Scott Yanow caz tarihinin tüm şarkıcılarını birinci elden bilgilerle derleyerek ortaya inanılması güç bir çalışma çıkarmış.

Scott Yanow caz tarihinin tüm şarkıcılarını birinci elden bilgilerle derleyerek ortaya inanılması güç bir çalışma çıkarmış.

DownBeat, JazzTimes, Jazziz, Coda, Cadence, LA Jazz Scene gibi dergilerin tanınmış yazar ve eleştirmeni Scott Yanow içinden çıkılması hayli zor bir işe soyunarak 'Caz Şarkıcıları' adıyla 700'ün üzerinde en ünlüsünden, hiç tanınmayanına kadar tüm şarkıcıların kronolojisini oluşturmuş ve bu dehşet kitabı yayınlamış. Böylesi dehşetli bir konuyu bütünüyle ele almak işin içinden çıkılması çok zor bir durumla başbaşa bırakır insanı. Pek çok insan hakkında çok çeşitli bilgiye sahip olabilirsiniz ama bunları referans teşkil edecek bir kitaba dönüştürmek bambaşka bir iştir. Elinizdeki bilgilerin doğruluğunu teyid edebilmeniz başlı başına bir sorun olmanın yanında, kişilere dönük bir araştırma yaptığınız ve kabul etmek gerekir ki çok dağınık bir alanda ustalıklı olarak doğruluğundan şüphe etmeyeceğiniz bilgiye ulaşmak durumundasınızdır. Yazar Yanow, derlenen bilgilerin tümünün ilk elden edinilmiş bilgiler olduğunu söyleyerek bize nasıl bir işin altından kalktığını anlatmaya çalışıyor. Scott Yanow'un daha önce bu anlamda yapmış olduğu işler yok değil; "The Trumpet Kings" adı altında genişletilmiş bir çalışması, bu çalışmanın bir öncesi olarak yayınlanmış olan "521 Great Jazz Singers" ki bu son kitabı 700'ün üzerinde kişiyle daha da genişletilmiş vaziyette. Kitabın içeriğinde "30 Jazz Vocal Groups", "Best of Jazz on Film" gibi farklı tematik alt türleri bulmak da hoş oluyor. Kitabın toplamda 700'ün üzerinde kişiye vermesi bu tip alt temaların da derlenmesiyle ulaşılan bir sayı.

Kitapla ilgili Yanow "aslına bakarsanız 'büyük' tanımlamasına girecek caz şarkıcılarını sınıflamaya kalkarsanız elinizde 10 kadar isim ancak bulursunuz, siz bir de bunu 500'ün üzerine çıkarmaya çalışın bakalım" diyerek giriştiği işin çapını anlatır. Burada tabii alfabetik bir listeleme ile ansiklopedik bir çalışma yapılmış ve ortaya 264 sayfalık bir külliyat çıkmış. Şunu belirtmeden geçmeyelim; bu kitapta caz şarkıcıları olarak geçiyor ama vokal grupları, ikili, üçlü vokaller gibi pek çok yapı da araştırmanın içinde. Sadece tekil şarkıcılar olarak anlamamak lazım.

Scott Yanow ismi hiç duyulmamış, neredeyse hiç kimsenin bilmediği isimleri kitaba almasının bir sebebinin de sizin artık hiç kimsenin hatırlamadığını düşündüğünüz herhangi bir isim aslına bakarsanız öncesi kuşaktan etkilenen ve sonraki kuşağıda etkileyen isimler oluyorlar genellikle ve o kuşaklardan da çok büyük isimler çıkıyor, bakıyorsunuz ki pek çok tanınmış ismin ardında şarkıcılığa başladığında artık ismi unutulmuş o ilk şarkıcının yanında çalışmış, ya da onun tekniğinden etkilenmiş buluyorsunuz diyerek konunun önemini anlatır.

Açıkçası, bu çok yeni yayınlanmış olan kitabı henüz biz de elimize alamadık, şimdiye kadar anlatılanları aktarıyoruz ama Scott Yanow ismi ve önceki çalışmaları önemli referanslar olduğu için kesinlikle duyurmamız gerekiyordu ve kitabı da elimize alır almaz size daha ayrıntılı bilgiler verebileceğiz. Şunu da belirtmek lazım, bu tip kitapların maalesef Türkçeye çevrilme ihtimali hayli zayıf, takdir edersiniz ki yayınevini memnun edecek satış rakamlarına ulaşması zor bir tür. Bu sebeple Türkçesi yayınlanır diye beklemeyin bizce ve kitabı edinin deriz. Böylesi kaynak kitapların baskıları bitince yeni baskısını uzun zaman beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Cazkolik.com / 29 Ocak 2009, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X Advertisement