Önder Focan yeni albümü 'Nu Book' ile 'book' serisi albümlerini dörtledi

Önder Focan yeni albümü 'Nu Book' ile 'book' serisi albümlerini dörtledi

Caz gitarın usta sanatçısı Önder Focan 2012 yılında başladığı 'book' serisi albümleri dörtledi. Caz şarkıcısı Meltem Ege ile caz şarkıları albümü 'Songbook'u Şenova Ülker, Bulut Gülen, Ozan Musluoğlu ve Ferit Odman ile sekiz yıl önce yayınlayan Focan, ilk albümden dört yıl sonra 'book' serisinin ikincisi 'Funkbook' albümünü yayınlamıştı. Albümde Focan'a 'nefesli kardeşler' Anıl ve Batu Şallıel ile birlikte Ercüment Orkut, Mehmet Özen ve Erhan Seçin gibi tecrübeli isimler eşlik etmişti. 'Funkbook'un kardeşi diyebileceğimiz yine Focan'ın 'A La Turc' projesinden 'Çeçen Kızı', 'Haydar Haydar', 'Ayrılık', 'Ah Bir Ataş Ver' gibi unutulmaz şarkıların funk versiyonlarını Şallıel kardeşler, Erhan Seçkin, Mehmet Özen, Halil İbrahim Işık'lı kadroyla 2018 yılında yayınlamıştı.

 

'Book' dörtlemesinin sonuncusu 'Nu Book' yayınlandı

 

Devamında ne gelir bilmiyoruz ama Önder Focan 'book' albüm serisiyle hepsi peşisıra dinlenmesi gereken bir seri oluşturdu. 'Book' kelimesinin önüne eklenen kelime albümün tarzı. Önce şarkı albümü, ardından funk müzikler ve şimdi 'NU' kelimesinde simgelenen, gitarın merkeze yerleştiği daha chill out bir caz bekliyor müzikseverleri.

 

Serinin ilk albümü 'Songbook'ta Meltem Ege'nin sesi başroldeydi, ikinci albüm 'Funkbook'ta funk tarzın olmazsa olmazı nefeslilerin güçlü sesleri yankılanıyordu, üçüncüde bu seslere bizden şarkılar eşlik etti, serinin bu son çalışmasında ise başrolde Focan'ın ustalıklı gitarı var.

 

Focan'ın albümlerinde hayatından izler var

 

Önder Focan özünde besteci bir sanatçı. Virtüözitesi kadar besteciliği de eşit derecede ön planda. Bestecelik bir nevi hayatını anlatmak gibidir. Yazarın yazması, ressamın resmi gibi. Eserlere bakarak sanatçının takibini yapabilirsiniz. Focan'ın bestelerinde de hayatına dönük keskin izler bulmak mümkün olduğu gibi hepimizin içinde yaşadığı bu hayatın müzikal karşılığını bulmak da mümkün.

 

Albümün dördüncü çalışması, efsanevi Gershwin bestesi 'Our Love is Here to Stay' haricinde diğer besteler Focan imzalı çalışmalar. Ve en önemlisi, tüm müzikler Focan'ın ustalıklı tonunda gizli ve tamamı bu topraklara ait duyguları derleyen notalardan oluşan özgün ifadeler. Salgın nedeniyle sıkıntılı geçen ayların ardından Focan'ın yeni albümü 'Nu Book' cazseverlerin ruhuna iyi gelecek türden bir çalışma.

 

Cazkolik.com / 08 Ağustos 2020, Cumartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.