Salgın günlerinin kazancı yakın geçmişten gelen mütevazı bir hazine; Teneffüs

Salgın günlerinin kazancı yakın geçmişten gelen mütevazı bir hazine; Teneffüs

Bilgi Üniversitesi caz bölümünün Türkiye caz sahnesine katkılarını daha yeni Ahmet Uluğ ile "Dün Bugün Yarın" albümüne dair röportajda konuşmuşken bu albümün saklı bir mütevazı caz varlığı olarak dijital platformlarda yerini bulması salgın günlerinin sevinç yaratan kazancı sayılmalı.

 

Albüm 13 yıllık geçmişe sahip bir çalışma. Muhtemelen tümü aynı okulda okuyan okul arkadaşları Serhan Erkol (alto saksafon), Barış Ertürk (tenor saksafon), Tunç Çakır (vibrafon), Ahmet Türkmenoğlu (kontrbas) ve Ediz Hafızoğlu'ndan (davul/perküsyon) oluşan "Teneffüs" grubunun adı bile okul günlerine gönderme ya da o günlerden kalma.

 

Bugünün usta müzisyenleri olan "Teneffüs"çüler bir öğrenci kaydı ve performansından epey daha fazlasına imza atmışlar albümleriyle o tarihte. Albüm kaydı 2007 görünüyor ama mix/mastering çalışması ile yayınlanması yeni, bu sebeple, bu yıla ait bir albüm olarak görmemiz gerek.

 

Alto ve tenor saksofonun rekabetçi olmayan ton farklılıklarının bestelere katkısıyla caz albümlerinde sık rastlamadığımız Tunç Çakır'ın vibrafonunun sesi yankılatan atmosferik etkisi ve vibrafon soloya girdiğinde nefesli tansiyonunu azaltan geçişleri dinleyene keşke bu icralara Türkiye'de daha sık rastlasak dedirtiyor.

 

"Teneffüs"çülerin "Sabah İçin" albümü doksanların Branford Marsalis tarzı post bop soundlarını hatırlatan müzikleriyle dinlerken insan bu ekibi keşke sahnede izlesek ve kadroyu hiç bozmadan albümleri çoğaltsalarmış diyesi geliyor.

 

Cazkolik.com / 14 Aralık 2020, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.