Sadece trombonum ve ben

Sadece trombonum ve ben

Avrupa caz sahnesinin çok yönlü sanatçısı Nils Landgren'in takma adı "The man wtih the Red Horn". Bu takma isim onun ünü kendi adıyla yarışan kırmızı trombonundan geliyor, hani Miles Davis'in de öyle bir enstrümanı vardı, onun gibi.

 

Nils Landgren'i genç sanırdım ama kariyeri 40 yılı geçmiş. Avrupa tarzı kuzey cazın smooth halidir Landgren'in müziği. Sadece müzisyen değil prodüktörlük, festival direktörlüğü, orkestra şefliği, hocalık... Hepsini yaptı, hâlâ yapıyor.

 

Hassas ve iyimser bir müziği var Landgren'in. 30 yıl önce Esbjörn Svensson ile kaydettiği müziklerle adını duyurmuştu. Müziğindeki sıcaklık cazip gelmişti dinleyiciye, aynı zamanda baladlarda da ün yaptı. Bunları hep trombonuyla yaptı ama trombonu bir kenara koyup sesiyle de sahnede olduğu çok oldu. Trombon ve vokal hep birlikte yürüdü.

 

Lider özellikli müzisyen olduğu için müzisyen arkadaşlarını sürekli organize etti. 2006 yılından beri iki yılda bir "Christms with My Friends" konserleri düzenliyor ve çok ilgi görüyor. Bu konserlerden albüm de çıkardı.

 

Amerikan caz standartlarına yakınlığı var Landgren'in. Bunca yıl yaptığı bunca işin, projenin ardından ilk solo albümünü daha yeni yayınladı; ünlü bir standart "Nature Boy"un adını verdiği albümü bir solo trombon kaydı.

 

Karantinadan kısa süre önce karısı Bea ile bir haftalık izin yaparken kendini bir anda karantina ortamında buldu ve denize yakın Norveç kasabasında birkaç ay kapalı kalmak durumunda kaldı. Bu sıra yakındaki Ingelstorps Kyrka klisesindeki rahipten ricada bulunarak kilisede sadece ben ve trombonumla bir kayıt yapmak istiyorum demişti. Kilise hazırlandı, sonucun ne olacağına dair fikri yoktu ama çıkan sesi duyar duymaz heyecanlandı... Gerisi albümde.

 

Her sanatçının hayalidir solo kayıt yapmak ama kolay verilecek bir karar değildir. Hele trombon gibi bir enstrüman için hiç değildir. Üstelik bu albümde Landgren sesini de kullanmıyor. Sadece trombonu ve seçtiği müzikler. Bu tecrübeye siz de kulak verin öneririm.

 

Cazkolik.com / 03 Kasım 2021, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.