tesekkurler sevgili Leyla Diana Gucuk. Ne guzel anlatmissiniz degerli sanatci dostlarimizi. Titiz calismanin urunu olan ve mutlaka yasamak istedigim geceyi kacirmis oldugum icin cok uzgunum. Yazi sayesinde pismanligim daha da artti. Umarim gelecek sefere daha erken haberdar olur ve ayni keyfi bende yasarim. Gulten Yilmaz

    Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.