Norveç`in yetiştirdiği en iyi caz şarkıcılarından, bol ödüllü Silje Nergaard 18 Mart akşamı Zorlu Center`da.

Norveç`in yetiştirdiği en iyi caz şarkıcılarından, bol ödüllü Silje Nergaard 18 Mart akşamı Zorlu Center`da.

Kuzey cazı deyince aklımıza çoğunlukla triolar, quartetler, Esbjörn Svensson`lar, Tord Gustavsen, Jan Garbarek, Lars Danielsson ve daha bir çok isim geliyor olabilir ama kuzey ülkelerinin en az bu isimler kadar baskın öneme sahip bir de kadın caz şarkıcıları ekolü var. Üstelik bu ekol (eğer hayattaysa) şimdilerde doksanlı yaşlarını yaşayan Nora Brockstedt gibi eski kuşak isimlerin yanında Radka Toneff gibi yaşıyor olsaydı altmışlarını sürecek orta nesillerin devam olarak bir çırpıda onlarca sayabileceğimiz bir dolu başarılı ve özellikle kadın caz vokalisti ile bambaşka ve güçlü bir damara sahip. Bir anlamda Avrupa caz sahnesinin gidişatını da yönlendiren isimler hepsi. Örneğin, İngilizlerin, Fransızların kadın az vokalinde belirgin bir ağırlığı yoktur, İtalyanların kısmen ama kuzeyin caz damarı bambaşka...

Kuzeyin bol ödüllü uluslararası sesi Silje Nergaard 18 Mart akşamı Zorlu Center`da konser verecek.

Bir anlamda yukardaki bölümü lafı Silje Nergaard`a getirmek için kaleme aldık. Yaklaşık yirmi yıldır, Avrupa caz sahnesinin en önemli seslerinden Silje Nergaard iki yıl önce yayınladığı son albümü "Unclouded"dan parçalar da içinde olmak üzere geniş ve başarılı kariyerinden örnekler vermek üzere 14 Mart akşamı Zorlu Center`ın bu yıla (ve gelecek yıllara) damgasını vuran/vuracak salonunda olacak.

* * *

İkibinlerin başlarında ard arda yayınladığı "At First Light" ve "Nightwatch" isimli çalışmalarla sadece Avrupa`da değil, dünyanın uzak ucu Japonya`da da büyük yankı yaratan güzel şarkıcının jazzy pop besteleri kendisine dünya çapında büyük bir ün getirdi. Bu sıralar Al Jarreau, Joni Mitchell gibi isimlerle aynı sahneleri paylaşan Nergaard ilk çıkışını taa 1984 yılında Molde Caz Festivali`nde yaptı. Aynı yıl ilk solo albümünü yayınlayan Nergaard`ın kariyeri kesintisiz süren isimler arasında oldu hep. Doksanların başında söz yazarı ve besteci Richard Niles ile İngilizce sözlü albümler kaydeden Nergaard doksanların ortalarında Norveç kökenlerine ve diline dönük farklı albümler kaydetmeyi de ihmal etmedi.

* * *

Nergaard`ın 2000 yılında kaydettiği "Port of Call" uluslararası üne sahip olmasının önemli basamağıdır. Albüm, Norveç listelerinde hep üst sıralarda kaldı. Almanya ve diğer Kuzey Avrupa ülkelerinde de öyle. 2001 yılı albümü "A First Light" ile Spellemannprisen yılın müzisyeni ödülünü kazandırdı. 2007 ve 2009 yıllarında yayınladığı albümlerden parçaları sürekli Top Ten listelerinin müdavimi oldu. 2005 yılında "Be Still My Heart" ile kariyerinin en önemli işlerini bir albümde topladı.

* * *

Liste böyle daha epey uzayabilir. Yirmi yılı aşan kariyerinde bir başkasına nasip olmayacak denli yoğun ve önemli başarılara imza atan Silje Nergaard 14 Mart akşamı Zorlu Center`da İstanbullu cazseverlerle buluşacak. İstanbullu cazseverin vokal caza ne kadar bağlı olduğunu biiyoruz, o zaman duyduk duymadık demeyin ve bir an önce bitmeden biletlerinizi alın diyoruz.


Tarih: 18 Mart 2014
Mekan: Zorlu Center PSM, Drama Sahnesi
Bilet Fiyatları: 49 TL, 75 TL, 99 TL

Zorlu Center PSM’den öğrencilere jest!
Zorlu Center PSM, sanatsever gençleri de düşünerek limitli öğrenci biletlerini satışa sunuyor. Sevdiği müzisyeni dinlemek, Broadway Show’larını izlemek ya da farklı gösterileri Zorlu Center PSM’de takip etmek isteyen öğrenciler, performans günü 10.00 – 12.00 saatleri arasında, 20 TL’ye bilet alabilecek!


Cazkolik.com / 12 Mart 2014, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.