Rock efsanesi olsa da Charlie Watts'ın hayatı cazla başladı, cazla sona erdi

Rock efsanesi olsa da Charlie Watts'ın hayatı cazla başladı, cazla sona erdi

Müzik dünyası Charlie Watts'ın ölümünü konuşuyor. 80 yaşında hayata veda eden Watts müzik dünyasının en önemli markalarından Rolling Stones'un davulcusu olarak tanınsa da biz cazseverler onun caz yönünü de bilir ve takip ederdik.

 

Wats ve kuşağı aslında caz dinleyerek büyüyen bir nesildi. 2. Dünya Savaşı ve sonrası yıllar, dünya yeni bir düzen içinde soğuk savaş yıllarına evrilirken bütün dünya radyolar üzerinden caz dinliyordu.

 

1941 yılında dünyaya gelen Wats da caz dinleyen neslin üyesi idi. Aslında, Stones ve benzeri grupların geçmişine bakın, cazla, soul veya blues ile bağlarını görürsünüz ki Stones zaten blues kökenli olduğunu saklamıyordu.

 

Paul McCartney, Watts için "kaya gibi istikrarlı harika bir davulcu" nitelemesini kullanmış.

 

BBC'nin tanınmış müzik yazarı Mark Savage "Stones'un incelikli ve dirayetli nabzıydı" diyor.

 

Aynen Savage'ın dediği gibi, Watts aslında hiç bir dönem müzik dünyasının en gösterişli davulcusu olmadı. Kuşağının diğer isimlerinden mesela Ginger Baker gibi çılgın sololar atan, Who'nun Keith Moon'u gibi patlayıcı davul çalan biri değildi. Watts'ın bu tarafını da cazla ilişkilendiren müzik yazarları var.

 

Watts'ın davul merakını Chico Hamilton'ın Gerry Mulligan'ın Chet Baker'lı kaydında yer alan "Walking Shoes"daki fırçaları dinledikten sonra başladığını söyleyen yazarlar var. Elbette tek bir müzik parçası yeterli değildir ama Watts'ın müzik anlayışının nasıl geliştiğini takip etmek bakımından önemli bir veridir.

 

Watts zaten Stones'a, yani 1960'lara gelene kadar hep caz çaldı, caz dinledi. Rock'ın sularına Jagger ve Richards'ın çağrısıyla katıldı, belki de hep bir caz davulcusu olarak kalacaktı.

 

1991 yılında san Diego Tribune'a verdiği demeçte 'aslında tüm bu şeylerle hiç ilgilenmedim ve hâlâ da ilgili değilim' diyordu. Şov dünyasının ne olduğunu bilmiyorum, hiç MTV izlemedim diye devam ediyordu.

 

Cazla bağını hiç koparmadı. Belki bir caz müzisyeni kadar aktif caz çalmadı, ta ki son yıllarına kadar. 2017 yılında Danish Radio Orchestra ile bir caz albümü kaydetti. Cazla başladığı hayatı cazla sona erdi.

 

Cazkolik.com / 25 Ağustos 2021, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.