Piyanist Enrico Pieranunzi ile şef Michele Corcella'nın albümü John Lewis üzerinden Blues ve Bach ilişkisi üzerine yeni bir sayfa açıyor

Piyanist Enrico Pieranunzi ile şef Michele Corcella'nın albümü John Lewis üzerinden Blues ve Bach ilişkisi üzerine yeni bir sayfa açıyor

 

Enrico Pieranunzi, Orchestra Filarmonica Italiana "Blues and Bach - The Music of John Lewis"

 

 

Enrico Pieranunzi olgunluk döneminin en verimli günlerini yaşıyor. İtalyan piyanist ve bestecinin geçen yaz İstanbul Caz Festivali'ndeki konseri izleyenleri hayli etkilemişti. Aradan fazla zaman geçmeden sanatçının kariyerinde önemli yer tutacağına inandığım özenli bir albüm yayınlandı; "Blues and Bach - The Music of John Lewis".

 

Michele Corcella yönetimindeki Orchestra Filarmonica Italiana ile Enrico Pieranunzi'nin birlikte kaydettiği albüm The Modern Jazz Quartet'in kurucularından efsanevi piyanist ve besteci John Lewis'in besteleri merkezinde klasikle caz müziğin ortak etkileşim alanına yönelik birbirinden güzel yorumlarla dolu.

 

The Modern Jazz Quartet'in müziği yüz yılı aşan caz tarihinin başlarında George Gershwin'in "Rhapsody in Blue" ile başlayan klasik müzikle ortak müzikal zemin arama çalışmasının merkezinde yer alıyordu. Lewis de piyanist ve besteci kimliğiyle dörtlünün müziğinin hak sahiplerinden biri olmuştu.

 

Piyanist ve besteci olarak Pieranunzi'nin, önceki nesil meslektaşı Lewis'e dair hassasiyeti başarılı sonuç verdiği gibi caz ve klasik füzyon repertuvarının son dönem en önemli çalışmalarından biri bence. Birçok caz müzisyeni, klasik müzikte, özellikle J.S. Bach'ın müziği üzerinde yeni hareket alanları yaratmayı sevmiştir. Bach'ın besteleri caz için yeni doğaçlama alanlar sunması John Lewis, Jacques Louissier, Keith Jarrett ve Brad Mehldau gibi farklı nesilden piyanistlerin sık yöneldiği bir alan oldu.

 

Lewis'in ölümünün üzerinden yirmi yıldan fazla zaman geçti. Pieranunzi ve şef Corcella yönetimindeki Orchestra Filarmonica Italiana ve The Modern Jazz Quartet'in de yöneldiği Bach müzikleri, Lewis ve arkadaşlarının 1972 yılında caz tarihinin en güzel albümlerinden biri olan "Blues on Bach" albümünü bize kazandırmıştı.

 

Şef Corcella ve Pieranunzi "Blues and Bach" albümünde seslendirdikleri John Lewis bestelerini, Pieranunzi'nin caz triosu ile yaylı çalgılar beşlisi ve nefesli beşlisinden oluşan bir orkestrayla kaydetmiş.

 

Challenge Recors firmasından çıkan "Blues and Bach - The Music of John Lewis" albümü, Pieranunzi'nin, John Lewis'in Blues ve Bach sevgisi eksenindeki müzikleriyle yeni bir karşılaşmadan doğan tecrübesinin güzel sonuçlarıyla tanıştırıyor bizi.

 

Albüm: Blues Bach - The Music of John Lewis
Müzisyenler: Enrico Pieranunzi, Orchestra Filarmonica Italiana, şef Michele Corcella
Çıkış Tarihi: 13 Ocak 2023
Firma: Challenge Records

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 01 Mart 2023, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.