Caz müzisyenlerinin birbirleriyle ilişkileri

Caz müzisyenlerinin birbirleriyle ilişkileriBöyle yazınca dedikodu gibi oldu ama o bizim işimiz değil, bahsedeceğim linkedjazz.org, ben de twitterda İbrahim Yazıcı'nın paylaşımında gördüm ve bayıldım. Kim yapmış bilmiyorum ama ortaya deli gibi bir iş çıkmış. Amerikan caz dünyasının tüm isimlerinin birbirleriyle bağlantısı sosyal ağ olarak düzenlenmiş. Benim burdan anlatmam imkansız hemen tıklayıp bakmanız lazım. Ayrıca, Fixed, Similar, Gender ve Dynamic olarak 4 ayrı sekmede de ayrıntılandırılmış. Diyelim Roy Haynes, benim tam karşımda şimdi o var, Haynes'in fotosunun üzerine mouse ile gelince önce sanatçı hakkında Wikipedia'dan küçük bir info penceresi çıkıyor sonra Roy Haynes'ten uzanan onlarca mavi çizgi görüyorsun, her bir çizgi onunla çalan müzisyenlere ulaşıyor sonra onları da istersen inceleyebiliyorsun, bu şekilde başında epey vakit geçirebileceğin deli bir iş olmuş. Bir de, yanlış anlamadımsa, o kişinin temas halinde olduğu isimlerle temas yoğunluğuna göre diğer kişilerin resimleri büyüyüp küçülüyor. Dediğim gibi benim burada izah etmem zor en iyisi siz bakın.


Cazkolik.com / 22 Mart 2020, PazarCaz dünyasının korona virüsten ilk kaybı
Dünyayı kasıp kavuran, hayatı donduran korona virüs salgınına caz dünyası ilk kaybını verdi. Dün akşam saatlerinde gelen haberde yirmi yılı aşkın süredir Madrid'de yaşayan Arjantinli saksofoncu Marcelo Peralta 59 yaşında hayatını kaybetti. Peralta, İspanya ve Arjantin dışında fazla tanınan bir sanatçı değil. Avangart eğilimli yenilikçi bir yaklaşımı olduğu belirtiliyor. Ölümü arkadaşı tarafından duyurulmuş. Grip belirtileriyle hastaneye başvuran sanatçının testler sonucu salgın hastalığı kaptığı anlaşılmış. Müziğinde Arjantin folk soundlarının özgür cazla geleneksel müziklerin kaynaşmasını isteyen Peralta Madrid'e yerleşmesinin ardından kendi dörtlüsünü kurmuş. Arada eğitmenlik yapan ve sık sık Güney Amerika'yı ziyaret eden sanatçı Madrid's School of Creative Music isimli okulunda doğaçlama ve caz dersleri veriyormuş.


Cazkolik.com / 21 Mart 2020, Cumartesi


Tony Allen ve Hugh Masakela'nın kayıp kayıtları albüm olarak yayınlandı
Yirminci yüzyılın ikinci yarısı Afrika'dan çıkmış önemli müzisyenler arasında davulcu Tony Allen ile 2018'de ölen Güney Afrikalı trompetçi Hugh Masakela'nın kaydedildiği bilinmekle birlikte yayınlanması akla gelmeyen bir kaydı 20 Mart günü "Rejoice" adıyla yayınlandı. Bu iki önemli sanatçı on yıllar diliminde zaman zaman biraraya geldiler ama onları daha çok kendi adlarına yaptıkları işlerle dinledik. Yazılanlara bakılırsa Tony Alen bu kaydı hatırlamakla birlikte terkedildiğini düşünmüştüm diyor. Kayıtlara yapan kişi ise Nick Gold. İkisinin birlikte çalmayı çok istediğini biliyordum ama biraraya gelmeleri sorun oluyordu. Aynı anda aynı şehirde olacakları bir dönemi gözüne kestiren Gold hemen bir stüdyoya iki günlük rezervasyon yaptırır. Aslında amacı ikisinin ortak soundunu tecrübe etmektir. Kayıtlar yapılır ve elde öylece yıllarca kalır. Ta ki şimdiye kadar. Gold, bu kaydı özel yapan şeyin ikilinin müziklerindeki minimalizm olduğu fikrinde. Kayıtlara Damon Albarn da destek vermiş. Allen albüm yapılırken davullara dokunulmamasını istemiş. Albarn ise yaratıcı ama gösterişsiz, baskın ama müdaheleci değil diye tanımlıyor bugün yayınlanan albümü.


Cazkolik.com / 20 Mart 2020, Cuma


Miles Davis hakkında bir soru?