Adriyatik’te cazın mavi notalarına yolculuk

Adriyatik’te cazın mavi notalarına yolculuk

Adriyatik Denizi’nde yer alan Venedik Lagününe altı yıl aradan sonra Temmuz ayının ortalarında yeniden yolum düştü. Bu kez kazıkların üzerinde yükselen Venedik’i, ilk cam üretilen yerlerden biri olan Murano’yu ve Igor Stravinsky, Ezra Pound gibi sanatçıların mezarlarının bulunduğu ölüler adası Sn. Michele’i pas geçip, doğrudan Chioggia’ya devam ettim. Yeşilin onlarca farklı tonunda dalgalanan Venedik Lagününün diğer adalarında olduğu gibi Chioggia’nun da haklı olarak övündüğü özellikleri söz konusu idi. Büyük coğrafi keşiflerin olduğu dönemde dünya kültür tarihine önemli kaşif ve denizciler hediye eden bu ada aynı zamanda balıkçılığı ile büyük öneme sahipti.

 

 

(Resim: Amy London ile caz vokal dersi)

 

Yukarıda andığım özelliklerine ek olarak Chioggia’nun bir diğer önemli özelliği ise Venedik Caz Festivali’nin bir parçası olan caz atölyelerine ev sahipliği yapıyor olması. Yirmi bir yıldır devam eden yaz kursları kapsamında bu yıl New School for Jazz and Contemporary Music’den (New York), Amy London, Aaron Goldberg, John Ellis’in yanı sıra İtalya’dan Marco Tamburini ve Stefano Senni gibi isimler eğitmen olarak yer alıyordu. Dünyanın farklı köşelerinden caz öğrencilerini buluşturan ve festival kapsamında birlikte konserler vermelerine olanak sağlayan caz atölyelerinin bu yıl Türkiye’den de iki konuğu vardı. Geçtiğimiz yıl 22. Akbank Caz Festivali, Jamzz Genç Yetenekler Yarışması’nda dereceye giren Melisa Kral (vokal) ve Gürtuğ Gök (saksofon) Akbank Caz Festivali’nin sağlamış olduğu eğitim bursu ile Chioggia’daki caz atölyelerine katıldılar. İki hafta boyunca devam eden atölye çalışmalarında armoniden büyük orkestra derslerine kadar birçok farklı dersi takip etme şansı bulan Kral ve Gök, repertuvarı kapsamında yer alan eserleri dünyaca ünlü caz müzisyenlerine dinletip onların tavsiyelerini alma fırsatı buldular.

 

Atölye çalışmaları sonrasında konuşma fırsatı bulduğum 1988 doğumlu Gürtuğ Gök, Chioggia’da gerçekleşen çalışmalarla ilgili düşüncelerini şu satırlarla dile getiriyordu:

 

“Workshoplarda benim için en önemli kazanım Amerikalı ünlü caz müzisyenlerinin bizimle paylaştığı tecrubeleri oldu. Yaşadığım en önemli tecrübe Aaron Goldberg ile beraber müzik yapabiliyor olmamdı. Bu durum beni hem mutlu etti hem de çalışmam için büyük bir teşvik oldu. Dersler sırasında çok güzel arkadaşlıklarımız oldu, Birlikte müzik yapma şansımız oraya vardığımız andan itibaren zaten başlamıştı. Jam sessionlara mümkün olduğunca gitmeye çalıştım. Rus ve İtalyan çok iyi piyanist arkadaşlar vardı. Onlarla hergün müzik yapıyorduk.”

 

 

Akbank Caz Festivali ve Jamzz

 

Akbank Caz Festivali, Avrupa’da kurumsallaşmış olan birçok caz festivali (Molde, Montreux, North Sea) gibi genç caz müzisyenlerine farklı alanlarda imkanlar yaratmakta. Festival’in Türk caz sahnesine yeni isimlerin kazandırılması ve bu isimlerin desteklenmesi amacıyla bu yıl üçüncü kez hayat verecek olduğu Jamzz projesi bu düşüncenin en güzel örneklerinden biri. Yarışma kapsamında Türk cazının ustaları ile genç yeteneklerini bir kez daha bir araya geliyor olacaklar. Jüri başkanlığını piyanist ve besteci Kerem Görsev’in üstlendiği yarışmanın jüri üyeleri müzik yapımcısı Barış Selimoğlu, baterist Ferit Odman, kontrbasçı Kağan Yıldız ve duayen gitarist Neşet Ruacan’dan oluşuyor. Yarışma da dereceye giren isimler Babylon sahnesinde jam session’a katılmanın yanı sıra 2014 yılında gerçekleştirilecek olan Venedik Caz Festivali, caz atölyelerine katılma hakkı kazanıyor olacaklar. 5 Ekim 2013, Cumartesi gününe kadar Akbank Sanat, Beyoğlu adresine yapılabilecek olan başvurularla ilgili olarak detaylı bilgi için www.akbankcaz.com adresine göz atılabilir.

 

(Fotoğraflar: Burcu Orhon) 

 

Sami Kısaoğlu
Müzikolog

 

Cazkolik.com / 16 Eylül 2013, Cuma

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Sami Kısaoğlu

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.