Best of 2019

Best of 2019

Yıla damga vuran albümler

Best of 2019

Pazartesi sabahı, 2013 yılından beri hazırladığımız Cazkolik Best of 2019 dosyamız yayına girdi. Listeler için ilk okur yorumu sevgili Devrim Dikkaya’dan geldi. Kendisi de iyi bir müziksever, yazar ve radyo programcısı olan Dikkaya yorumunda ‘o kadar önemli bir hizmet ki bu listeler’ diyor, tam da hissettiğim bu. Teşekkür ederim. Bir müziksever olarak müzikte bütün yılın hasatı diyorum bu dosyaya. Keşfettiğim o kadar çok yeni albüm oluyor ki, güya kendimi yeni albümleri yakından takip eden biri olarak bilirim, nerdee... yetişmek imkansız. Yazının girişinde Cazkolik olarak katkıda bulunan değerli yazar, programcı ve eleştirmen dostlarımıza teşekkür ettik ama bir de buradan etmek istiyorum. Gerçekten güzel ve özel bir iş yapıyorlar. Mesele sadece albümleri alt alta sıralamak değil, geride koskoca bir yıl var. Heyecanla takip edilen isimler var, çıkması beklenen albümler var, o albümlere dair merak var, saatler, günler boyu dinlemeler var. Bu bilgileri derlemek var, kendi uğraşı alanlarında yıl içinde sunmak, dinletmek, tanıtmak, yazmak var, keşfetmeye dönük heyecan var, yeni bir albümün ilk notalarını heyecanla beklemek var ve sonra tüm bunları bir süzgeçten geçirerek yıl sonuna bu dosya için listelemek ve değerlendirmek var, yani, dostlarımız gerçekten önemli bir iş yapıyor, onlara buradan bir kez daha teşekkür etmek istiyorum… Bir teşekkür de dosyanın görselinde fotoğrafını kullandığım sevgili Sedal ve Sedat Antay’a. Tam ‘o an’daki notayı yakalayan karenin tınısı ile albümler birbirini tamamlıyor. (Dosyayı incelemek isteyenler buradan erişebilir.)


"Best of 2019"dan keşfettiklerim...

Eski yeni şarkılar...

Best of 2019 dosyasını tek PUL’la geçiştirmek olmaz. Yukarda yazdığım gibi işin en önemli kısmı keşfetmek... Ben de burada ilk bakışta keşfettiğim bazı albümleri hatırlatmak istiyorum, hatta önermek. Arkeoloji Müzesi bahçesindeki konserinden sonra tutkuyla dinleyicisi olduğum Marilyn Mazur’un Shamania albümünü Levent Öget önermiş, benden de tavsiye. Zekeriya Şen’in listesindeki Yazz Ahmed albümünü duymuştum ama unutmuşum, iyi ki hatırlattı, şimdi o çalıyor zaten. Ümit Baykara’nın “Farangi”sini aldı mı bir merak... Birden çok yazarın önerdiği Fire! Orchestra “Arrival” albümü mesela benim için büyük heyecan. Turgay Yalçın da mesela yeni albümü “Istanbul Junction” ile dosyada birkaç listede kendine yer bulan Burak Bedikyan’ın bu yıl çıkardığı “Live at Amsec” canlı kaydını hatırlatıyor. Keşif değil ama hakkı teslim diyelim, yahu kimse girmemiş mi yoksa dediğim Anat Cohen’in enfes çalışması “Triple Helix” Ali Haluk İmeryüz’ün mainstream listesinde mevcut... ve listede benim açımdan en heyecan verici keşif yine sevgili Ali Haluk’un listesindeki Lee Konitz albümü. Hiç mi hiç duymamışım! Leyla Diana’dan Emile Parisien hatırlatması mesela ve sevgili Burak’tan damıtılmış bir liste... Hepsi güzel albümler.


Yılın pop ve R&B analizi!

Yılın öne çıkan sanatçıları

Yok, benden değil, sevgili Cenk Erdem’den. Bu işi onun kadar tutkuyla yapanı tanımadım. Emin olun bu yazıyı hazırlamak için masanın başından tüm gün kalkmadan çalışmış. Ara ara cebime attığı mesajlarla 3 bin vuruş oldu, 5 bini geçti yazıyordu, en son 10 binde karar kıldı ve hani bütün yılın fotoğrafını resmen ortaya dökmüş. Mesela yeni pop fenomeni Billie Eilish hakkında ne bilmek istiyorsunuz? Girin dosyaya, orda yazıyor! Popta bu yıl en ama en çok kimler dinlendi? Hepsi orda yazıyor! Cazın komşu pop hali R&B müziklerde yılın en iyileri kimler? Hepsi orda yazıyor! Ya klüpler ve danslar... DJ Cenk Erdem’den daha iyi kim bilebilir, sağolsun onları da yazmış. Cenk’e göre Madonna ve Miley Cyrus birer anarşisttir, niyesini gayet güzel anlatmış. Sevgili dostumun kalemine sağlık. Lady Gaga ile Katy Perry bu sene niye etkilerini yitirdi sorusunun cevabını da yazısında vermiş. Diyorum ya, müziğin büyük okyanusu pop ve R&B’de bütün bir yıl ancak bu kadar güzel özetlenebilirdi. Sevgili Cenk’ten ricam gelecek sene bu dosyaya bir de Hip Hop’ı katmak olacak, ondan daha iyi yazan bulunmaz. Eline sağlık. (Analizi okumak isteyen buradan erişebilir.)


