Piyanist Ryuichi Sakamoto`nun sanatçı olarak tüm sadeliğini yansıtan albümü

Piyanist Ryuichi Sakamoto`nun sanatçı olarak tüm sadeliğini yansıtan albümü

Farkındasınız veya değilsiniz, ancak eminim ki iyi bir müzik dinleyiciyseniz Ryuichi Sakamoto’nun ritim cevherlerine öyle ya da böyle kulak misafiri olmuşsunuzdur. Zira bu Japon müzisyen Bertolucci, Oliver Stone, Pedro Almodovar ve Brian De Palma gibi yönetmenlerin bol ödüllü filmlerine müzik yazmış bir kişilik. “The Last Emperor” adlı filme bestelediği eserler onu Oscar ile tanıştırdı. Öte yandan “Merry Christmas”, için yazdığı eserler ise BAFTA ödülü ile kucaklaşmasına vesile oldu. Ancak bu Japon besteci, aranjör, piyanist ve yapımcının en büyük hüneri müziksel ve teknolojik sınırları aşıp kulakları hayrete düşürecek harmanlamalara sokulabilmesi. Pek çok farklı müzik stillerine sokulup deneyler yapan sanatçı her birinde başarıya ulaştı. Böylece kendisine hem popüler, hem dünya müziği, hem orkestra, hem klasik, hem caz, hem elektronik hem de film müziklerinde haklı bir konuma ulaştı. Bu yazdığım stillerin hiçbirine bağlı kalmayıp ritim serüvenine hala devam eden Sakamoto, müziksel ifadeyi sonuna kadar savunarak çalışmalarını sürdürmekte.

 

Bu bağlamda raflarda yerini alan “Playing The Piano” otuz yıldan beri müzik yapan Sakamoto’nun tüm bestelerinin ilk çıkış enstrümanı olan piyanodaki bestelenişlerini bu çalışmada bize sunuyor. Sanatçının her bestesini ilk dinlediği versiyonları artık bizlere ulaşabilir durumda. Solo kariyeri ve Yellow Magic Orchestra adlı ekibi ile yaptığı müzikler ile Japon ezgilerini Batı’ya taşıyan sanatçı bu süreçte pek çok müzisyen ile çalışma fırsatı yakaladı. Bunların arasında David Bowie, David Sylvian, David Byrne, Iggy Pop ve Youssou N’dour sadece birkaçı.

 

 

Standart formatta on iki besteden oluşan “Playing The Piano” sanatçının tüm sadeliğini yansıtan bir albüm. Adından da anlaşılacağı üzere Sakamoto karşımıza solo piyano ile çıkıyor. Japonya’daki canlı performansları sürecince kaydedilen bestelerden oluşan bu albüm, sanatçının dünyaya mal olmuş eserlerinin solo piyano yorumlarından oluşmakta. Bunların arasında ‘The Last Emperor’, ‘Merry Christmas’ ve ‘Mister Lawrence’ sadece birkaçı. Orijinallerini çağrıştıran bu minyatür tonal şiirsel besteler dinleyeni rahatlatırken aynı zamanda tetikleyici özelliklere haiz. Günümüz müzik dünyasındaki en olağanüstü müzisyenlerinden biri olan Sakamoto’nun arşivine sorumlu ve algılanabilir bir giriş.
Albümdeki müzik gerçek sanat, melankoliğin ve huzurun derinliklerinden çıkıp gelen kavrayıcı özelliklere sahip. Gerçek ve dürüst; içerdiği ritim zenginliği dinleyeni büyülemekten öte teşvik edici. Direkt müzik damarlarınızda akıyor, atoniliteyi yok edip melodinin büyüsüne dinleyeni bırakıyor. Müzik bundan daha mutlak ve yetkin olamaz. Ne dinlemek gerektiğinizi size zorlanmadan deklere ediyor. Müziğe yol açın zira bundan daha derinleşmesi zor.

 

Birinci Disk
01 Amore
02 Merry Christmas Mr. Lawrence
03 A Flower Is Not A Flower
04 The Sheltering Sky
05 Tamago 2004
06 The Last Emperor
07 Tibetan Dance
08 Thousand Knives
09 Riot In Lagos
10 Reversing
11 Mizu No Naka No Bagatelle
12 Bolerish

 

İkinci Disk
01 Hibari
02 Hwit
03 Still Life
04 In The Red
05 Tama
06 Nostalgia
07 Firewater
08 Disko
09 Ice
10 Glacier
11 To Stanford
12 Composition 0919

 

Zekeriya S. Şen

Cazkolik.com / 23 Eylül 2013, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Zekeriya Şen

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.