Paquito D’Rivera; Latin müziğin caz ve klasik müzikle aşkından doğan bir dahi

Paquito D’Rivera; Latin müziğin caz ve klasik müzikle aşkından doğan bir dahi

İş-Sanat 2009’un ilk büyük konserine imza atmaya hazırlanırken sahnesinde latin müziğin caz ve klasikle aşkından doğan bir büyük müzisyene yer veriyor; Paquito D’Rivera. 29 Ocak Perşembe günü saat 20.00’de ki konser için elinizi çabuk tutun, zira biletler bitmiş olabilir. Olağanüstü kariyerinde 30’dan fazla albüm, Grammy ödülü ve en çok satan müzisyen payeleri bulunan bir müzik devi D’Rivera. Küba doğumlu müzisyen tam bir dahi çocuk olarak başladı hayatına. Henüz 10’lu yaşlarında dahi bestelediği müzikler şaşırtıcı yeteneğini gözler önüne seriyor, herkesi kendine hayran bırakıyordu.


Türlere ve kategorilere meydan okuyan ve gerçek bir caz, Latin ve klasik müzik dehası olarak tanınan Paquito D’Rivera, müzikseverlerin uzun yıllar unutamayacakları bir konser için İş Sanat’ta.


1970’li yıllarda caz, rock, klasik ve geleneksel Küba müziğinin karışımından ortaya çıkan patlayıcı etkili müziklerini yapan gruplarına Arturo Sandoval, Paquito D’Rivera ve Chuco Valdes gibi isimler gruplarına Irakere adını verdiler ve tüm yetmişler boyunca dolaşıp konser verdikleri Amerika, Avrupa dahil heryerde büyük bir ilgi ve başarı kazandılar. Aynı yıllarda Irakere olarak defalarca Grammy adayı oldular. Kuruluşundan itibaren Irakere’nin içinde bulunan D’Rivera bu grubun aynı zamanda kurucu eş başkanıydı da.


Şimdiden tarihe geçmiş caz kariyerinin yanı sıra klasik müzik alanındaki başarılı çalışmalarıyla da bilinen Kübalı alto sax ve klarinet ustası Paquito D’Rivera, 29 Ocak Perşembe akşamı İş Sanat’ta İstanbullu hayranlarıyla buluşacak. Küba’nın dünya müzik sahnelerine kazandırdığı müzisyenlerden biri olan D’Rivera, kendine özgü soundu ile Latin cazın en iyi temsilcileri arasında yer alıyor.


Otuzu aşkın solo kaydıyla verimli bir kariyere sahip olan D’Rivera’nın çalışmaları, Afro-Küban ritim ve melodilerinden yola çıkarak, pek çok etkiyi bünyesine alan “eklektik” denilebilecek bir müzik dağarcığı oluşturuyor. Latin cazını Güney Amerika’nın sayısız müzik geleneğiyle buluşturan Paquito D’Rivera, kurduğu güçlü müzikal cümleler ve tiz seslerdeki teknik maharetiyle dikkat çekiyor.


Cazcı olduğu kadar klasik müzikçi


Paquito D’Rivera’nın caz ve Latin müziklerinin yanı sıra klasik müzik alanında da yoğun çalışmaları bulunuyor. Öyle ki ünlü çellist Yo-Yo Ma, 2003 yılında D’Rivera’nın üç oda müziği bestesini canlı kaydederken; D’Rivera’da Yo-Yo Ma’nın son albümünde ünlü çelliste eşlik etti. Bu çok yönlülüğü nedeniyle dünyada hem latin caz hem de klasik kategorilerinde Grammy kazanan tek sanatçı unvanına sahip olan D’Rivera, son albümü “Funk Tango” ile 2008 yılının “En İyi Latin Caz Ödülü”nü kazandı.


Tipik bir dahi çocuk


4 Haziran 1948’de Havana’da dünyaya gelen D’Rivera, beş yaşından itibaren babasının gözetiminde müzik öğrenimine başladı. Daha sonra klasik müzik ve caza yöneldi. 12 yaşında Havana Konservatuarı’nda klarinet eğitimi alan sanatçının adı 19 yaşına geldiğinde klarinet ve saksofon ustaları arasında anılmaya başlandı. Çok genç yaşta Küba Ulusal Senfoni Orkestrası ile çalışma olanağı bulan sanatçı, ünü Küba sınırlarını aşınca 1981’de ABD’ye yerleşti. D’Rivera, Amerika’ya göç ettikten sonra Gillespie, Amram, Bauza gibi efsane ustalardan büyük destek gördü ve bebop, klasik ve Latin müziklerinin her birine dönük olağanüstü yeteneğini yansıttığı albümleriyle hem yorumcu hem de besteci olarak caz tarihine geçti.


Cazkolik.com / 24 Ocak 2009, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X