RESTART: Genç tasarımcıların gözünden caz

RESTART: Genç tasarımcıların gözünden caz

Caz tarihinin en güzel geleneklerinden biri festival afişleridir. Aslında, caz konulu afişleri ayrı bir tarih olarak ele almalı ve yayınlamalı. Bu konuya ayrıca albüm kapaklarını da dahil edersek mükemmel bir arşiv oluşur ama bu haberde dünyanın en önemli caz festivallerinden Montreux Caz Festivali'nin bu sene açtığı afiş yarışmasında ilk 10'a kalan tasarımları paylaşmak istedik.

 

Türkiye'de İzmir Avrupa Caz Festivali ile Ankara Caz Festivali her sene o yılın afişlerini genç tasarımcıların katılımıyla belirliyor ve ortaya zengin bir tasarım şölenı çıkıyor. Bu şölen de bize genç tasarımcıların caz müziğini nasıl gördüğü konusunda ipuçları veriyor. Montreux Caz Festivali de benzer bir yönteme başvurmuş ve yarışma açarak bu yılın festival afişini belirleme kararı almış.

 

Bu sayede, Avrupalı ve Türk tasarımcıları karşılaştırma şansı verdiği gibi Avrupalı genç tasarımcıların cazı nasıl gördüğüne da anlamış oluyoruz. Bu nedenle, aşağıdaki tasarımlar oldukça önemli diyerek afişlere dair kişisel beğenileri okuyucularımıza emanet edelim.

 

Festival yönetimi açtığı yarışmaya toplam 1.935 tasarımın başvurduğunu ve finale 10 tasarım seçtiklerini duyurdu.

 

Oluşturulan seçkin jürinin oyları sonucu seçilen 10 afiş 50x70 ölçüsünde 100 kopya olarak basılacak ve satışa sunulacak afişlerden elde edilecek gelirin yüzde 20'si tasarımcıya komisyon olarak ödenecek.

 

Salgın sonrası yeniden açılmaya atıfta bulunarak RESTART adı verilen yarışma için Instagram üzerinden açılan oylamalar sonucu birincilik ödülü kazanacak olan tasarıma ise festival yönetimi 3 bin İsviçre Frangı ödül vereceğini duyurdu. Bu süreç 29 Nisanda sona erdi ve kazananlar belli oldu. Aşağıda, birinciliği kazanan posterden itibaren finale kalan son 10 posteri ve tasarımcıların isimlerini görebilirsiniz. (Geçen sene Ankara Caz Festivali'nin düzenlediği afiş yarışmasına katılan Türk tasarımcıların afişlerini görmek için tıklayın.)

 

Cazkolik.com / 17 Mayıs 2021, Pazartesi

 


 

 

Valeria Pernice (Birinci)

 

 

 

 

Jammy Hermann (İkinci)

 

 

 

 

Federico Tramonte (Üçüncü)

 

 

 

 

Alison Antonioli (Vadouise Sanat Komitesi Özel Ödülü)

 

 

 

 


 

 

Anna Lukyanova

 

 

 

 

Ariadna Sys

 

 

 

 

Eva Temponera

 

 

 

 

Joceline Strebel

 

 

 

 

Jouri Toreev

 

 

 

 

Nicolas Pellerin

 

 

 

 

Xiaofeng Chen

 

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X