Online müzik endüstrisinde İngilizce'nin tahtı yıkılıyor mu?

Online müzik endüstrisinde İngilizce'nin tahtı yıkılıyor mu?

Sosyo politik ve sosyo ekonomik olarak dünya düzeninin batıdan doğuya kaydığını söyleyenlerin iddialarına müzik sektöründen destek geldi. Music Business Worldwide isimli portal yayınladığı yeni haberde, dünya üzerinde online müzik dinleme platformlarındaki geleneksel İngilizce hakimiyetinin değişmeye başladığını gösteriyor. Haberin ayrıntılarını aşağıda okuyabilirsiniz.

 

 

Müzik akış endüstrisinde herkesi şaşırtan istatistikler İngilizce'nin hükümdarlığının sarsıldığını gösteriyor

 

 

İngilizce sözlü müziğin online yayın hizmetlerinde küresel olarak giderek küçülen pazar payı, piyasa denetçisi firma Luminate'in 2023 yıl sonu hazırladığı raporunda yer verdiği istatistiklerle net bir şekilde vurgulandı.

 

Luminate'e göre, iki yıl önce, dünyanın en iyi 10.000 streaming parçası (ses + video dahil toplam isteğe bağlı akışlar) arasında İngilizce içeriğin yıllık payı %67 idi.

 

Bir sene sonra aynı pazar payı önce %62,1'e, geçen sene ise %54,9'a geriledi.

 

Eğilim çizgilerine bakıldığında er ya da geç %50'nin altına düşeceğini söylemek mümkün.

 

Bu rakamları tersine çevirirsek eğer İngilizce olmayan müzik, 2023 yılında dünya çapındaki en iyi 10.000 isteğe bağlı akış parçasındaki akışların %45,1'ini almıştı. Luminate'e göre, geçen sene 10.000 parça arasında ilk 5 dil İngilizce %54,9 iken, İspanyolca %10,1, Hintçe %7,8, Korece %2,4 ve Japonca %2,1 olmuştu.

 

İlginç şekilde, Latin müziğin küresel çapta devam eden başarısına rağmen İspanyolcanın 10.000 isteğe bağlı akış parçasındaki payı 2023 yılında azaldı, 2021'de %12,4 iken geçen sene %10,1'e geriledi.

 

Peki, bu rakamların ardındaki büyük hikâye nedir?

 

Bu hikâyeyi anlamak için Hindistan'a gitmemiz gerek.

 

 

Hindistan dünyanın en büyük streaming pazarı olmak üzere

 

 

 

Luminate, Hintçe müziğin dünyanın en iyi 10.000 streaming parçası (ses + video dahil isteğe bağlı akışlar) içindeki pazar payının 2021 yılında %3,8 iken 2023 yılında %7,8'e yükselerek iki kattan fazla arttığını bildiriyor.

 

 

Peki, Hintçe'nin pazar payı niye bu kadar hızlı artıyor?

 

 

Cevap için Hindistan'daki toplam müzik akışı hacmindeki artışlara bakmak yeterli.

 

Luminate firmasının verilerine göre Hindistan 2023 yılında isteğe bağlı müzik akışı verilerinde toplam 1 trilyonun biraz üzerini görmeyi başardı.

 

Bu rakam, ABD'nin 1,454 trilyonluk çalım rekorunun ardından dünyanın en büyük ikinci yıllık akış hacmiydi. Ayrıca, üçüncü sıradaki ülke Brezilya'dan üç kat daha büyüktü.

 

Bu iki ülke bu sene benzer düzeyde akış hacmini yakalarsa eğer Hindistan ABD'ye biraz daha yaklaşmış olacak.

 

Peki, ABD'deki yıllık müzik dinleme hacim artışı önümüzdeki 12 ay içinde yavaşlarsa ki birçok kişi bunun olacağını öngörüyor ve Hindista'da bu artış marjını sürdürürse kısa süre içinde Hindistan dünyanın en büyük online müzik yayın dili ve ülkesi halie gelebilir.

 

Müzik sektörüne yönelik haberlerimizi bu linkten okuyabilirsiniz.

 

Cazkolik.com / 24 Ocak 2023, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.