Soul`un büyük sesi Bill Withers`ın ikinci albümü Still Bill

Soul`un büyük sesi Bill Withers`ın ikinci albümü Still Bill

Amerikan popüler müzik tarihinin köşetaşı ismi Grammy ödüllü Bill Withers (d.1938) 1970 - 1985 yılları arasında kaydetmiş olduğu 8 stüdyo albümüyle müziğe önemli katkıları olmuş bir isim. Bariton sesi ve akustik gitarıyla "Ain`t No Sunshine", "Use Me", “Lean on Me", "Grandma`s Hands" gibi soul ve R&B klasiklerine imza atmış olan Withers, 1970’ler popüler müzik sahnesinden günümüze uzanan en kült figürlerden biri. Yaklaşık 30 yıl önce albüm kaydetmeyi bırakan ve bugün albüm ve şarkılarının telif gelirleriyle geçinen Withers, kuşkusuz sadece döneminin değil tüm 20. yüzyıl popüler müzik tarihinin en iyi şarkı sözü yazarlarından biridir.

 

Sanatçının diskografisindeki ikinci albüm olan Still Bill, 1972 yılında Kaliforniya kökenli Sussex Records etiketiyle yayınlanmıştı. Popüler müzik listeleri için 2 ayrı hit çıkarmayı başaran albümde, Withers imzasını taşıyan “Lean on Me" şarkısı 1972 yazının Billboard, pop ve R&B listelerinde 1 numaraya yükselmesinin yanısıra; Rolling Stone dergisinin “Tüm Zamanların 500 En İyi Şarkısı” listesinde kendisine 205’i sırada yer bulmuştu. Albüm aynı zamanda Amerika’da göstermiş olduğu satış başarısıyla Gold albüm statüsüne yükselmişti. Funk, blues, gospel, R&B gibi Amerika çıkışlı müzik türlerinin başarılı bir birleşimini sunan albüm, Withers’ın sesindeki doğallık ve sıcaklıkla ayrı bir güzellik kazanıyor. Açılış parçası olan “Lonely Town, Lonely Street”den albümün son parçası olan “Take It All In and Check It All Out”a kadar tam anlamıyla 70’lere özgü bir sihir barındıran kayıt, yaylılardaki zarif düzenlemeler ve vah vah pedalıyla desteklenen gitar tonları ile oldukça farklı müzikal tatlar içeriyor. Şarkı sözlerindeki yalın anlamları ve içten duruşu, eşsiz bir vokal ile birleştiği albüm sadece Withers’ın değil, o dönemin de en iyi albümlerinden biridir.

 

“Lonely Town, Lonely Street”, “Use Me” gibi groove ve funk ritimlerin en yüksek perdeden verildiği parçaların yanısıra; “Let Me in You Life” gibi olabildiğine kırılgan ve romantik parçaların da bir arada sunulduğu albüm, bir “best of” olmamasına rağmen, içerdiği hit parça miktarıyla her dinleyişte bu düşüncenin açığa çıkmasına neden oluyor. Alicia Keys, Macy Gray, Gregory Porter günümüzün gibi birçok yıldız ismini etkileyen Bill Withers’ın kaçırılmaması gereken bir yeniden basımı. Music On Vinyl etiketiyle bir süredir İstanbul`daki müzik marketlerde de boy gösteren bu çalışma gerek Bill Withers`ın pürüzsüz ve güçlü sesi, gerekse şarkı sözlerindeki usta işi yaklaşımla uzun yıllar dinlemeyi hak ediyor.

 

(15 Mayıs 2020 tarihli Cazkolik güncelleme: Bill Withers Nisan 2020'de 82 yaşında hayata veda etti)

 

Sami Kısaoğlu
Müzikolog

 

Cazkolik.com / 29 Ekim 2012, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Sami Kısaoğlu

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.