Pink Floyd`çular buraya...

Dalivari bir albüm kapağı...

David Gilmour, Nick Mason ve Richard Wright’lı Pink Floyd son 18 yılda -ki bu yıllar Roger Waters’sız yıllar demek oluyor- yaptıkları işleri özetleyen “Later Years” isimli bavul dolusu materyali tam yılbaşı öncesi piyasaya sürdü. Zaten grupla ilgili Waters’’lı yıllar ve sonrası diye sevenleri ikiye bölünmüşken diğer üç üyenin bu girişimi ticaret kokan bir hareket olarak algılayacak mıdır? İşin doğasında ticaret de var elbette, eski yıllarda da peynir ekmek gibi albüm satmıyor muydu adamlar şimdi de satacaklar derseniz haklı olabilirsiniz ama sevenleri antipatik bulabilir diye tahmin ediyorum. Üç üyeli grubun 1987 sonrası tam 40 milyon üstü albüm sattığını düşünürsek işin rengi biraz daha belirginleşir. Bu ‘hediyelik’ sette üç stüdyo albümü ve iki ‘live’ albümün kopyaları mevcut. Ayrıca, 13 saati aşan video ve görsel malzeme yanında sanırım bir de kitap baskısı var. Her ne olursa olsun Pink Floyd’çuyum diyenler bu seti alacaktır zaten, şüphesi olanlar ya da daha önce albümleri tek tek almış olanlarsa ne gerek var diyecektir! Fiyatı Amazon’da 37$ olduğunu da hatırlatıyım.


Billie Eilish’de caz izleri bulmak mümkün mü?

Kapak Mark Rothko resimlerine benziyor

Hemen nerden çıktı bu demeyin. Cazkolik olarak hazırladığımız Best of 2019 dosyasına referans yaparak söyleyeceğim. O dosyada sevgili Cenk Erdem’in hazırladığı Pop/R&B analizi kendi içinde keşifler içeriyor. Bunlardan birinde Cenk bugünün en çok dinlenen, en çok satan, her bakımdan en EN’lere sahip 17 yaşındaki genç starı Billie Eilish’in müziğinde pop caz izlerine dikkat çekiyordu. Cenk öyle yazınca beni aldı bir merak, ne yalan daha önce dinlemediğim için Spotify’ı açınca karşıma ilk çıkan kasımda çıkardığı single “Everything I Wanted”ı gördüm ve hemen tıkladım. Tabii caz var ya da yok demek için önceki albümlerini de dinlemeli o yüzden bir şey demeyeceğim, zaten şarkıyı dinleyince olup olmadığı önemsizleşti. Şarkıyı dinleyince beni bu PUL’u yazmaya iten cazla ilgili bir şey değil, tersine, Lale Plak’ın kapanma kararı alması nedeniyle Şevket Akıncı’nın yazısında değindiği şey oldu. Şevket yazısında; "iPhone`lar bizi birlikte yalnız yaşadığımız bir topluma dönüştürdü. Satın alınan bir plağın etrafında toplaşan müzik meraklılarının müzik setinin etrafında müzik dinlediği günler geride kaldı..." diyordu, emin olun şarkı bana bu tespiti hatırlattı. Bu şarkılar bu tespitte kastettiği müzikseverler için yazılıyor, fotoğraflarına bakarsanız Billie Eilish’in de sanki öyle bir çocuk olduğunu görürsünüz.


Son 10 yılda Amerikan caz dünyasına damgasını vuran 10 olay

Ornette Coleman solda oturan

Biten yıla dair yapılan türlü çeşitli listelere alışığız ama New York Times’ın 2010’lu yıllar sona ererken yaptığı on yıllık değerlendirme diğerleri arasında öne çıkıyor. NY Times 2010 ile 2020 arası en sivri 10 caz olayını liste yapmış, bunların çoğu yakından bilindiği ve gündem olduğu için hatırlatmakta fayda var. (Not: Bu olayların az kısmı burada hiç duyulmadığı için almadım). 2011: Esperanza Spalding Grammy ödüllerinde caz kategorisi dışında büyük ödül alan ilk caz müzisyeni olmuştu, Cazkolik’te haberini yapmıştık. Aynı yıl trompetçi Nicholas Payton #BAM yani bir nevi manifestoya dönüşen Black American Music kısaltmasının JAZZ kelimesi yerine kullanılmasını öneren bir hareket başlatmıştı. 2012: Robert Glasper cazda yeni dönem dediği dönemin açılışını Black Radio albümüyle yaptığını duyurmuştu. 2014: Ornette Coleman’a veda konseri. Konserde kendisi de sahnedeydi ve bir yıl sonra da ölmüştü. 2015: Kamasi Washington caz dünyasında önemli etki yaratan The Epic albümünü yayınladı. 2017: Christian McBride efsanevi Newport Caz Festivalinin artistik direktörlüğünü kurucusu George Wein’den devraldı. Aynı yıl #MeToo hareketi Amerikan caz dünyasını da sarstı.


Feridun Ertaşkan


Cazkolik.com / 16 Aralık 2019, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.